ITPP3/443-4/10/JK - Zastosowanie kursu kupna walut obcych ogłaszanego przez NBP przy ustalaniu wartości euro w celu zapłaty podatku.

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 24 lutego 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP3/443-4/10/JK Zastosowanie kursu kupna walut obcych ogłaszanego przez NBP przy ustalaniu wartości euro w celu zapłaty podatku.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 30 grudnia 2009 r. (data wpływu 7 stycznia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczące podatku od gier w zakresie stosowania kursu kupna walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski przy ustalaniu wartości euro w celu zapłaty podatku - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 stycznia 2010 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczący podatku od gier w zakresie stosowania kursu kupna walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski przy ustalaniu wartość euro w celu zapłaty podatku.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka prowadzi działalność polegającą na urządzaniu gier na automatach o niskich wygranych zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 1992 r. o grach i zakładach wzajemnych (Dz. U. z 2004 r. Nr 4, poz. 27 z późn. zm.). W myśl art. 45a ust. 1 ustawy Spółka odprowadza do właściwych miejscowo urzędów celnych podatek od gier w formie zryczałtowanej, w wysokości stanowiącej równowartość 180 euro miesięcznie od gier urządzanych na każdym automacie, który przelicza wg kursu kupna walut obcych, ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski. Zgodnie z art. 45a pkt 2 ustawy o grach i zakładach wzajemnych, Spółka przyjmuje do przeliczeń kurs euro z ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym następuje zapłata podatku, ogłoszony przez NBP następnego dnia roboczego po dniu wyliczenia kursów. Spółka składając deklaracje podatkowe POG-R spotkała się z różnym sposobem interpretowania przepisu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Jaki kurs euro należy przyjmować do prawidłowego obliczenia kwoty zryczałtowanego podatku od gier za dany miesiąc tj. czy stosować kurs euro wyliczony ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym następuje zapłata podatku ogłoszony przez NBP następnego dnia roboczego po dniu wyliczenia, czy też kurs euro obowiązujący na ostatni dzień (ogłoszony przez NBP w dniu poprzedzającym ten dzień)...

Stanowisko Wnioskodawcy.

Zdaniem Zainteresowanego, kurs euro do prawidłowego obliczenia kwoty zryczałtowanego podatku od gier za dany miesiąc, to kurs euro wyliczony ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym następuje zapłata podatku ogłoszony przez NBP następnego dnia roboczego po dniu wyliczenia. Jeśli ostatni dzień przypada w sobotę lub inny dzień ustawowo wolny od pracy, przyjmujemy kurs euro wyliczony w ostatnim dniu roboczym przypadającym przed tym dniem, a ogłoszony następnego dnia roboczego po dniu wyliczenia.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

W świetle art. 45a ust. 1 ustawy z dnia 29 lipca 1992 r. o grach i zakładach wzajemnych (tekst jedn. Dz. U. z 2004 r. Nr 4, poz. 27 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, podatnicy posiadający zezwolenie na urządzanie gier na automatach o niskich wygranych uiszczają podatek od gier w formie zryczałtowanej w wysokości stanowiącej równowartość 180 euro miesięcznie od gier urządzanych na każdym automacie.

Natomiast w myśl art. 45a ust. 2 ustawy, wartość euro ustala się przy zastosowaniu kursu kupna walut obcych, ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, z ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym następuje zapłata podatku.

Stosownie do treści § 8 pkt 2 uchwały Nr 51/2002 Zarządu Narodowego Banku Polskiego z dnia 23 września 2002 r. w sprawie sposobu wyliczania i ogłaszania bieżących kursów walut obcych (Dz. Urz. NBP Nr 14, poz. 39 z późn. zm.), NBP ogłasza bieżące kursy kupna i sprzedaży walut, o których mowa w § 5: w oddziałach NBP, na stronie internetowej NBP - następnego dnia roboczego po dniu wyliczenia kursów. Natomiast w myśl pkt 5 wymienionego przepisu w przypadku niemożliwości ogłoszenia kursów, o których mowa w § 5 w sposób, o którym mowa w pkt 2 z przyczyn niezależnych od NBP, mają zastosowanie kursy ostatnio ogłoszone.

Z powyższych uregulowań wynika, że dla wyliczenia kwoty zryczałtowanego podatku od gier, w przedstawionym stanie faktycznym, wartość euro ustala się przy zastosowaniu kursu euro obowiązującego w ostatnim dniu miesiąca, którego wysokość wynika z tabeli NBP ustalonej w dniu poprzednim. Jeśli ostatni dzień danego miesiąca przypada w sobotę lub inny dzień ustawowo wolny od pracy, należy przyjąć ostatni kurs euro ogłoszony i obowiązujący przed tym dniem.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku jest nieprawidłowe.

Ponadto, odnosząc się do opisu stanu faktycznego zawartego we wniosku, wskazać należy, że w myśl przepisu art. 42a ust. 2 ustawy, w brzmieniu obowiązującym od dnia 31 października 2009 r., zmienionym przez art. 197 pkt 16 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej (Dz. U. Nr 168, poz. 1323), podatek od gier jest wpłacany na rachunek właściwej izby celnej w terminie do 10. dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego dotyczy rozliczenie, a nie na konto urzędu celnego.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl