ITPP3/443-266b/13/AT

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 26 sierpnia 2013 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP3/443-266b/13/AT

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 13 maja 2013 r. (data wpływu 27 maja 2013 r.), uzupełnionym w dniach 9 lipca 2013 r., 29 lipca 2013 r. i 5 sierpnia 2013 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, w części dotyczącej zwolnienia od podatku dostawy wyodrębnionego jako odrębna nieruchomość lokalu użytkowego wraz z przynależnymi do niego prawami - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 maja 2013 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniach 9 lipca 2013 r., 29 lipca 2013 r. i 5 sierpnia 2013 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku od towarów i usług m.in. w zakresie zwolnienia od podatku dostawy wyodrębnionego jako odrębna nieruchomość lokalu użytkowego wraz z przynależnymi do niego prawami.

W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółdzielnia jest osobą prawną, prowadząca działalność gospodarczą, posiada status zakładu pracy chronionej. W chwili obecnej jest między innymi właścicielem działek gruntu położonych w miejscowości...., oznaczonych w ewidencji nr... i.... Na działce nr... znajduje się budynek użytkowy (produkcyjno-biurowy). Działka nr... jest niezabudowana, powstała w wyniku podziału geodezyjnego działki nr.... Działki nr... i... zostały przez Spółdzielnię zakupione w dniu 25 października 2000 r. na podstawie aktu notarialnego. W październiku 2001 r. Spółdzielnia dokonała znacznych nakładów na adaptację budynku posadowionego na działce nr..., celem przystosowania go dla celów produkcyjnych. Nakłady przekroczyły 30% wartości początkowej (ceny nabycia). W okresie po dokonanej adaptacji, tj. od października 2008 r. do chwili obecnej, część budynku została oddana w najem na rzecz podmiotów gospodarczych. Władze Spółdzielni zamierzają dokonać podziału działek nr... i... w ten sposób, że w wyniku ich podziału powstanie nowa działka o powierzchni... m2. Ponadto w budynku posadowionym na działce nr... zostanie wyodrębniony, jako odrębna nieruchomość, lokal użytkowy wraz z przynależnym do tego lokalu prawem współudziału w częściach wspólnych budynku oraz udział we współwłasności działki nr.... Następnie nowa działka, powstała z podziału działek nr... i... oraz wyodrębniony jako odrębna nieruchomość lokal użytkowy wraz z przynależnymi do niego prawami, zostaną sprzedane na rzecz jednego podmiotu.

Spółdzielnia jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT i taki status będzie posiadała w chwili sprzedaży ww. nieruchomości.

Zgodnie z zaświadczeniem wydanym przez Wójta Gminy...., z dniem 31 grudnia 2003 r. przestał obowiązywać plan zagospodarowania przestrzennego, określający przeznaczenie terenów, na których położone są działki nr... i... (z których w wyniku podziału ma powstać działka stanowiąca przedmiot sprzedaży). Zgodnie z obowiązującym studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy...., wymienione działki położone są na obszarze postulowanej strefy produkcyjnej. Wskazane studium uwarunkowań będzie obowiązywało w chwili sprzedaży wydzielonej części nieruchomości. Spółdzielnia nie będzie występowała o wydanie decyzji w sprawie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu działki, która zostanie wydzielona z działek... i....

Część budynku posadowionego na działce nr..., w którym zostanie wyodrębniony lokal użytkowy przeznaczony do sprzedaży, była przedmiotem najmu od 2008 r. i najem tej części budynku trwa nadal.

Spółdzielni przysługiwało w stosunku do budynku znajdującego się na działce nr... prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W stosunku do poniesionych na przedmiotowe nieruchomości nakładów Spółdzielnia miała prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy sprzedaż wyodrębnionego jako odrębna nieruchomość lokalu użytkowego wraz z przynależnymi do niego prawami, będzie zwolniona od podatku od towarów i usług.

Wnioskodawca uważa, że sprzedaż wyodrębnionego, jako odrębna nieruchomość, lokalu użytkowego wraz z przynależnymi do niego prawami, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 w związku z art. 2 pkt 14 i art. 29 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. I054 z późn. zm.) będzie zwolniona od podatku od podatku od towarów i usług. Uzasadniając powyższy pogląd, Wnioskodawca powołuje się na treść przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 oraz art. 2 pkt 14 ustawy, wywodząc na tym tle, że zgodnie z interpretacją tego przepisu, pierwsze zasiedlenie będzie miało miejsce wówczas, gdy wybudowany lub zmodernizowany obiekt zostanie oddany w dzierżawę lub najem, bowiem dzierżawa, czy najem są czynnościami podlegającymi opodatkowaniu.

Według Wnioskodawcy, w przedmiotowej sytuacji modernizacja obiektu nastąpiła w 2001 r., natomiast pierwsze zasiedlenie obiektu w postaci zawarcia umowy najmu jego części nastąpiło w 2008 r. i najem jest kontynuowany do chwili obecnej. W związku z tym, jeżeli dostawa nieruchomości (planowana sprzedaż) nastąpi w roku 2013 to okres pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą nieruchomości będzie dłuższy niż 2 lata i sprzedaż w myśl powołanego art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy będzie zwolniona od podatku od towarów i usług.

W przekonaniu Wnioskodawcy, tak samo, ze zwolnienia od podatku, na podstawie art. 29 ust. 5 ustawy, będzie korzystała sprzedaż udziału w gruncie związana z prawem własności do wyodrębnionego lokalu użytkowego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do dyspozycji art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) - zwanej dalej ustawą - opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, należy rozumieć przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Przez towary, stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy, rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Stawka podatku, zgodnie z przepisem art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2 -12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Zgodnie z art. 146a pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Jednakże w treści ustawy, jak i przepisów wykonawczych do niej przewidziano opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie od podatku.

Jako odstępstwo od zasady powszechności i równości opodatkowania, zastosowanie obniżonej stawki podatku lub zwolnienia od podatku od towarów i usług możliwe jest jedynie w przypadku wykonywania czynności ściśle określonych w ustawie oraz w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie jej upoważnienia.

I tak, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Ustawodawca, w art. 2 pkt 14 ustawy, definiuje pojęcie "pierwszego zasiedlenia", przez które rozumieć należy oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Aby można było mówić o pierwszym zasiedleniu, musi dojść do oddania budynków (budowli lub ich części) do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Pierwsze zasiedlenie będzie miało zatem miejsce wówczas, gdy wybudowany lub zmodernizowany obiekt będzie przedmiotem sprzedaży albo będzie oddany w najem, bądź dzierżawę. Zarówno bowiem dostawa, jak też najem, bądź dzierżawa, są czynnościami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Na mocy art. 43 ust. 10 ustawy, podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10, i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:

1.

są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni;

2.

złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.

W myśl art. 43 ust. 11 ustawy, oświadczenie, o którym mowa w ust. 10 pkt 2, musi również zawierać:

1.

imiona i nazwiska lub nazwę, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej dokonującego dostawy oraz nabywcy;

2.

planowaną datę zawarcia umowy dostawy budynku, budowli lub ich części.

W oparciu o przepis art. 29 ust. 5 ustawy, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Z treści złożonego wniosku wynika, że Spółdzielnia jest między innymi właścicielem działek gruntu położonych w miejscowości...., oznaczonych w ewidencji nr... i.... Na działce nr... znajduje się budynek użytkowy (produkcyjno-biurowy). W październiku 2001 r. Spółdzielnia dokonała znacznych nakładów na adaptację budynku posadowionego na działce nr..., celem przystosowania go dla celów produkcyjnych. Nakłady przekroczyły 30% wartości początkowej (ceny nabycia). W okresie po dokonanej adaptacji, tj. od października 2008 r. do chwili obecnej część budynku została oddana w najem na rzecz podmiotów gospodarczych. W budynku posadowionym na działce nr... zostanie wyodrębniony, jako odrębna nieruchomość, lokal użytkowy wraz z przynależnym do tego lokalu prawem współudziału w częściach wspólnych budynku oraz udział we współwłasności działki nr.... Następnie wyodrębniony jako odrębna nieruchomość lokal użytkowy wraz z przynależnymi do niego prawami zostaną sprzedane na rzecz jednego podmiotu. Spółdzielnia jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT i taki status będzie posiadała w chwili sprzedaży ww. nieruchomości. Część budynku posadowionego na działce nr..., w którym zostanie wyodrębniony lokal użytkowy przeznaczony do sprzedaży, była przedmiotem najmu od 2008 r. i najem tej części budynku trwa nadal. Spółdzielni przysługiwało w stosunku do budynku znajdującego się na działce nr... prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W stosunku do poniesionych na przedmiotowe nieruchomości nakładów Spółdzielnia miała prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Analiza złożonego wniosku w powiązaniu z powołanymi przepisami prawa prowadzi do wniosku, że czynność sprzedaży opisanego lokalu użytkowego wraz z przynależnymi do niego prawami będzie korzystała ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy w zw. z art. 29 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług, o ile nie zostanie wybrana opcja opodatkowania, o której mowa w art. 43 ust. 10 w zw. z art. 43 ust. 11 ustawy. W niniejszej sprawie okoliczności przedstawionego zdarzenia przyszłego wskazują, że upłynęły dwa lata od pierwszego zasiedlenia w rozumieniu art. 2 pkt 14 omawianej ustawy (2008 r.).

Końcowo, informuje się, iż w zakresie pytania dotyczącego zwolnienia od podatku czynności sprzedaży działki powstałej z podziału działek w dniu 26 sierpnia 2013 r. wydano odrębną interpretację znak ITPP3/443-266a/13/AT.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl