ITPP3/443-259/08/JK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 13 marca 2009 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP3/443-259/08/JK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Gminy przedstawione we wniosku z dnia 22 grudnia 2008 r. (data wpływu 31 grudnia 2008 r.) uzupełnionym pismem z dnia 16 lutego 2009 r. o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczące podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia naliczonego podatku VAT od nieodpłatnie przekazywanej przez "W" sp. z o.o. inwestycji - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 grudnia 2008 r. został złożony wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczący podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia naliczonego podatku VAT od przekazywanej nieodpłatnie przez "W" sp. z o.o. inwestycji.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Gmina zawarła porozumienie międzygminne z Miastem i Gminą S. W ramach tego projektu zostanie wybudowana na terenie Gminy K., Gminy S. i Miasta S. infrastruktura techniczna - sieć kanalizacji sanitarnej. Program jest finansowany ze środków własnych samorządu proporcjonalnie do kosztów inwestycji na terenie każdej z gmin. W imieniu wszystkich gmin beneficjentem projektu jest spółka "W" sp. z o.o., której właścicielem w 100% jest Miasto S. Spółka ta zajmuje się gospodarką wodno - ściekową na terenie Miasta. Umowy z wykonawcami projektu oraz umowę o dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej podpisał beneficjent projektu, tj. "W" sp. z o.o. Na spółkę wystawiane są przez wykonawców faktury. Spółka dokonuje odliczenia podatku naliczonego zawartego w nakładach inwestycyjnych związanych z realizacją projektu.

Po zakończeniu inwestycji wybudowana sieć kanalizacyjna przez okres pięciu lat stanowić będzie własność spółki "W". Pięcioletni okres to okres trwałości projektu, który wynika z warunków umowy zawartej z Komisja Europejską. Po pięciu latach spółka "W" przekaże wybudowane sieci kanalizacyjne Gminie K. i Gminie S., odpowiednio majątek wybudowany na terenie Gminy K. zostanie przekazany na własność Gminy K. a majątek wybudowany na terenie Gminy S. na własność Gminy S.

Po przekazaniu inwestycji Gmina K. pozostając właścicielem sieci kanalizacyjnej powierzy jej obsługę podmiotowi gospodarczemu - wykonawcy, będącemu zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług, z którym zostanie zawarta stosowna umowa cywilnoprawna określająca szczegółowo warunki wykonania powierzonych obowiązków. Wykonawca będzie wystawiał faktury oraz pobierał opłaty od odbiorców usług wg stawki określonej w uchwale Rady Gminy K. Wynagrodzenie wykonawcy stanowił będzie udział procentowy z sumy zafakturowanych usług, pozostała kwota będzie stanowiła dochód Gminy opodatkowany podatkiem VAT. Wnioskodawca wskazał we wniosku przepis art. 86 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), jako przepis prawa podatkowego będący przedmiotem interpretacji indywidualnej.

Zainteresowany pismem z dnia 16 lutego 2009 r. dodatkowo poinformował, iż po pięcioletnim okresie trwałości wynikającym z warunków umowy zawartej z Komisją Europejską, spółka "W" przekaże wybudowaną na terenie Gminy K. sieć kanalizacyjną na rzecz Gminy w formie nieodpłatnej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Gmina K. będzie mogła dokonać odliczenia naliczonego podatku VAT od przekazywanej przez "W" sp. z o.o. inwestycji.

Stanowisko Wnioskodawcy.

Zdaniem Zainteresowanego, Gmina K. ma prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w przekazanych przez "W" sp. z o.o. nakładach inwestycyjnych (budowa sieci kanalizacji sanitarnej), ponieważ inwestycja ta będzie służyła wykonaniu czynności opodatkowanej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Jak wynika z powyższego, prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje tylko czynnym podatnikom VAT oraz tylko w takim przypadku, gdy dokonywane zakupy mają ścisły związek z czynnościami opodatkowanymi. Odliczyć zatem można w całości podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego). Wskazana norma prawna wyraża zasadę neutralności podatku od towarów i usług, w następstwie której podatnicy realizujący czynności zwolnione podmiotowo lub przedmiotowo bądź niepodlegające opodatkowaniu, są w podobnej sytuacji jak ostateczny nabywca (konsument) towaru lub usługi, z wyjątkiem przypadków jednoznacznie wskazanych w ustawie o VAT. Ustawa wyłącza zatem możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu.

Z treści wniosku wynika, iż Wnioskodawca w wyniku umowy zawartej z Komisją Europejską, spółka "W" przekaże nieodpłatnie na rzecz Gminy wybudowaną na jej terenie sieć kanalizacyjną, wobec czego nie będzie mu przysługiwało prawo do odliczenia podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 86 ust. 1 z uwagi na fakt, iż nieodpłatne przekazanie inwestycji nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT.

Zaznacza się, iż w sytuacji zmiany przeznaczenia przedmiotowej inwestycji będą miały zastosowanie przepisy art. 91 ustawy o VAT umożliwiające korektę nieodliczonego podatku od towarów usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.

Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej - powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl