ITPP3/443-152/11/ZG - Prawo parafii do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją inwestycji dotyczącej odnowienia zespołu budynków kościoła parafialnego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 9 sierpnia 2011 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP3/443-152/11/ZG Prawo parafii do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją inwestycji dotyczącej odnowienia zespołu budynków kościoła parafialnego.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 6 czerwca 2011 r. (data wpływu 20 czerwca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku w związku z realizacją projektu pod nazwą - "Odnowienie zespołu kościoła parafialnego..." - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 czerwca 2011 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku w związku z realizacją projektu pod nazwą "Odnowienie zespołu kościoła parafialnego...".

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Parafia nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług, nie podlega przepisom ustawy o podatku od towarów i usług, nie składa deklaracji VAT i nie rozlicza podatku. Dlatego nie ma prawa odliczyć podatku naliczonego od zakupów.

Obecnie Parafia realizuje zadanie pt.: "Odnowienie zespołu kościoła parafialnego..." polegające na:

a.

wykonaniu kanalizacji deszczowej i drenażu opaskowego oraz likwidacji zagrzybienia ścian zewnętrznych budynku kościoła;

b.

remoncie muru ogradzającego teren budynku Kościoła Parafialnego;

c.

budowie parkingów, dojazdów i placu utwardzonego.

Towary i usługi zostały wskazane w wypisach z przedmiarów robót z kosztorysów inwestorskich (z dnia 23 czerwca 2010 r., z maja 2010 r. oraz z 15 czerwca 2010 r.).

Całość inwestycji zlokalizowana jest na działkach oznaczonych nr geod. 1430, 1454. Obiekty, na których są prowadzone prace budowlano-remontowe są wpisane do rejestru zabytków nieruchomych woj. (...) pod nr (...) decyzją z dnia 17 sierpnia 1992 r. oraz pod nr (...) z dnia 28 listopada 1985 r. Powyższe zadania są dofinansowane w 75% kosztów kwalifikowanych ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Działanie: "Odnowa i rozwój wsi" i ze środków własnych dla odnowy obiektów i poprawy warunków z bezpłatnego ich korzystania turystom i mieszkańcom. Ponadto Parafia oświadcza, że zrealizowane zadanie będzie wykorzystywane w nieodpłatny sposób.

Wypisy z przedmiaru robót:

Kanalizacja deszczowa i drenaż opaskowy oraz likwidacja zagrzybienia ścian zewnętrznych budynku kościoła;

1.

Drenaż opaskowy: Zasypywanie wykopów o ścianach pionowych o szerokości 0.8-2.5 m i głębokości dc 3.0 m wgr. kat. I-III; Drenaż rurowy jednorzędowy w uprzednio przygotowanej obsypce w wykopie suchym - sączki ceramiczne o średnicy nominalnej 125-150 mm; Studzienki rewizyjne o średnicy 315 mm głębokości do 2.0 m z rury karbowanej - kineta przepływowa typ1; Przepompownia drenażowa - położenie warstwy geowłókniny na granicy gruntu rodzimego i kruszywa drenażowego; Rurociągi PE ciśnieniowe łączone metodą zgrzewania o średnicy zewnętrznej 90 mm - rurociąg tłoczny ze studni drenarskiej do deszczówki;

2.

Kanalizacja deszczowa: wytyczenie trasy kanału; Inwentaryzacja powykonawcza kanału deszczowego; ręczne usunięcie warstwy ziemi urodzajnej (humusu) o grubości do 15 cm z darnią z przerzutem; Wykopy oraz przekopy wykonywane koparkami przedsiębiernymi 0.15 m 3 na odkład w gruncie kat. lll; kanały rurowe - podłoża z materiałów sypkich o grub.10 cm; Kanały z rur PVC łączonych na wcisk o średnicy zewnętrznej 160 mm; Kanały z rur PVC łączonych na wcisk o średnicy zewn. 200 mm; Zasypywanie wykopów liniowych o ścianach pionowych głębokości do 1.5 m kat. gr. l-ll; Zasypywanie wykopów spycharkami z przemieszczeniem gruntu na odległość do 10 m w gruncie kat. I-III; Studzienki rewizyjne o średnicy 425 mm głębokości do 2.0 m z rury karbowanej - kineta przepływowa typ1; Rury żeliwne deszczowe o średnicy 150 mm uszczelniane cementem; Dodatek za wykonanie podejść odpływowych z rur żeliwnych kanalizacyjnych średnicy 150 mm uszczelnianych folią aluminiową; Rewizje żeliwne o średnicy 150 mm uszczelniane cementem; Studnie rewizyjne z kręgów betonowych o śr.2000 mm w gotowym wykopie o głębokości 3 m - wariant 2; Wykopy oraz przekopy wykonywane koparkami przedsiębiernymi 0.25 m 3 3 na odkład w gruncie kat. lll Wykop pod osadnik; Zasypywanie wykopów spycharkami z przemieszczeniem gruntu na odległość do 10 m w gruncie kat. I-III; Pełne umocnienie pionowych ścian wykopów liniowych o szerokości do 1 m i głębokości do 3 m balami drewnianymi w gruntach suchych kat. lll-IV z rozbiórką.

3.

Drenaż rozsączający: wytyczenie trasy kanału; inwentaryzacja powykonawcza kanału deszczowego; Ręczne usunięcie warstwy ziemi urodzajnej (humusu) o grubości do 15 cm z darnią z przerzutem; Wykopy oraz przekopy wykonywane koparkami przedsiębiernymi 0.15 m 3 na odkład w gruncie kat. lll; Wywóz ziemi samochodami skrzyniowymi na odległość do 1 km grunt, kat. III; Zasypywanie wykopów o ścianach pionowych o szerokości 0.8-2.5 m i głęb. do 3.0 m w gr. kat. I-III - Wykonanie osypki drenażu; Zasypywanie wykopów o ścianach pionowych o szerokości 0.8-2.5 m i głębokości do 3.0 m w gr. kat. IV - Zasypanie wykopu gruntem rodzimym; Przykrycie drenażu geowłukniną; Drenaż rurowy jednorzędowy w uprzednio przygotowanej obsypce w wykopie suchym - sączki ceramiczne o średnicy nom. 125-150 mm; Studzienki rozdzielające SL -RR 450; Studzienki zamykające SL-RBOU 450; Odpowietrzenia rurociągów fi 110.

4.

Likwidacja zagrzybienia: Rozbiórka elementów konstrukcji betonowych niezbrojonych o grubości do 15 cm - rozbiórka opaski betonowej przy ścianach zewnętrznych budynku kościoła; Rozbiórka elementów konstrukcji betonowych niezbrojonych o grub. ponad 15 cm-rozbiórka schodów betonowych przy ścianie od strony południowej; Odkopanie i rozbiórka schodów zewnętrznych z kamienia o grubości ponad 40cm przy ścianie w północnej; Ręczne rozebranie nawierzchni z kostki kamiennej nieregularnej o wys. 8 cm na podsypce cementowo-piaskowej - rozbiórka chodnika przy schodach od strony północnej; Odbicie zagrzybiałych tynków wewnętrznych z zaprawy cementowo-wapiennej na ścianach Kościoła; Skucie tynków zewnętrznych na ścianach Kościoła - licząc od poziomu terenu w górę (ściany zagrzybione i duże przebicia zasolenia); Wykopy o ścianach pionowych przy odkrywaniu odcinkami istniejących fundamentów o głębokości do 1.5 m w gr. kat.IN; Wykonanie i ustawienie rynny drewnianej do odprowadzenia wody z rur spustowych (aby uniknąć zalewania wykonanych wykopów); Rozebranie rynny drewnianej do odprowadzenia wody Pomosty dla pieszych nad wykopem - wykonanie + rozbiórka; Skucie tynków zewnętrznych na odkopanych ścianach fundamentowych poniżej terenu; Wywóz ziemi samochodami skrzyniowymi na odległość do 1 km grunt. kat. III; Plantowanie (niwelowanie) terenu ze ścięciem wypukłości do 10 cm w gruncie kat. III; Wywiezienie gruzu spryzmowanego samochodami skrzyniowymi na wysypisko śmieci na odległość do 1 km; Wywiezienie gruzu spryzmowanego samochodami skrzyniowymi - za każdy nast. 1 km ponad 1 km-dopłata za następne 9km; Opłata za przyjęcie gruzu za wysypisko; Odwiezienie ziemi z wykopów taczkami na odległość do 10 m w gr. kat. III na pryzmy celem zgromadzenia ziemi do transportu; Odwiezienie ziemi z wykopów taczkami - dodatek za każde nast. 10 m-dopłat za następne 20m; Wykonanie izolacji dwuwarstwowej pionowej na ścianach fundamentowych poniżej terenu z wykonaniem wyprawy z zaprawy tynkarskiej cementowej z dodatkiem środka wodoszczelnego oraz środka plastyfikacyjnego, utwardzania i polepszenia przyczepności zapraw ASOPLAST-MZ firmy SCHOMBU; Przecieranie istniejących tynków zewnętrznych fundamentowych zaprawa cementowa; Wykonanie izolacji dwuwarstwowej pionowej ścian abizolem na zimno-ściany fundamentowe poniżej terenu; Przewóz żwiru taczkami - dodatek za każde nast. 10 m - dopłata za następne 30m; Nawierzchnia z kostki betonowej POLBRUK o wysokości 8cm na podsypce cementowo-piaskowej; Odgrzybianie powierzchni murów na ścianach poprzez czyszczenie ścian z obitym tynkiem przy użyciu szczotek stalowych: Odgrzybianie ścian przy użyciu klamer budowlanych; Odgrzybianie ścian ceglanych metodą smarowania roztworem impregnacyjnym do przekształcania soli budowlanych ESCO-FLAUT firmy SCHOMBURG;

Wykonanie tynku porowatego podkładowego THERMOPAL-GP11 na ścianach gr.1,5 cm, tynk GP-11 SCHOMBURG; Wykonanie mineralnego tynku renowacyjnego THERMOPAL SR-44; Szpachlowanie ścian szpachlą mineralną z dodatkami polepszającymi przybieranie szpachli-szpachla triachitowo-wapienna THERMOPAL-FS33 f-my SCHOMBURG; Gruntowanie tynków renowacyjnych gruntownikiem oraz rozcieńczalnikiem do wyrobów krzemiennych TAGOSIL-G f-my SCHOMBURG; Malowanie ścian dwukrotne farbą mineralną krzemianową do tynków ren owacyjnych-farba TAGOSIL-PROFI f-my SCHOMBURG; Uzupełniania schodów zewnętrznych z kamienia (schody rozebrano w celu wykonania odwodnienia przy ścianie północnej budynku) (kamień na uzupełnienie z rozbiórki); Wykonanie schodów betonowych zewnętrznych przy ścianie południowej; Wykonanie kinet do odprowadzenia wody poza obręb budynku; Przygotowanie masy betonowej do wykonania kinet celem odprowadzenia wody poza budynek.

Wykonanie remontu muru ogradzającego teren budynku kościoła parafialnego;

1.

Roboty rozbiórkowe: Ręczne rozbicie elementów konstrukcji betonowych o grubości do 15cm - spękana i poniszczona czapka betonowa przykrywająca mur z kamienia; Rozebranie murów z kamienia powyżej terenu przy użyciu klinów i młotów. Posegregowanie rozebranego kamienia celem wykorzystania do ponownego wmurowania. Mury grubości przemur. do 40cm. Rozbiórka murów - dotyczy miejsc powypychanych przez rosnące obok drzew i ich korzenie, które zdeformowały ściany pionowe muru z kamienia; Wywiezienie gruzu spryzmowanego samochodami skrzyniowymi - gruz żwirobetonowy m 1 km na wysypisko śmieci; Wywiezienie gruzu żwirobetonowego samochodami skrzyniowymi - na każdy następny 1 km ponad 1km-dopłata za dalsze 9km;

2.

Roboty betonowe murarskie przy murach z kamienia wraz z robotami towarzyszącymi; Wykonanie czapek betonowych z betonu szczelnego B-20 na murach z kamienia w miejsce czapek. Rozlicza się jak rygle i przekrycia ścian dwustronnie deskowane; Przygotowanie i montaż zbrojenia czapek betonowych nad murem pręty okrągłe gładkie fi do 7mm zbrojenie wzdłużne - 8 prętów fi.6mm dł. ogrodzenia 215,30m; Uzupełnienie rozebranych ścian z kamienia (bez kosztu kamienia - kamień z rozróbki); Dodatek za spoinowanie ścian z kamienia; Malowanie powierzchni betonowej czapek farbą olejną do betonów dwukrotnie; Zabezpieczenie szczelin dylatacyjnych silikonem sanitarnym w kolorze malowanych czapek; Malowanie dwukrotne słupów przybramowych ogrodzenia farba emulsyjną; Przygotowanie powierzchni z poszpachlowaniem nierówności (sfalowań) powierzchni tynku.

Budowa parkingów, dojazdów i placu utwardzonego;

1.

Roboty ziemne i podbudowa: Roboty pomiarowe przy powierzchniowych robotach ziemnych. Koryta pod nawierzchnie placów postojowych; Koryta wykonywane na całej szerokości jezdni i chodników. Mechanicznie - głębokość 20 cm kat. gruntu ll-VI.; Wywóz ziemi i gruzu. Wywóz ziemi samochodami samowyładowczymi, na odległość do 1 km kat. gr. lll; Wywóz ziemi i gruzu. Wywóz ziemi samochodami samowyładowczymi, za każdy następny 1 km; Warstwy podsypkowe. Podsypka piaskowa o grubości 5 cm. Zagęszczana mechanicznie;

2.

POLBRUK: Krawężniki betonowe i kamienne wraz z wykonaniem ław. Betonowe wystające o wymiarach 15x30 cm. Ława z pospółki, podsypka piaskowa; Chodniki z kostki brukowej betonowej. Kostka o grub.8 cm - układanie na podsypce piaskowej. Z wypełnieniem spoin piaskiem-kostka kolorowa.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Parafia ma prawo do odliczenia podatku VAT od operacji zrealizowanych przez Parafię w ramach zadania inwestycyjnego realizowanego przy udziale środków finansowych z Programu Rozwoju Obszarów Wielskich na lata 2007-2013 - oś 3 "Jakość życia na obszarach wiejskich i różnicowanie gospodarki wiejskiej", działanie 313, 322, 323 "Odnowa i rozwój wsi" określonego w umowie o przyznanie pomocy.

Zdaniem Wnioskodawcy, Parafii nie przysługuje prawo do odliczenia naliczonego podatku VAT, ponieważ Parafia nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług, nie podlega przepisom ustawy o podatku od towarów i usług, nie składa deklaracji VAT i nie rozlicza tego podatku. Zatem Parafia nie ma prawa do odliczenia podatku VAT od operacji zrealizowanych przez Parafię w ramach zadania inwestycyjnego realizowanego przy udziale środków finansowych z Programu Rozwoju Obszarów Wielskich na lata 2007-2013 -oś 3 "Jakość życia na obszarach wiejskich i różnicowanie gospodarki wiejskiej", działanie 313, 322, 323 "Odnowa i rozwój wsi" określonego w umowie o przyznanie pomocy. Ponadto Parafia oświadcza, że powyższe zrealizowane zadanie będzie wykorzystywane w nieodpłatny sposób.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z dyspozycją zawartą w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do art. 88 ust. 4 powołanej ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20.

Z powyższych przepisów wynika, że prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje tylko czynnym podatnikom podatku od towarów i usług w takim przypadku, gdy dokonywane zakupy mają związek z czynnościami opodatkowanymi. Odliczyć zatem można podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego. Wskazana norma prawna wyraża zasadę neutralności podatku od towarów i usług, w następstwie której podatnicy realizujący czynności zwolnione, są w podobnej sytuacji jak ostateczny nabywca (konsument) towaru lub usługi, z wyjątkiem przypadków jednoznacznie wskazanych w ustawie o podatku od towarów i usług. Ustawa wyłącza zatem możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu.

Z treści złożonego wniosku wynika, że Parafia realizuje projekt polegający na odnowieniu kościoła parafialnego wraz z otoczeniem. Zrealizowania inwestycja będzie wykorzystywana nieodpłatnie.

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, że z uwagi na niespełnienie podstawowej przesłanki warunkującej prawo do odliczenia podatku naliczonego, jaką jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi, Parafii nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu wydatków związanych z realizacją opisanego projektu.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. H. Sienkiewicza 84, 15-950 Białystok po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl