ITPP2/4512-430/15-4/AP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 23 lipca 2015 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/4512-430/15-4/AP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) w związku z § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 18 lutego 2015 r. (data wpływu 17 kwietnia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie niepodlegania opodatkowaniu czynności darowizny przedsiębiorstwa na rzecz żony - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 kwietnia 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie m.in. niepodlegania opodatkowaniu czynności darowizny przedsiębiorstwa na rzecz żony.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Jako osoba fizyczna prowadzi Pan działalność gospodarczą na własne imię i nazwisko. Działalność ta polega na prowadzeniu sklepu jubilerskiego. Jest Pan z tego tytułu podatnikiem podatku od towarów i usług.

W związku ze stanem zdrowia, w dniu 30 czerwca 2015 r. chciałby przekazać przedsiębiorstwo, w formie darowizny (potwierdzonej umową zawartą w formie aktu notarialnego lub z podpisami potwierdzonymi notarialnie) żonie, z którą pozostaje we wspólności majątkowej.

W świetle prawa cywilnego i rodzinnego żona jest właścicielką 50% udziałów we współwłasności łącznej przedsiębiorstwa. Zgodnie z przepisami Kodeksu Cywilnego, w tym konkretnym przypadku, darowiźnie na rzecz żony będzie podlegało 50% udziałów we współwłasności łącznej przedsiębiorstwa, które zarejestrowane jest na Pana imię i nazwisko.

Aby mógł Pan "przekazać żonie przedsiębiorstwo w tej formie, rozpoczęłaby ona w tym celu działalność gospodarczą i zarejestrowała się jako czynny podatnik podatku od towarów i usług w dniu 29 czerwca 2015 r."

Przekazane darowizną byłyby zarówno składniki majątku (wyposażenie, środki trwałe, towary, materiały), jak również wartości niematerialne i prawne, wszelkie umowy, należności i zobowiązania. Przekazane byłoby również logo przedsiębiorstwa wraz z nazwą sklepu.

Po dokonaniu darowizny, tego samego dnia, czyli 30 czerwca 2015 r. zlikwiduje Pan działalność gospodarczą.

W związku z powyższym opisem zadano m.in. następujące pytania.

* Czy w przedstawionej sytuacji darowizna przedsiębiorstwa będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

* Czy jakikolwiek wpływ na podleganie bądź niepodleganie opodatkowaniu podatkiem VAT czynności przekazania przedsiębiorstwa w formie darowizny na rzecz mojej małżonki ma fakt, że zgodnie z przepisami Kodeksu Rodzinnego oraz Kodeksu Cywilnego byłaby to darowizna 50% udziałów we współwłasności łącznej przedsiębiorstwa prowadzonego na własne imię i nazwisko.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z zapisami art. 6 ust. 1 ustawy o VAT, przekazanie przedsiębiorstwa żonie w formie darowizny, nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT. Na sytuację podatkową związaną z przekazaniem przedsiębiorstwa w formie darowizny nie będzie miało wpływu to, że na gruncie przepisów Kodeksu Rodzinnego oraz Kodeksu Cywilnego darowiźnie podlegało będzie tak naprawdę tylko 50% udziału we współwłasności łącznej przedsiębiorstwa.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z unormowaniem zawartym w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Na podstawie art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Stosownie do ust. 2 ww. artykułu, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1.

przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2.

wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Według art. 6 ustawy, przepisów ustawy nie stosuje się do:

1.

transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa;

2.

czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy.

Pojęcie "transakcji zbycia" należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu "dostawy towarów" w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, tzn. obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem jak właściciel, np.: sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego (aportu). Zbycie przedsiębiorstwa podlega zasadzie swobody umów, a więc może nastąpić na podstawie każdej czynności rozporządzającej, w tym także w formie darowizny.

Przepisy ustawy nie definiują terminu "przedsiębiorstwo". Definicję taką zawiera ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 2014 r. poz. 121 z późn. zm.).

Zgodnie z art. 551 Kodeksu cywilnego, przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:

1.

oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);

2.

własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;

3.

prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;

4.

wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;

5.

koncesje, licencje i zezwolenia;

6.

patenty i inne prawa własności przemysłowej;

7.

majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;

8.

tajemnice przedsiębiorstwa;

9.

księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Należy zauważyć, że przywołany przepis art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług określa wyłącznie zakres przedmiotowy opodatkowania, natomiast art. 6 pkt 1 tej ustawy - zakres wyłączenia z opodatkowania. Regulacje te w żaden sposób nie różnicują wymienionych czynności w zależności od praw własnościowych, które istnieją w ramach wspólności ustawowej pomiędzy małżonkami.

Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2013 r. poz. 672 z późn. zm.), zgodnie z którym przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną - wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą.

Kodeks cywilny w art. 431 także zawiera definicję przedsiębiorcy, w myśl której przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna, o której mowa w art. 331 § 1, prowadząca we własnym imieniu działalność gospodarczą lub zawodową.

Warto również zauważyć, że Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 3 czerwca 2008 r. sygn. akt I UK 389/07 stwierdził: "Jeżeli zatem działalność gospodarczą prowadzi jeden z małżonków, to tylko on jest przedsiębiorcą w rozumieniu obowiązujących przepisów, niezależnie od istniejącego między małżonkami ustroju majątkowego."

W świetle przywołanych regulacji prawnych analiza przedstawionego zdarzenia przyszłego prowadzi do stwierdzenia, że czynność nieodpłatnego przekazania w formie darowizny całego przedsiębiorstwa na rzecz żony, o ile będzie spełniało definicję zawartą w art. 551 Kodeksu cywilnego, będzie - stosownie do art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług - czynnością niepodlegającą opodatkowaniu tym podatkiem.

Podkreślić należy, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego, co oznacza, że w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź skarbowej zostanie określony odmienny stan faktyczny, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl