ITPP3/443-60/10/ZG - Zasady wystawiania dokumentu dostawy.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 30 czerwca 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP3/443-60/10/ZG Zasady wystawiania dokumentu dostawy.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 30 marca 2010 r. (data wpływu 15 kwietnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie wypełniania dokumentu dostawy - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 kwietnia 2010 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej akcyzowego w zakresie wypełniania dokumentu dostawy.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka prowadzi działalność jako podmiot pośredniczący w sprzedaży wyrobów energetycznych (węglowodorów gazowych o kodach CN 2711 12 11 do 2711 19 00) dostarczanych do podmiotów zużywających do celów opałowych.

Zgodnie z art. 56 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym (Dz. U. z dnia 6 grudnia 2008 r. Nr 3, poz. 11) zezwolenie na prowadzenie działalności jako podmiot pośredniczący jest wydawane na czas oznaczony, nie dłuższy niż 3 lata, albo na czas nieoznaczony na wniosek podmiotu, który spełnia łącznie następujące warunki:

*

jest podatnikiem podatku od towarów i usług,

*

jest podmiotem, którego działalności kierują osoby nieskazane prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo,

*

przeciwko wiarygodności dokumentów, przeciwko mieniu, przeciwko obrotowi gospodarczemu, przeciwko obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi lub przestępstwo skarbowe,

*

nie posiada zaległości z tytułu cła i podatków stanowiących dochód budżetu państwa, składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz nie jest wobec niego prowadzone postępowanie egzekucyjne, likwidacyjne lub upadłościowe, z wyjątkiem postępowania upadłościowego z możliwością zawarcia układu,

*

złożył zabezpieczenie akcyzowe,

*

nie zostało cofnięte ze względu na naruszenie przepisów prawa, żadne z udzielonych mu zezwoleń, o których mowa w art. 84 ust. 1, jak również koncesja lub zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej ani nie została wydana decyzja o zakazie wykonywania przez niego działalności regulowanej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, w zakresie wyrobów akcyzowych.

Wniosek, o którym mowa w przytoczonym ust. 1 art. 56 ustawy, powinien zawierać dane dotyczące podmiotu oraz prowadzonej przez niego działalności gospodarczej w szczególności imię i nazwisko lub nazwę podmiotu, adres jego siedziby lub zamieszkania, numer w Krajowym Rejestrze Sądowym lub ewidencji działalności gospodarczej, numer identyfikacyjny REGON, numer identyfikacji podatkowej (NIP), adres poczty elektronicznej oraz określenie zakresu działalności, która będzie prowadzona przez podmiot, a także proponowane zabezpieczenie akcyzowe.

Zgodnie z ust. 4 cytowanego przepisu, zezwolenie na prowadzenie działalności jako podmiot pośredniczący określa w szczególności:

*

numer podmiotu pośredniczącego;

*

adres siedziby lub miejsca zamieszkania podmiotu pośredniczącego;

*

formę i termin obowiązywania zabezpieczenia akcyzowego;

*

zakres prowadzonej działalności;

*

rodzaj wyrobów akcyzowych.

Wnioskodawca wskazuje, iż żaden z przytoczonych przepisów ustawy o podatku akcyzowym nie nakłada na podmiot pośredniczący obowiązku wyznaczenia i posiadania miejsca odbioru wyrobów akcyzowych energetycznych. Spółka działając jako podmiot pośredniczący podstawia swoje cysterny i wyprowadza ze składu podatkowego gaz zwolniony z akcyzy ze względu na przeznaczenie w myśl art. 32 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku akcyzowym. Faktycznym miejscem, w którym Spółka odbiera gaz jest skład podatkowy, z którego odbiera gaz swoimi cysternami, a następnie dostarcza do podmiotów zużywających.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 lutego 2009 r. w sprawie dokumentów dostawy wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, ewidencji tych wyrobów oraz wykazu środków skażających alkohol etylowy służącego do stosowania zwolnień od akcyzy (Dz. U. Nr 32, poz. 251 z późn. zm.) dokument dostawy jest wystawiany przez podmiot prowadzący skład podatkowy - w przypadku dostarczenia wyrobów zwolnionych z jego składu podatkowego do pomiotu pośredniczącego lub podmiotu zużywającego. Składy podatkowe wystawiając dokument dostawy wpisują w polu 7 dokumentu dostawy (adres miejsca odbioru wyrobów zwolnionych) adres siedziby firmy co nie ma odniesienia do stanu faktycznego. Zgodnie z art. 56 ust. 4 ustawy o podatku akcyzowym określenie adresu siedziby lub zamieszkania podmiotu nie oznacza to, iż miejscem odbioru jest siedziba podmiotu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Cześć składów podatkowych wystawiając dokument dostawy w polu numer 7 (adres miejsca odbioru) wpisują adres siedziby firmy (podmiotu pośredniczącego). Czy poprawnie wpisywany jest ten adres.

Zdaniem Wnioskodawcy nie jest poprawnie wystawiany dokument dostawy przez składy podatkowe z wpisaniem adresu siedziby Spółki, ponieważ faktycznym miejscem w którym podmiot odbiera wyroby akcyzowe energetyczne jest dany skład podatkowy.

Zgodnie z art. 56 ust. 4 ustawy o podatku akcyzowym, określony adres siedziby lub zamieszkania podmiotu, nie oznacza to, iż miejscem odbioru jest siedziba podmiotu. Poza tym podmiot pośredniczący nie ma określonego w przepisach miejsca odbioru wyrobów energetycznych, należy jedynie wskazać miejsce w którym odbiera dane wyroby, a w każdym przypadku jest to dany skład podatkowy, z którego wyprowadzane są wyroby akcyzowe energetyczne zwolnione z akcyzy ze względu na przeznaczenie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

W przepisach akcyzowych obowiązujących od dnia 1 marca 2009 r. kwestię obrotu większością wyrobów akcyzowych zwolnionych od akcyzy ze względu na przeznaczenie regulują przepisy określone w art. 32 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11 z późn. zm.) oraz przepisy wykonawcze wydane przez Ministra Finansów na podstawie upoważnień ustawowych określonych w art. 38 ustawy.

Zwolnienie od akcyzy dla gazu płynnego ze względu na przeznaczenie stosuje się wyłącznie w przypadkach, o których mowa w art. 32 ust. 3 ustawy o podatku akcyzowym. Ustawodawca określił, iż ze składu podatkowego na terytorium kraju możliwe jest przemieszczenie do podmiotu zużywającego lub podmiotu pośredniczącego. Podmiot pośredniczący natomiast może dostarczać do podmiotu zużywającego.

Zgodnie z art. 32 ust. 5 pkt 2 ustawy, warunkiem zwolnień od akcyzy wyrobów akcyzowych ze względu na ich przeznaczenie jest dołączenie do przemieszczanych wyrobów akcyzowych dokumentu dostawy wyrobów objętych zwolnieniem od akcyzy.

Nabywca wyrobów akcyzowych zwolnionych od akcyzy ze względu na przeznaczenie jest obowiązany do potwierdzenia odbioru tych wyrobów na dokumencie dostawy.

Wzór i sposób stosowania dokumentu dostawy określa rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 lutego 2009 r. w sprawie dokumentu dostawy wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, ewidencji tych wyrobów oraz wykazu środków skażających alkohol etylowy służącego do stosowania zwolnień od akcyzy (Dz. U. Nr 32, poz. 251 z późn. zm.).

Stosownie do treści § 3 ust. 1 ww. rozporządzenia dokument dostawy jest wystawiany przez podmiot prowadzący skład podatkowy, w przypadku dostarczania wyrobów zwolnionych od akcyzy - w polu 4 dokumentu wpisuje się adres siedziby/miejsca zamieszkania podmiotu odbierającego wyroby zwolnione, natomiast w polu 7 adres miejsca odbioru wyrobów zwolnionych.

Jak wynika z powyższych przepisów dokument dostawy towarzyszy wyrobom akcyzowym zwolnionym od akcyzy i jego wystawienie musi być spójne z faktycznym dostarczaniem wyrobów akcyzowych zwolnionych od akcyzy ze względu na przeznaczenie. Stąd też wpisanie w polu 7 innego adresu/miejsca odbioru od faktycznego miejsca odbioru wyrobów zwolnionych ze względu na przeznaczenia nie znajduje oparcia w przepisach prawa uprawniających do skorzystania ze zwolnienia od akcyzy.

Z opisu stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca działając jako podmiot pośredniczący podstawia swoje cysterny i wyprowadza ze składu podatkowego gaz zwolniony z akcyzy ze względu na przeznaczenie. Faktycznym miejscem odbioru gazu jest skład podatkowy.

Zatem stwierdzić należy, iż w polu 7 dokumentu dostawy należy wpisać faktyczny adres odbioru wyrobów, czyli adres składu podatkowego. Adres ten będzie tożsamy z adresem miejsca wysyłki wyrobów zwolnionych wskazany w polu 5 dokumentu dostawy, w związku z czym uznano stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. H. Sienkiewicza 84, 15-950 Białystok po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl