ITPP3/443-397/13/AT - Prawo spółki do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego ze zgłoszenia celnego, w związku importem towarów.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 12 listopada 2013 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP3/443-397/13/AT Prawo spółki do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego ze zgłoszenia celnego, w związku importem towarów.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 12 sierpnia 2013 r. (data wpływu 19 sierpnia 2013 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku importem towarów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 sierpnia 2013 r. został złożony wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z importem towarów.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka (zwana dalej "..." lub Spółką) prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji łopat do elektrowni wiatrowych.... nabyła od kontrahenta zagranicznego spoza Wspólnoty (z Chin) włókno szklane (główny komponent wykorzystywany przez... do produkcji łopat do elektrowni wiatrowych).

Strony umówiły się na warunki dostawy wg Incoterms 2010 -.... Na fakturze warunki te zostały wyraźnie wskazane. W wyniku takiej dostawy wszelkie obciążenia związane z importem towaru spoczywają na eksporterze.

Po przywozie towarów do Polski agencja celna działająca na podstawie przedstawicielstwa bezpośredniego... dokonała odprawy celnej i zgłosiła towar do procedury dopuszczenia do obrotu. W komunikacie PZC (elektroniczny SAD importowy) jako importer figuruje... i to on zobowiązanym jest do uiszczenia długu celnego.

Należność z tytułu cła oraz podatku od towarów i usług uiściła agencja celna w imieniu Spółki, jednak fizycznie środki pieniężne na rzecz agencji celnej zostały przekazane przez eksportera, co wynikało z formuły handlowej... wg Incoterms 2010.

Po otrzymaniu stosowanego komunikatu PZC (elektroniczny SAD importowy),... ujął w ewidencji księgowej VAT jako naliczony i dokonał jego rozliczenia.

Zakup włókna szklanego służy sprzedaży opodatkowanej, gdyż jest to główny komponent biorący udział w produkcji wyrobów sprzedawanych przez Spółkę (sprzedaż opodatkowana).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy... zasadnie potraktował VAT wykazany w otrzymanym komunikacie PZC (elektroniczny SAD importowy) i pomniejszył o jego wartość VAT należny.

Zdaniem Wnioskodawcy, rozliczenie VAT w sposób przedstawiony powyżej było uzasadnione. Wnioskodawca podkreśla, że w sprawie miał miejsce import towarów na terytorium Polski, który podlega opodatkowaniu na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 3 ustawy.

Wnioskodawca, powołując się na treść art. 2 pkt 7, art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług oraz zwracając uwagę na okoliczność, że zastosowanie również znajdą przepisy Wspólnotowego Kodeksu Celnego, których treść przytacza (art. 4 pkt 18 i art. 201 ust. 3 WKC) uważa, że w odprawie celnej podmiotem, na rzecz którego dokonano zgłoszenia celnego, był..., a upoważniona przez niego agencja celna działała w formie przedstawicielstwa bezpośredniego.

Następnie, wskazując na przepis art. 33 ust. 1 ustawy o VAT, wyraża pogląd, że Spółka posiada status podatnika i zobowiązana była do obliczenia i wykazania w zgłoszeniu celnym kwoty VAT, a w konsekwencji zaistniały podstawy do rozliczenia VAT.

Jednocześnie podkreśla, że zastosowana formuła handlowa... pozornie może sugerować, że skoro obowiązek uiszczenia cła i VAT z tytułu importu towarów spoczywa na eksporterze, Spółka pozbawiona była możliwości rozliczenia VAT.

W tym zakresie Wnioskodawca podnosi, że formuły handlowe Incoterms 2010 odnoszą skutek w stosunkach cywilnych pomiędzy kontrahentami i niemając normatywnego charakteru nie mogą wpływać na sferę prawnopodatkową.

Według Wnioskodawcy, skoro... była zgłaszającym w procedurze dopuszczenia towaru do obrotu i posiada na dowód tego stosowny komunikat PZC (elektroniczny SAD importowy), który został na nią wystawiony (art. 86 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT), a zaimportowany towar służy do działalności opodatkowanej... (art. 86 ust. 1 tej ustawy), tym samym Spółka miała prawo do odliczenia VAT wskazanego w komunikacie PZC (elektroniczny SAD importowy).

Jako dalszy argument na rzecz tego stanowiska Wnioskodawca podnosi, że brak uiszczenia należności importowych oznaczałby skierowanie czynności egzekucyjnych wobec....

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

W oparciu o dyspozycję art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Jak stanowi art. 86 ust. 2 pkt 2 ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi: w przypadku importu towarów - suma kwot podatku wynikająca z dokumentu celnego i deklaracji importowej, z zastrzeżeniem pkt 5.

W myśl art. 86 ust. 10 ustawy, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje:

* w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-5 oraz ust. 11, 12, 16 i 18 (pkt 1);

* w przypadkach, o których mowa w ust. 2 pkt 5 - w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym od importu towarów rozliczanego zgodnie z art. 33a (pkt 2a);

* w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym od importu towarów rozliczanego zgodnie z art. 33b (pkt 2b),

* w przypadku stosowania w imporcie towarów procedury uproszczonej, polegającej na wpisie do rejestru zgodnie z przepisami celnymi - za okres rozliczeniowy, w którym podatnik dokonał wpisu do rejestru; obniżenie kwoty podatku należnego następuje pod warunkiem dokonania przez podatnika zapłaty podatku wykazanego w tym rejestrze, z zastrzeżeniem art. 33a (pkt 5);

* w przypadku decyzji, o których mowa w art. 33 ust. 2 i 3 oraz w art. 34 - w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał decyzję; obniżenie kwoty podatku należnego następuje pod warunkiem dokonania przez podatnika zapłaty podatku wynikającego z decyzji (pkt 6).

Nadmienić należy, że art. 88 ustawy zawiera katalog obostrzeń ograniczających realizację prawa do odliczenia podatku.

Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 3 ustawy, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega import towarów na terytorium kraju.

Import to przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju (art. 2 pkt 7 ustawy).

Stosownie do postanowień art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy, podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, na których ciąży obowiązek uiszczenia cła, również w przypadku, gdy na podstawie przepisów celnych importowany towar jest zwolniony od cła albo cło na towar zostało zawieszone, w części lub w całości, albo zastosowano preferencyjną, obniżoną lub zerową stawkę celną.

Jak stanowi art. 201 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 z dnia 12 października 1992 r. ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz. U.UE.L Nr 302, poz. 1 z późn. zm.), dług celny w przywozie powstaje w wyniku dopuszczenia do obrotu towaru podlegającego należnościom przywozowym. Dłużnikiem jest zgłaszający, a w przypadku przedstawicielstwa pośredniego dłużnikiem jest również osoba, na rzecz której składane jest zgłoszenie celne (...) - art. 201 ust. 3 ww. WKC.

Podatnicy, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 1 i 2 oraz ust. 1b, są obowiązani do obliczenia i wykazania w zgłoszeniu celnym kwoty podatku, z uwzględnieniem obowiązujących stawek, z zastrzeżeniem art. 33b, o czym stanowi art. 33 ust. 1 ustawy.

Jeżeli organ celny stwierdzi, że w zgłoszeniu celnym kwota podatku została wykazana nieprawidłowo, naczelnik urzędu celnego wydaje decyzję określającą podatek w prawidłowej wysokości. Naczelnik urzędu celnego może określić kwotę podatku w decyzji dotyczącej należności celnych (art. 33 ust. 2 ustawy).

Po przyjęciu zgłoszenia celnego podatnik może wystąpić do naczelnika urzędu celnego o wydanie decyzji określającej podatek w prawidłowej wysokości (art. 33 ust. 3 ustawy).

Z treści złożonego wniosku wynika, że Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji łopat do elektrowni wiatrowych. Nabyła od kontrahenta zagranicznego spoza Wspólnoty (z Chin) włókno szklane (główny komponent wykorzystywany do produkcji łopat do elektrowni wiatrowych). Strony umówiły się na warunki dostawy wg Incoterms 2010 -.... Na fakturze warunki te zostały wyraźnie wskazane. W wyniku takiej dostawy wszelkie obciążenia związane z importem towaru spoczywają na eksporterze. Po przywozie towarów do Polski agencja celna, działająca na podstawie przedstawicielstwa bezpośredniego Spółki, dokonała odprawy celnej i zgłosiła towar do procedury dopuszczenia do obrotu. W komunikacie PZC (elektroniczny SAD importowy) jako importer figuruje... i to ona zobowiązana jest do uiszczenia długu celnego. Należność z tytułu cła oraz podatku od towarów i usług uiściła agencja celna w imieniu Spółki, jednak fizycznie środki pieniężne na rzecz agencji celnej zostały przekazane przez eksportera, co wynikało z formuły handlowej... wg Incoterms 2010. Zakup włókna szklanego służy sprzedaży opodatkowanej.

Analiza przytoczonych przepisów wskazuje, że podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony jedynie w takim zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu. Aby zatem Wnioskodawca w niniejszej sprawie miał prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, wynikający z dokumentu celnego, musiał istnieć związek pomiędzy importowanym towarem a czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez Niego. Biorąc zatem pod uwagę powołane przepisy prawa w powiązaniu z przedstawionym we wniosku stanem faktycznym stwierdzić należy, że Wnioskodawcy przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, wynikającego ze zgłoszenia celnego importowego (otrzymany przez Wnioskodawcę komunikat PZC), o ile nie wystąpiły przesłanki wykluczające to prawo, określone w art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl