ITPP3-443-37/08/WW

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 6 maja 2008 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP3-443-37/08/WW

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 21 lutego 2008 r. (data wpływu 3 marca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku od towarów i usług sprzedaży nieruchomości zabudowanej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 lutego 2008 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w M. przekazał zgodnie z właściwością Dyrektorowi Izby Skarbowej w Bydgoszczy wniosek Urzędu w D. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku od towarów i usług sprzedaży nieruchomości zabudowanej. Wniosek wpłynął do tutejszego organu w dniu 3 marca 2008 r..

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Gmina jest właścicielem nieruchomości zabudowanej składającej się z działki zabudowanej o powierzchni 6958 m 2, na której znajduje się budynek o funkcji garażowej z 15 wydzielonymi pomieszczeniami o powierzchni użytkowej 260,62 m 2 oraz budynek garażowo-magazynowy o powierzchni użytkowej 325,80 m 2. Wyżej wymienione budynki według operatu szacunkowego zostały wybudowane pod koniec lat 70 tych. Nieruchomość znajduje się na terenie, na którym nie ma planu zagospodarowania przestrzennego oraz - na podstawie wypisów z rejestrów gruntów - działka położona jest na terenie rolnym zabudowanym. Gmina przejęła budynki po Spółdzielni w grudniu 2005 r., natomiast grunt pod budynkami należał do Gminy. Budynki garażowe zostały przekazane "G" jako jednostce organizacyjnej, która wydzierżawiła pomieszczenia garażowe od dnia 1 września 2006 r. do grudnia 2007 r. mieszkańcom sąsiednich nieruchomości. Na powyższą czynność zostały wystawione faktury VAT i z tego tytułu "G" odprowadzało podatek należny, natomiast nie ponosiło żadnych nakładów na ulepszenie budynku i nie obniżało kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Gmina nie ponosiła również żadnych nakładów na ulepszenie wyżej wymienionej nieruchomości oraz nie obniżała kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Na przedmiotową nieruchomość ogłoszono przetarg, dokonano wyboru oferenta, lecz nieruchomość nie została dotychczas zbyta.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy sprzedaż nieruchomości zabudowanej podlega zwolnieniu, czy też będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy sprzedaż opisanej nieruchomości będzie zwolniona od podatku od towarów i usług. Przedmiotowa działka zabudowana jest budynkami, które spełniają określone w ustawie warunki kwalifikujące je do "towarów używanych". Natomiast zgodnie z art. 43 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych. Definicja towarów używanych zawarta w art. 43 ust. 2 pkt 1 tej ustawy stanowi, iż są to budynki i budowle lub ich części, jeżeli do końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów minęło co najmniej 5 lat. Jednakże zgodnie z art. 43 ust. 6 wymienionej ustawy zwolnienia, o których mowa w ust. 1 pkt 2 nie stosuje się do dostawy towarów używanych, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków oraz użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Biorąc pod uwagę wiek przedmiotowych budynków wybudowanych w latach 70 tych, gdzie od momentu zakończenia budowy minęło co najmniej 5 lat oraz to, że nie zostały poniesione żadne wydatki na ulepszenie, przedmiotowe budynki stanowią towary używane.

W związku z powyższym dostawa tych budynków, jak również gruntu, zdaniem Wnioskodawcy, będzie zwolniona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Z definicji zawartej w art. 2 pkt 6 ustawy za towary uważa się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10 pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Przez towary używane zgodnie z ust. 2 wskazanego powyżej przepisu ustawy rozumie się:

1.

budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat

2.

pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku

.

W myśl art. 43 ust. 6 ustawy zwolnienia, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie stosuje się do dostawy towarów używanych wymienionych w ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik:

1.

miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków

;

2.

użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych

.

Zatem, aby cytowany przepis art. 43 ust. 6 wyłączający zwolnienie od podatku od towarów i usług znalazł zastosowanie, muszą zostać spełnione wyżej wskazane warunki. Kwestię opodatkowania dostawy gruntu, na którym posadowione są budynki rozstrzygają przepisy art. 29 ust. 5 ustawy. Zgodnie z tym przepisem, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale związanych z gruntem. Jeżeli dostawa budynków, budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od podatku ze zwolnienia korzysta również dostawa gruntu, na którym obiekt jest posadowiony.

Ze złożonego wniosku wynika, że budowa budynków mających być przedmiotem sprzedaży miała miejsce w latach 70 tych. Ponadto Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony.

Zatem zostały spełnione przesłanki do zastosowania zwolnienia od podatku transakcji sprzedaży. Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego oraz od końca roku, w którym ukończono budowę, minęło ponad 5 lat.

Ponadto z wniosku wynika, że nie dokonywano ulepszeń nieruchomości, co w konsekwencji skutkuje tym, że nie będzie miał zastosowania, powołany wcześniej art. 43 ust. 6 ustawy. Jest to przepis wyłączający możliwość zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów używanych. Znajduje zastosowanie w sytuacji, gdy spełnione są łącznie wszystkie warunki w nim wymienione. Jednym z nich jest dokonanie określonej wartości ulepszeń w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym. Wnioskodawca nie spełnił tego warunku.

Reasumując, przyszła dostawa nieruchomości zabudowanej będzie korzystała ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej - powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl