ITPP3/443-61/09/ZG - Stosowanie dokumentu dostawy oraz prowadzenie ewidencji przez podmiot pośredniczący w zakresie wyrobów akcyzowych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 12 czerwca 2009 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP3/443-61/09/ZG Stosowanie dokumentu dostawy oraz prowadzenie ewidencji przez podmiot pośredniczący w zakresie wyrobów akcyzowych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 23 marca 2009 r. (data wpływu 25 marca 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie stosowania dokumentu dostawy oraz prowadzenia ewidencji przez podmiot pośredniczący - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 marca 2009 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie stosowania dokumentu dostawy oraz prowadzenia ewidencji przez podmiot pośredniczący.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka zamierza prowadzić działalność jako podmiot pośredniczący. W tym celu złożyła wniosek o wydanie zezwolenia i oczekuje na jego wydanie. Spółka zamierza dokonywać sprzedaży olejów opałowych zwolnionych ze względu na przeznaczenie, na podstawie § 10 ust. 1 rozporządzenia w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy spółkę obowiązuje wzór i sposób stosowania dokumentu dostawy oraz szczegółowy zakres danych, jakie powinna zawierać ewidencja określona w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 26 lutego 2009 r. w sprawie dokumentu dostawy wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, ewidencji tych wyrobów oraz wykazu środków skażających alkohol etylowy służącego do stosowania zwolnień od akcyzy.

Zdaniem Wnioskodawcy przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 lutego 2009 r. w sprawie dokumentu dostawy wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, ewidencji tych wyrobów......, nie mają zastosowania przy sprzedaży wyrobów objętych zwolnieniem na mocy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 lutego 2009 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 32, poz. 228).

Swoje stanowisko Spółka opiera na definicji wyrobów zwolnionych zwartej w powołanym rozporządzeniu z której wynika, że za wyroby zwolnione uznaje wyłącznie wyroby akcyzowe objęte zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, o których mowa w art. 32 ust. 1 i 4 ustawy. Ponieważ w art. 32 ust. 1 i 4 ustawy nie wymieniono wyrobów określonych w § 10 rozporządzenia w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego, w ocenie Spółki, dalsze zapisy rozporządzenia nie mają zastosowania do wyrobów zwolnionych na mocy tego rozporządzenia.

Reasumując zdaniem Spółki, dokument dostawy nie musi mieć formy określonej rozporządzeniem, zaś ewidencja prowadzona przez podmiot pośredniczący w sprzedaży wyrobów zwolnionych na mocy rozporządzenia w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego musi zawierać wyłącznie dane, o których mowa w art. 32 ust. 8 ustawy o podatku akcyzowym.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z treścią § 10 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 lutego 2009 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 32, poz. 228), zwalnia się od akcyzy olej opałowy, inny niż określony w art. 90 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11), wykorzystywanmy:

a.

do produkcji ciepła i mocy w skojarzeniu, w przypadkach, o których mowa w art. 32 ust. 3 ustawy,

b.

w pracach rolnych, ogrodniczych, szklarniowych oraz leśnych, w przypadkach, o których mowa w art. 32 ust. 3 ustawy.

W art. 32 ust 3 ustawy, wskazano, iż zwolnienie od akcyzy wyrobów, o których mowa w ust. 1 tego przepisu, stosuje się wyłącznie w przypadku ich:

1.

dostarczenia ze składu podatkowego na terytorium kraju do podmiotu zużywającego lub

2.

dostarczenia ze składu podatkowego na terytorium kraju do podmiotu pośredniczącego, lub

3.

dostarczenia od podmiotu pośredniczącego do podmiotu zużywającego, lub

4.

nabycia wewnątrzwspólnotowego przez zarejestrowanego handlowca w celu zużycia przez niego jako podmiot zużywający, lub

5.

nabycia wewnątrzwspólnotowego przez zarejestrowanego handlowca w celu dostarczenia do podmiotu zużywającego, lub

6.

importu przez podmiot pośredniczący, lub

7.

importu przez podmiot zużywający, lub

8.

zużycia przez podmiot prowadzący skład podatkowy występujący jako podmiot zużywający.

Natomiast w ust. 1 pkt 3 omawianego przepisu, ustawodawca zwolnił od akcyzy ze względu na przeznaczenie wyroby akcyzowe używane do celów opałowych, pozostałe węglowodory gazowe o kodach CN od 2711 12 11 do 2711 19 00 - w przypadkach, o których mowa w ust. 3, jeżeli są spełnione warunki, o których mowa w ust. 5-13.

Z analizy opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca zamierza pośredniczyć w obrocie wyrobami akcyzowymi, które będą korzystały ze zwolnienia na podstawie § 10 ust. 1 rozporządzenia w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego.

Odwołanie się we wskazanym przepisie rozporządzenia do art. 32 ust. 3 ustawy, w którym określono zdarzenia umożliwiające zastosowanie tego zwolnienia wobec wyrobów określonych w art. 32 ust. 1 jednoznacznie wskazuje, iż w przepisie § 10 ust. 1 chodzi in fine o wyroby akcyzowe zwolnione od akcyzy ze względu na przeznaczenie.

Zatem w przypadku podmiotu pośredniczącego, w obrocie wyrobami akcyzowymi zwolnionymi od akcyzy z przeznaczeniem do użycia ich do celów opałowych, należy stosować warunki określone w art. 32 ust. 5-13 ustawy.

Wśród warunków stosowania przedmiotowego zwolnienia, na podstawie art. 32 ust. 5 pkt 2 znajduje się obowiązek dołączenia do przemieszczanych wyrobów akcyzowych dokumentu dostawy określonego w załączniku Nr 1 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 lutego 2009 r. w sprawie dokumentu dostawy wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, ewidencji tych wyrobów oraz wykazu środków skażających alkohol etylowy służącego do stosowania zwolnień od akcyzy (Dz. U. Nr 32 poz. 251).

Ponadto, jak słusznie zauważył Wnioskodawca, wśród warunków stosowania zwolnienia od akcyzy wyrobów, ma on obowiązek prowadzenia ewidencji wyrobów objętych zwolnieniem na mocy art. 32 ust. 5 pkt 3 ustawy. Jednakże za nieprawidłowe należy uznać stanowisko Wnioskodawcy, iż przedmiotowa ewidencja musi zawierać wyłącznie dane, o których mowa w art. 32 ust. 8 ustawy. W przepisie tym określono jedynie ogólne informacje jakie powinna zawierać prowadzona miedzy innymi przez podmiot pośredniczący ewidencja.

W myśl delegacji ustawowej zawartej w art. 38 ust. 1 pkt 2 ustawy, Minister Finansów w § 4 rozporządzenia w sprawie dokumentu dostawy wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, ewidencji tych wyrobów oraz wykazu środków skażających alkohol etylowy służącego do stosowania zwolnień od akcyzy, określił szczegółowy zakres danych, jakie powinna zawierać ewidencja wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie.

Reasumując stwierdza się, iż Wnioskodawca będąc podmiotem pośredniczącym w zakresie wyrobów akcyzowych zwolnionych od akcyzy ze względu na przeznaczenie jest zobowiązany do stosowania wszystkich warunków zwolnienia, wśród których znajduje się m.in. obowiązek wystawienia dokumentu dostawy oraz prowadzenia ewidencji wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy z elementami określonymi w § 4 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie dokumentu dostawy wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, ewidencji tych wyrobów oraz wykazu środków skażających alkohol etylowy służącego do stosowania zwolnień od akcyzy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.

Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej - powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1, 10-562 Olsztyn po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl