ITPP2/4440-15/11/AF

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 5 października 2011 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/4440-15/11/AF

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

WYDANA W WYNIKU UWZGLĘDNIENIA SKARGI

W związku ze skargą z dnia 6 września 2011 r. (data wpływu 7 września 2011 r.) do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy na indywidualną interpretację przepisów prawa podatkowego z dnia 8 lipca 2011 r. znak ITPP2/443-553/11/AF w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy gruntów, doręczoną w dniu 13 lipca 2011 r. (data potwierdzenia odbioru), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów w trybie art. 54 § 3 ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.) oraz na podstawie art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. z 2005 r. Dz. U. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) w związku z § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), uwzględniając skargę w całości, zmienia zaskarżoną indywidualną interpretację przepisów prawa podatkowego z dnia 8 lipca 2011 r. znak ITPP2/443-553/11/AF, uznając stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów, wydał na wniosek z dnia 14 kwietnia 2011 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy gruntów, indywidualną interpretację przepisów prawa podatkowego z dnia 8 lipca 2011 r. znak ITPP2/443-553/11/AF.

W ww. wniosku przedstawiono zdarzenie przyszłe, z którego wynikało, iż w wyniku licytacji w dniu 19 listopada 1997 r. na podstawie postanowienia sądu nabył Pan wraz z żoną (przetarg w postępowaniu egzekucyjnym) nieruchomości rolne o powierzchni 3,71 ha, składające się z: działki o powierzchni 2,71 ha położonej w C. i działki o powierzchni 1 ha położonej w miejscowości W. Dla obu działek prowadzone są księgi wieczyste. Powyższe działki kupił Pan z zamiarem pobudowania na nich domu, na zasadzie siedliska. Działką na której miał być wybudowany dom była działka w C. (kupiona w tym celu), ponieważ sąsiaduje z działką, na której prowadzi Pan działalność gospodarczą. Działka, na której prowadzona jest działalności gospodarcza została nabyta w 1980 r. i wykorzystywana jest w ten sposób od tego czasu. Poprzez zakup sąsiedniej działki, chciał Pan zaoszczędzić czas na codziennych dojazdach do pracy i z powrotem. W odniesieniu do działki znajdującej się w W. nie miał i nie ma Pan żadnych planów, a zakup związany był z faktem, iż nie istniała możliwość zakupu samej działki znajdującej się w C. (zakup łączny obu działek). Ze względu na to, że działka z C. została zakupiona w celu mieszkalnym, nie została wprowadzona do prowadzonej wówczas działalności gospodarczej (handel meblami i oświetleniem). Zakup tej działki nie miał charakteru firmowego, ale prywatny. Opłacany podatek rolny do tej nieruchomości nigdy nie stanowił kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej. Działka przez cały czas od momentu jej zakupu nie była używana rolniczo, ani w jakikolwiek inny sposób. Pomimo zakupu przedmiotowej działki pod budowę domu, nigdy do niej nie doszło. Obecnie ma Pan zamiar sprzedać przedmiotowy grunt.

W międzyczasie, tj. w 2010 r. (czyli po 13 latach od zakupu) uchwalony został nowy plan zagospodarowania przestrzennego, który zmienił kwalifikację opisanej działki na tereny przeznaczone pod budownictwo mieszkalne. W związku z zamiarem sprzedaży przedmiotowego gruntu w 2011 r., dokonał Pan geodezyjnego podziału gruntu na działki, które w przyszłości będą sprzedawane (nie dokonano wydzielenia nowych ksiąg wieczystych). Podział ten został dokonany, aby ułatwić sprzedaż. Jeżeli znajdzie się chętny nabywca, sprzedany zostanie cały grunt znajdujący w C. (jednym aktem notarialnym). Gdyby natomiast nie, działki sprzedawane będą sukcesywnie.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy sprzedaż jednej osobie całego gruntu znajdującego się w C. (składającego się obecnie z wielu działek wydzielonych geodezyjnie) będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

2.

Czy sprzedaż pojedynczych, wydzielonych działek składających się na nieruchomość położoną w C. będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zdaniem Pana, sprzedaż gruntu dokonana wraz z żoną nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Na podstawie treści art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług wskazał Pan, że sprzedaż przedmiotowego gruntu nie może być, co do zasady uznana za działalność gospodarczą. Grunt nie został nabyty z zamiarem dalszej odsprzedaży, ale na cele osobiste. Przedmiotem sprzedaży nie będzie nic ponad to, co zostało nabyte 14 lat wcześniej. W Pana opinii o zamiarze dokonywania czynności w sposób częstotliwy można by mówić, gdyby sprzedawał działkę, a jednocześnie nabywałby inne z zamiarem dokonywania kolejnych sprzedaży. Jednakże - jak Pan wskazał - nie występuje to w tym przypadku. Zaznaczył Pan, że aby dostawę towarów uznać za działalność gospodarczą, należy wykazać, że w momencie realizacji wystąpił zamiar dokonywania takich czynności wielokrotnie, a wykorzystywane towary czy usługi zostały nabyte w celu spożytkowania ich do dokonywania tej czynności. Dodatkowo wskazał Pan, że uznanie osoby za podatnika w myśl ww. ustawy, uzależnione jest od prowadzenia działalności gospodarczej, bowiem wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego tylko wtedy, gdy czynność została wykonana w ramach działalności gospodarczej, w związku z którą dana czynność jest wykonywana. Dlatego też, w Pana opinii, uzasadnionym jest wykluczenie osób fizycznych z grona podatników, nawet jeżeli wykonują czynność dostawy towarów, jeżeli zbywają część majątku osobistego, który nie został nabyty w celu jego sprzedaży. Ponadto omawiany grunt nabył Pan i sprzeda wraz z małżonką, która nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej.

Reasumując stwierdził Pan, że mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny, także obowiązujące przepisy ustawy o podatku od towarów i usług stwierdził Pan, iż zbycie w transakcji jednorazowej gruntu w C. stanowiącego majątek osobisty Pana i małżonki, niewykorzystywanego w prowadzonej działalności gospodarczej, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W odniesieniu do pojedynczych transakcji sprzedaży ww. działek stwierdził Pan, że nie będzie ona podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Na poparcie powyższej tezy odwołał się Pan do poprzedniej argumentacji, dodając jednocześnie, że sam podział gruntu nie ma znaczenia, ponieważ nie było zamiaru sprzedaży gruntu przy jego zakupie oraz dlatego, że nie może być to wymuszona formuła sprzedaży (nie da się sprzedać gruntu w całości).

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów w wydanej interpretacji indywidualnej z dnia 8 lipca 2011 r. znak ITPP2/443-553/11/AF uznał stanowisko Pana za nieprawidłowe.

W dniu 27 lipca 2011 r. złożył Pan osobiście wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, w którym wniósł o uchylenie wydanej interpretacji i wydanie nowej, potwierdzającej słuszność Stanowska przedstawionego we wniosku.

W dniu 6 września 2011 r. za pośrednictwem tutejszego organu złożył Pan skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy na wydaną indywidualną interpretację, w której wnosi o uchylenie przedmiotowej interpretacji indywidualnej.

W złożonej skardze, zarzuca Pani naruszenie następujących przepisów:

* art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, poprzez błędną interpretację;

* art. 7 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, poprzez jego bezpodstawne zastosowanie w sprawie;

* art. 9 ust. 1 w związku z art. 12 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. (Dz. Urz. UE L 347/1 z późn. zm.), poprzez ich błędną interpretację.

Stosownie do treści art. 54 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, organ, którego działanie lub bezczynność zaskarżono, może w zakresie swojej właściwości uwzględnić skargę w całości do dnia rozpoczęcia rozprawy.

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów, po rozpatrzeniu przedmiotowej skargi z dnia 6 września 2011 r. uwzględnia skargę w całości i stwierdza, że stanowisko Skarżącego przedstawione we wniosku z dnia 14 kwietnia 2011 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczące podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy gruntów - jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Podkreślić należy, iż niniejsza interpretacja została wydana w oparciu o przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe, co oznacza, iż w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź skarbowej został (zostanie) określony odmienny stan faktyczny, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl