ITPP3/443-155/08/ZG - Czy podmiot, który nabywa wyroby akcyzowe zharmonizowane zwolnione z akcyzy ze względu na przeznaczenie może wystąpić z wnioskiem do naczelnika urzędu celnego o zwolnienie z obowiązku złożenia zabezpieczenie akcyzowego?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 12 września 2008 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP3/443-155/08/ZG Czy podmiot, który nabywa wyroby akcyzowe zharmonizowane zwolnione z akcyzy ze względu na przeznaczenie może wystąpić z wnioskiem do naczelnika urzędu celnego o zwolnienie z obowiązku złożenia zabezpieczenie akcyzowego?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 12 czerwca 2008 r. (data wpływu 18 czerwca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie możliwości złożenia wniosku w sprawie zwolnienia z obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 czerwca 2008 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie możliwości złożenia wniosku w sprawie zwolnienia z obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka od 14 marca 2007 r. rozszerzyła swoją działalność o sprzedaż olejów smarowych oznaczonych symbolem PKWiU 23.20.18 i kodem CN 2710 19 71 - 2710 19 99 w procedurze zawieszenia poboru akcyzy. Firma nie prowadzi składu podatkowego, oleje nabywa ze składu podatkowego w kraju jako podmiot uprawniony - określony w § 13 ust. 2b pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 kwietnia 2004 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego, które zwalnia od akcyzy wyroby ze względu na przeznaczenie na podstawie § 13 ust. 1 pkt 5. Spółka przed nabyciem wyrobów w składzie podatkowym w kraju uzyskuje zaświadczenie wydane przez naczelnika urzędu celnego potwierdzające zamówienie na odbiór towaru z konkretnego składu podatkowego. Dalsza sprzedaż odbywa się wyłącznie podmiotom, które złożą oświadczenia, że nabyte wyroby zostaną zużyte do celów uprawniających do zwolnienia. Działalność ta podlega kontroli szczególnego nadzoru podatkowego.

Przed rozpoczęciem działalności firmy w zakresie nabywania i odsprzedaży wyrobów w procedurze zawieszenia poboru akcyzy Spółka wystąpiła z wnioskiem o ustanowienie zabezpieczenia generalnego w kwocie 4.000 PLN, które w późniejszym okresie zostało zwiększone do 10.000 PLN.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Spółka jako podmiot, który nabywa wyroby akcyzowe zharmonizowane zwolnione z akcyzy ze względu na przeznaczenie może wystąpić z wnioskiem do naczelnika urzędu celnego o zwolnienie z obowiązku złożenia zabezpieczenie akcyzowego (art. 44 ust. 1 i 2 ustawy o podatku akcyzowym)?

Zdaniem Wnioskodawcy spełnia on warunki określone w art. 44 ust. 2 ustawy o podatku akcyzowym, w związku z czym może wystąpić do naczelnika urzędu celnego o zwolnienie z obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 44 ust. 1 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29 poz. 257 z późn. zm.), właściwy naczelnik urzędu celnego zwalnia podmiot prowadzący skład podatkowy i korzystający z procedury zawieszenia poboru akcyzy oraz podmiot, który nabywa wyroby akcyzowe zharmonizowane zwolnione z akcyzy ze względu na ich przeznaczenie z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy, z obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego, jeżeli podmioty te spełniają poniższe warunki:

1.

mają swoją siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium kraju;

2.

korzystają z procedury zawieszenia poboru akcyzy co najmniej od roku;

3.

ich sytuacja finansowa i posiadany majątek zapewniają wywiązywanie się z zobowiązań podatkowych;

4.

nie naruszyły w sposób istotny przepisów prawa celnego lub przepisów podatkowych w okresie ostatnich 3 lat;

5.

zobowiązały się do zapłacenia, na pierwsze pisemne żądanie naczelnika urzędu celnego, kwoty należnej z tytułu powstania zobowiązania podatkowego.

Wnioskodawca wskazuje, iż spełnia powyższe warunki w związku z czym, jako podmiot nabywający wyroby akcyzowe zwolnione od akcyzy ze względu na przeznaczenie, może wystąpić z wnioskiem o zwolnienie z obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej - powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl