ITPP2/4512-299/15/EB

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 27 maja 2015 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/4512-299/15/EB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 12 marca 2015 r. (data wpływu 16 marca 2015 r.), uzupełnionym w dniu 20 kwietnia 2015 r. (data wpływu), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania za zorganizowaną część przedsiębiorstwa zespołu składników materialnych i niematerialnych oraz wyłączenia z opodatkowania czynności sprzedaży wyodrębnionego oddziału - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 marca 2015 r. został złożony ww. wniosek uzupełniony w dniu 20 kwietnia 2015 r., o wydanie interpretacji w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania za zorganizowaną część przedsiębiorstwa zespołu składników materialnych i niematerialnych oraz wyłączenia z opodatkowania czynności sprzedaży wyodrębnionego oddziału.

We wniosku oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W marcu 2015 r. zamierza sprzedać Oddział w miejscowości J. Przedmiotowy Oddział jest wyodrębniony strukturalnie i funkcjonalnie w strukturze organizacyjnej przedsiębiorstwa Spółki. Na jego czele stoi kierownik organizacyjny Laboratorium. Jest on bezpośrednim przełożonym pracowników pracujących w Oddziale, zajmuje się także bieżącym zarządzaniem Oddziału. W ramach Oddziału Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie badań i analiz technicznych w przemyśle rafineryjnym, wykonywanie pomiarów i dokumentowania warunków środowiska pracy, badań wody i ścieków oraz prowadzenia badań naukowych i prac rozwojowych.

Nabywcą Oddziału jest czynny podatnik VAT, który będzie kontynuował i rozwijał dotychczasową działalność prowadzoną w ramach Oddziału. Pomiędzy Spółką a nabywcą została sporządzona umowa przedwstępna sprzedaży przedmiotowego Oddziału.

W wyniku sprzedaży na nabywcę mają przejść w szczególności:

1.

prawo wieczystego użytkowania wszystkich gruntów wykorzystywanych w działalności Oddziału o charakterze przemysłowym,

2.

prawo własności wszystkich nieruchomości budynkowych wykorzystywanych w działalności Oddziału (np. budynki magazynowe),

3.

prawa i służebności związane z ww. nieruchomościami,

4.

prawa i obowiązki wynikające z umów dotyczących Oddziału, o ile strony umów wyrażą na to zgodę (np. umowy o świadczenie usług laboratoryjnych, umowy o dostarczenie energii elektrycznej, umowy na oczyszczanie ścieków),

5.

zobowiązania pieniężne wynikające z umów dotyczących Oddziału za ostatni okres rozliczeniowy rozpoczęty przed datą sprzedaży Oddziału,

6.

należności pieniężne wynikające z umów za ostatni okres rozliczeniowy kończący się po dniu sprzedaży Oddziału lub za usługi, których wykonanie zostało zakończone po dniu sprzedaży Oddziału,

7.

prawo własności środków trwałych i przedmiotów niskocennych wykorzystywanych do prowadzenia działalności Oddziału (np. sprzęt laboratoryjny, sprzęt komputerowy, samochody),

8.

księgi i dokumenty, w tym dokumentacja prawnicza związana z prowadzeniem Oddziału,

9.

licencje - systemy operacyjne zainstalowane na sprzedawanych komputerach,

10.

pracownicy zatrudnieni w Oddziale, przy czym przejęcie pracowników nastąpi w postaci przejęcia części zakładu pracy przez nabywcę w trybie art. 231 Kodeksu pracy; tym samym nabywca stanie się ich pracodawcą i przejmie zobowiązania wynikające z umów o pracę, a także wynikające z obowiązującego Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy.

Spółka nie prowadzi dla Oddziału odrębnej księgowości, jednakże system księgowy funkcjonujący w Spółce pozwala na automatyczne przypisanie związanych z działalnością Oddziału przychodów i kosztów. Do Oddziału można również przypisać zobowiązania i należności. Przedmiotowa umowa sprzedaży Oddziału nastąpiła w dniu 31 marca 2015 r.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy w opisanym stanie faktycznym Oddział Spółki stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, a tym samym, czy transakcja sprzedaży tego Oddziału nie powinna podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgodnie z brzmieniem art. 6 pkt 1 tejże ustawy.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 5 ust. 1, art. 6 pkt 1, art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług, jeżeli przedmiotem transakcji jest zespół składników spełniających definicję zorganizowanej części przedsiębiorstwa (dalej: ZCP), o której mowa w art. 2 pkt 27e ustawy, to transakcja ta nie powinna podlegać reżimowi ustawy, a w konsekwencji nie powinna podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Możliwość zakwalifikowania grupy składników jako ZCP występuje, jeżeli łącznie zostaną spełnione następujące przesłanki:

1. Zespół składników musi obejmować zarówno składniki materialne i niematerialne, w tym zobowiązania.

2. Zespół składników musi być organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie.

3. Składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych i mogłyby one stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Odnosząc się do pierwszego z wymienionych warunków, zespół składników może zostać uznany za ZCP jeżeli będzie zawierał co najmniej 1 składnik materialny i 1 niematerialny. W składzie tego zespołu składników powinny znaleźć się zobowiązania. Uznanie zespołu składników za ZCP jest zatem możliwe tylko w przypadku, gdy na nabywcę zostaną przeniesione zobowiązania wcześniej przypisane temu zespołowi składników. W ocenie Spółki, w przypadku Oddziału będącego przedmiotem sprzedaży warunek ten został spełniony. Na nabywcę zostały bowiem przeniesione: prawo własności ruchomości, nieruchomości, prawa wieczystego użytkowania gruntów, prawa i obowiązki wynikające z umów dotyczących Oddziału, w tym należności i zobowiązania pieniężne, liczne zobowiązania wynikające ze stosunków pracy przejmowanych pracowników.

Odnosząc się do warunku drugiego (wyodrębnienie finansowe i organizacyjne), w ocenie Spółki wyodrębnienie finansowe nie musi oznaczać samodzielności finansowej, w szczególności nie oznacza to konieczności prowadzenia odrębnej księgowości dla ZCP, czy też samodzielnego sporządzania bilansu. Wyodrębnienie finansowe oznacza sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań ZCP. W praktyce powyższe oznacza, że jeśli prowadzona jest ewidencja księgowa pozwalająca na wyodrębnienie przychodów i kosztów działalności realizowanej przez daną jednostkę w ramach działalności całego przedsiębiorstwa, jak również możliwe jest określenie należności, zobowiązań i innych pozycji bilansowych związanych z tą jednostką, to kryterium wyodrębnienia finansowego zostanie spełnione.

W świetle powyższego Spółka wskazuje, że prowadzi ewidencję księgową w systemie, który umożliwiał dokonanie alokacji kosztów i przychodów oraz należności i zobowiązań dla działalności tego Oddziału. Tym samym, w ocenie Spółki, z uwagi na możliwość oddzielnego ewidencjonowania zapisów operacji gospodarczych, funkcjonalnie związanych z działalnością Oddziału, warunek finansowego wyodrębnienia został spełniony.

Z kolei wyodrębnienie organizacyjne polega na tym, że dany określony zbiór składników majątkowych powinien odznaczać się pełną odrębnością niezbędną do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym. ZCP będą zatem tworzyć takie składniki, które występują względem siebie w takich relacjach, które pozwolą uznać te składniki za zespół, a nie za zbiór przypadkowych elementów, których rzeczywistą jedyną wspólną cechą byłaby własność jednego podmiotu gospodarczego.

Za wyznaczniki wydzielenia organizacyjnego uznaje się w szczególności faktyczne wyodrębnienie w danym przedsiębiorstwie, a także wyodrębnienie formalne np. jako wydzielenie na poziomie struktury organizacyjne spółki. W ocenie Spółki, w przypadku Oddziału warunek wyodrębnienia organizacyjnego został spełniony. Funkcjonował on bowiem jako wyodrębniona ze Spółki część, samodzielnie realizująca powierzone jej zadania. O organizacyjnym wyodrębnieniu Oddziału świadczy w szczególności fakt, że Oddział został ulokowany na południu Polski, podczas gdy siedziba Spółki mieści się w mieście G., a także, że został on wyodrębniony ze struktury Spółki.

Ostatnim warunkiem jest wyodrębnienie funkcjonalne, czyli rzeczywista zdolność do wykonywania działalności gospodarczej przez ZCP. Kryterium wyodrębnienia funkcjonalnego sprowadza się zatem w zasadzie do ustalenia, czy jako pewna odrębna całość ZCP jest w stanie samodzielnie funkcjonować na rynku już od momentu jej wyodrębnienia. Innym słowy, składniki majątkowe uznane zostaną za ZCP, jeżeli są wyodrębnione w taki sposób, że umożliwia w zasadzie natychmiastowe podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa. Biorąc pod uwagę fakt, że do przedmiotowego Oddziału są przypisane składniki majątkowe i niemajątkowe, w tym wierzytelności i zobowiązania (w tym także zatrudnionych pracowników), a także odrębność organizacyjną należy uznać, że przedmiotowy Oddział spełnia kryterium funkcjonalnego.

Mając na uwadze powyższe, w ocenie Spółki, przedmiotowy Oddział jako zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w Spółce, przeznaczony do określonych zadań gospodarczych i mogący samodzielnie realizować te zadania, stanowi w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Transakcja ta nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Podkreślić należy, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, z którego wynika, że w chwili zbycia przedmiotowy zespół składników był wyodrębniony organizacyjnie, funkcjonalnie i finansowo w istniejącym przedsiębiorstwie, co oznacza, że w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź skarbowej zostanie określony odmienny stan faktyczny, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl