ITPP3/443-101/13/JK - Podatek od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 31 maja 2013 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP3/443-101/13/JK Podatek od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 22 lutego 2013 r. (wpływ 1 marca 2013 r.), uzupełnionym pismem z dnia 30 kwietnia 2013 r. (wpływ 6 maja 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pod nazwą "A..." oraz obowiązku wykazania nabycia wewnątrzwspólnotowego międzynarodowej licencji w ewidencji i deklaracji podatkowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 marca 2013 r. został złożony wniosek, uzupełniony pismem z dnia 30 kwietnia 2013 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pod nazwą "A..." oraz obowiązku wykazania nabycia wewnątrzwspólnotowego międzynarodowej licencji w ewidencji i deklaracji podatkowej.

W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujące zdarzenia przyszłe.

Wnioskodawca zamierza zrealizować projekt pod nazwą "A..." przy współfinansowaniu z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa (...) na lata 2007-2013, Działanie 1.1., który jest uzupełnieniem projektu "B..." finansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwoju Polski (...) 2007-2013 Działanie 1.3 realizowanym przez Urząd Miejski. Realizatorem projektu będzie B..., który jest jednostką budżetową Miasta. Natomiast beneficjentem projektu będzie Miasto. W związku z realizacją ww. projektu B... z dniem 1 stycznia 2013 r. jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Przedmiotem projektu będzie adaptacja pomieszczeń, wyposażenie i uruchomienie infrastruktury dla tworzenia i rozwoju nowych przedsiębiorstw innowacyjnych. Infrastruktura będzie tworzyć wyposażenie dwóch przestrzeni: "Współpracowni" - uruchomienie i rozwój działalności przestrzeni współpracy (ang. coworking space) osób planujących rozpoczęcie działalności gospodarczej lub prowadzących działalność gospodarczą i "Transferowni" - uruchomienie i rozwój działalności przestrzeni współpracy środowiska akademickiego z przedsiębiorcami. W ramach projektu zostaną zrealizowane następujące zadania inwestycyjne - w ramach przestrzeni "Współpracownia":

* zakup międzynarodowej licencji sieci przestrzeni coworkingowych z Belgii lub Finlandii,

* adaptacja lokalu, zakup oraz instalacja wyposażenia przestrzeni - oraz wyposażenia teleinformatycznego,

* zakup oprogramowania wspomagającego działalność przestrzeni i rozwijanie sieci współpracy międzynarodowej z innymi przestrzeniami coworkingowymi,

* nadzór autorski.

Z kolei w ramach przestrzeni "Transferownia" zostaną zrealizowane następujące zadania:

* zakup międzynarodowej licencji z Belgii lub Finlandii wspomagającej proces transferu technologii,

* zakup oraz instalacja wyposażenia teleinformatycznego przestrzeni,

* zakup oprogramowania wspomagającego działalność przestrzeni i rozwijanie sieci współpracy międzynarodowej z innymi tego typu przestrzeniami oraz wiodącymi ośrodkami transferu technologii.

Majątek wytworzony w wyniku realizacji projektu pozostanie własnością Miasta. Po realizacji projektu podmiotem odpowiedzialnym za utrzymanie rezultatów ww. projektu będzie beneficjent tj. Miasto, w imieniu którego "Współpracownią" i "Transferownią" zarządzać będzie B.... Jednostka budżetowa będzie dokonywała sprzedaży opodatkowanej VAT z tytułu wynajmu przestrzeni we "Współpracowni" i "Transferowni" oraz pobierała opłaty z tytułu składek członkowskich firm deklarujących udział w wydarzeniach "Współpracowni" i Transferowni". Generowane przychody będą stanowiły przychody jednostki budżetowej i zostaną odprowadzone na konto Miasta, natomiast koszty będą ponoszone z otrzymanego zasilenia z Miasta. Usługodawca, od którego Wnioskodawca nabędzie międzynarodowe licencje jest podatnikiem nieposiadającym siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy w odniesieniu do adaptowanych przestrzeni "Transferowni" i "Współpracowni" w ramach projektu wraz z ich wyposażeniem i zakupem licencji istnieje możliwość odzyskania przez B...podatku od towaru i usług w trakcie realizacji tych inwestycji.

2.

Czy w związku z zakupem międzynarodowej licencji będzie ciążył obowiązek wykazania tego nabycia wewnatrzwspólnotowego w ewidencji i deklaracji VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, będzie miał możliwość odzyskania podatku od towarów i usług poprzez odliczenie VAT naliczonego na fakturach wystawionych przez wykonawców inwestycji w części dotyczącej zakupu wyposażenia, międzynarodowej licencji oraz oprogramowania inwestycji ze względu na występujący związek ze sprzedażą opodatkowaną jaką jest uzyskanie przychodów z wynajmu przestrzeni oraz pobieranych składek członkowskich z funkcjonowania "Współpracowni" i "Transferowni". Ponadto, w ocenie Zainteresowanego, nabycie międzynarodowej licencji należy wykazać w prowadzonej ewidencji i deklaracji VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionych zdarzeń przyszłych uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Z ust. 2 pkt 1 lit. a powołanego artykułu wynika, iż kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług - z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

Zgodnie z art. 87 ust. 1 ustawy, w przypadku gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.

Z powyższych przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje czynny podatnik podatku od towarów i usług, a towary i usługi, przy nabyciu których podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy, opodatkowaniu podlegają:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2.

eksport towarów;

3.

import towarów na terytorium kraju;

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl definicji zawartej w art. 2 pkt 1 ustawy, pod pojęciem terytorium kraju rozumie się terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z zastrzeżeniem art. 2a.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy, podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające usługi, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

a.

usługodawcą jest podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, a w przypadku usług, do których stosuje się art. 28e, podatnik ten nie jest zarejestrowany zgodnie z art. 96 ust. 4,

b.

usługobiorcą jest:

* w przypadku usług, do których stosuje się art. 28b - podatnik, o którym mowa w art. 15, lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w art. 15, zarejestrowana lub obowiązana do zarejestrowania zgodnie z art. 97 ust. 4,

* w pozostałych przypadkach - podatnik, o którym mowa w art. 15, posiadający siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w art. 15, posiadająca siedzibę na terytorium kraju i zarejestrowana lub obowiązana do zarejestrowania zgodnie z art. 97 ust. 4.

Ponadto, zgodnie z art. 2 pkt 9 ustawy, ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o imporcie usług - rozumie się przez to świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4.

Z powyższego wynika zasada terytorialności, zgodnie z którą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej podlegają usługi, których miejscem świadczenia jest terytorium kraju.

Ponadto, zgodnie art. 99 ust. 1 ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, z zastrzeżeniem ust. 2-10 i art. 133.

Wzór deklaracji podatkowej wraz z objaśnieniami został określony w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 18 marca 2013 r. w sprawie wzorów deklaracji dla podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2013 r. poz. 394).

Z kolei, zgodnie z art. 109 ust. 3 ustawy, podatnicy, z wyjątkiem podatników wykonujących wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 i 82 ust. 3 oraz zwolnionych od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9, są obowiązani prowadzić ewidencję zawierającą: kwoty określone w art. 90, dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokość podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżające kwotę podatku należnego oraz kwotę podatku podlegającą wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu oraz inne dane służące do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej, a w przypadkach określonych w art. 120 ust. 15, art. 125, 134, 138 - dane określone tymi przepisami niezbędne do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej.

Zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy, zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150.000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. Natomiast w myśl ust. 13 cyt. artykułu, zwolnień, o których mowa w ust. 1 i 9, nie stosuje się do importu towarów i usług, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, świadczenia usług, dla których zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 8 podatnikiem jest ich usługobiorca, oraz podatników:

1.

dokonujących dostaw:

a.

wyrobów z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali,

b.

towarów opodatkowanych podatkiem akcyzowym, z wyjątkiem energii elektrycznej (PKWiU 35.11.10.0) i wyrobów tytoniowych w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym,

c.

nowych środków transportu,

d.

terenów budowlanych oraz przeznaczonych pod zabudowę;

2.

świadczących usługi prawnicze oraz usługi w zakresie doradztwa, a także usługi jubilerskie;

3.

nieposiadających siedziby działalności gospodarczej na terytorium kraju.

Biorąc pod uwagę powyższe oraz treść powołanych przepisów stwierdzić należy, że zostaną spełnione warunki, o których mowa w art. 86 ust. 1 ustawy, skoro towary nabywane w ramach realizowanego projektu będą służyły sprzedaży opodatkowanej podatkiem od towarów i usług, a Wnioskodawca jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny. W konsekwencji Zainteresowany będzie posiadł prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków poniesionych z tytułu realizacji opisanego zadania, o ile dokonane zakupy posłużą czynnościom opodatkowanym i nie zajdą okoliczności wyłączające to prawo, określone w art. 88 ustawy.

Należy także zgodzić się z Wnioskodawcą, że nabycie międzynarodowych licencji należy wykazać w prowadzonej ewidencji i deklaracji VAT.

Interpretacja dotyczy opisanych we wniosku zdarzeń przyszłych i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl