ITPP3/443-192/09/ZG - Możliwości odliczenia podatku od towarów i usług w związku z realizacją projektu polegającego na bezpłatnym świadczeniu usług.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 5 lutego 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP3/443-192/09/ZG Możliwości odliczenia podatku od towarów i usług w związku z realizacją projektu polegającego na bezpłatnym świadczeniu usług.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 2 grudnia 2009 r. (data wpływu 4 grudnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odzyskania podatku w związku z realizacją projektu "Razem w przyszłość - Regionalny Program Operacyjny Wyposażenia Szkół w Sprzęt i Pomoce Naukowe Optymalizujące Procesy Kształcenia Realizowany na Terenie Szkół w Gminie P." - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 grudnia 2009 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odzyskania podatku w związku z realizacją projektu "Razem w przyszłość - Regionalny Program Operacyjny Wyposażenia Szkół w Sprzęt i Pomoce Naukowe Optymalizujące Procesy Kształcenia Realizowany na Terenie Szkół w Gminie P.".

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Urząd Miasta i Gminy w P. jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny. W związku ze złożonym wnioskiem do programu RPO "... na lata 2007-2013" o dofinansowanie projektu "Razem w przyszłość - Regionalny Program Operacyjny Wyposażenia Szkół w Sprzęt i Pomoce Naukowe Optymalizujące Procesy Kształcenia Realizowany na Terenie Szkół w Gminie P." wystąpiła konieczność załączenia indywidualnej interpretacji prawa podatkowego stwierdzającej brak możliwości odzyskania podatku VAT w zakresie realizowanego projektu. Beneficjentem projektu jest Gmina P., a podmiotem realizującym jest Urząd Miasta i Gminy w P., który jako obsługujący organ prowadzący placówki oświatowe na terenie Gminy P., bierze udział w realizacji rzeczowej i finansowej zadania.

Po zakończeniu realizacji projektem będą zarządzały odpowiednio te szkoły (dyrektorzy), których projekt dotyczy, a więc odpowiednio Dyrektor Zespołu Szkół - Publicznego Gimnazjum w P., Dyrektor Szkoły Podstawowej w P., Dyrektor Szkoły Podstawowej w T. i Dyrektor Szkoły Podstawowej w G.

W ramach projektu zostanie zakupiony sprzęt audiowizualny (komputery stacjonarne, projektory, ekrany, głośniki) oraz 1 pracownia językowa, które będą udostępnione bez żadnych ograniczeń dla uczniów powyższych placówek oświatowych.

Zakupiony w wyniku realizacji projektu sprzęt umożliwi łatwą i szybką wizualizację treści przekazywanych podczas zajęć lekcyjnych, co ułatwi ich zrozumienie przez uczniów, urozmaici zajęcia, a co za tym idzie poprawi efektywność procesu nauczania oraz zwiększy zaangażowanie w zajęcia większości uczniów.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy istnieje prawna możliwość odzyskania przez Urząd Miasta i Gminy w P. (podmiot realizujący zadanie), podatku od towarów i usług VAT zapłaconego w cenie towarów, w związku z realizacją projektu "Razem w przyszłość" - Regionalny Program Operacyjny Wyposażenia Szkół w Sprzęt i Pomoce Naukowe Optymalizujące Procesy Kształcenia Realizowany na Terenie Szkół w Gminie P." współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Osi Priorytetowej 3 - "Infrastruktura Społeczna" Działanie 3.1 - "Inwestycje w infrastrukturę edukacyjną" Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

Zdaniem Wnioskodawcy Urząd Miasta i Gminy w P. nie posiada prawnej możliwości odzyskania podatku od towarów i usług zapłaconego w cenie towarów w związku z realizacją projektu dotyczącego zakupu sprzętu do szkół z terenu Gminy P., ponieważ nie uzyskuje dochodu z powyższego zakresu, który stanowiłby podstawę do naliczenia podatku należnego.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy (o VAT) podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Artykuł 15 ust. 1 ustawy stanowi, iż podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Jednostki samorządu terytorialnego, w zakresie wykonywania zadań dotyczących edukacji publicznej, są objęte zwolnieniem wskazanym w § 13 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonywania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1336). Zgodnie z tym przepisem zwalnia się od podatku czynności związane z wykonywaniem zadań publicznych nałożonych odrębnymi przepisami, wykonywane w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność przez jednostki samorządu terytorialnego, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

W myśl art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jedn. Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591) gmina wykonuje określone ustawami zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność. Do zadań publicznych o charakterze obowiązkowym należy między innymi edukacja publiczna - art. 7 ust. 1 pkt 8. W celu wykonywania zadań gmina może tworzyć jednostki organizacyjne, a także zawierać umowy z innymi podmiotami, w tym z organizacjami pozarządowymi - art. 9 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym.

Przedmiotowy projekt będzie polegał na nieodpłatnym świadczeniu usług edukacyjnych, wobec czego nie będzie przysługiwało prawo odliczenia podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 86 ust. 1 ustawy z uwagi na fakt, iż dokonana inwestycja nie będzie służyła sprzedaży opodatkowanej.

Reasumując Wnioskodawca stwierdza, że Urząd Miasta i Gminy w P. jako podmiot realizujący projekt, nie będzie miał możliwości odliczenia podatku od towarów i usług w związku z realizacją projektu, gdyż polegać on będzie wyłącznie na bezpłatnym świadczeniu usług, które nie wypełnia dyspozycji przepisu art. 5 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług i tym samym brak jest związku dokonywanych zakupów z czynnościami opodatkowanymi.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1, 10-562 Olsztyn, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl