ITPP2/443-975/10/AK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 3 grudnia 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-975/10/AK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 14 września 2010 r. (data wpływu 20 września 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania preferencyjnej, 0% stawki podatku dla dostawy łodzi hybrydowych z przeznaczeniem do wykorzystywania ich na okrętach marynarki wojennej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 września 2010 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania preferencyjnej, 0% stawki podatku dla dostawy łodzi hybrydowych z przeznaczeniem do wykorzystywania ich na okrętach marynarki wojennej.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka jest producentem łodzi hybrydowych. Komenda zakupi łodzie, które stanowić będą wyposażenie okrętów biorących udział w ćwiczeniach poza granicami kraju, włącznie z zawijaniem do obcych (zagranicznych) portów i przystani. Zamówione łodzie przeznaczone są do działań ćwiczebnych i innych wskazanych przez dowództwo, w tym do:

* zabezpieczenia prac nurkowych,

* podejmowania rozbitków,

* udzielania pomocy jednostkom pływającym na morzu do stanu morza 5° Beauforta,

* zabezpieczania operacji śmigłowcowych,

* przeszukiwania wyznaczonych akwenów i prowadzenia sondaży nieznanych portów.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy do transakcji sprzedaży przedmiotowych łodzi hybrydowych Spółka może zastosować 0% stawkę podatku na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 10 lit. b i c) ustawy o podatku od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy, do sprzedaży łodzi hybrydowych zainstalowanych na pokładach okrętów marynarki wojennej RP, służących m.in. do celów ratowniczych na morzu, można zastosować art. 83 ust. 1 pkt 10 lit. b i c) ustawy, tzn. przepis dopuszczający zastosowanie stawki 0%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,

2.

eksport towarów,

3.

import towarów,

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,

5.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Przez terytorium kraju, zgodnie z art. 2 pkt 1 ustawy, rozumie się terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Towary to rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty (art. 2 pkt 6 ustawy).

Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ww. ustawy, stawka podatku od towarów i usług wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Oprócz stawki podstawowej, na wybrane grupy towarów i usług, ustawodawca przewidział trzy stawki preferencyjne: 7%, 3% i 0% oraz dał możliwość stosowania zwolnień podatkowych.

W myśl art. 83 ust. 1 pkt 10 lit. b ustawy, stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do dostaw służących bezpośrednio zaopatrzeniu statków używanych do ratownictwa lub udzielania pomocy na morzu, lub do połowów przybrzeżnych, z wyłączeniem dostaw prowiantu na pokład statków do połowów przybrzeżnych.

Stosownie do zapisu art. 83 ust. 1 pkt 10 lit. c ustawy, stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do dostaw służących bezpośrednio zaopatrzeniu statków marynarki wojennej, wypływających z kraju do zagranicznych portów i przystani.

Zgodnie z dyspozycją ust. 2 powołanego artykułu, opodatkowaniu stawką podatku 0% podlegają czynności, o których mowa w ust. 1 pkt 7-18 i 20-22, w przypadku prowadzenia przez podatnika dokumentacji, z której jednoznacznie wynika, że czynności te zostały wykonane przy zachowaniu warunków określonych w tym przepisie.

Analizując zapis powołanego wyżej przepisu art. 83 ust. 1 pkt 10 lit. c ustawy stwierdzić należy, że aby zastosować obniżoną 0% stawką podatku do dostaw towarów łącznie muszą być spełnione następujące warunki: towary muszą służyć bezpośrednio zaopatrzeniu statków oraz kryterium rodzaju statku i jego przeznaczenia.

Ustawodawca nie zdefiniował pojęcia "towarów służących bezpośrednio zaopatrzeniu statków", wobec czego należy odwołać się do znaczenia językowego, użytych w przywoływanym przepisie sformułowań. Zgodnie z definicjami zawartymi w "Słowniku języka polskiego PWN", słowo "bezpośrednio" oznacza "bez jakiegokolwiek pośrednictwa; osobiście, wprost" (a więc sytuacja gdy dostawa dokonywana jest bez ogniw pośrednich) natomiast słowo "zaopatrzyć", "zaopatrzenie" oznacza "to, w co kogoś zaopatrzono; środki do życia, żywność, sprzęt, ekwipunek stanowiący wyposażenie kogoś lub czegoś".

Na gruncie omawianego przepisu równorzędnym kryterium, w kontekście zastosowania ww. preferencji, jest wymóg wypływania statków marynarki wojennej z kraju do zagranicznych portów i przystani. Należy przez to rozumieć rejsy poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w rozumieniu art. 2 pkt 1 ustawy.

Wskazać należy, iż zastosowanie preferencyjnej stawki podatku od towarów i usług w wysokości 0% na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 10 lit. c ustawy możliwe jest jedynie w przypadku łącznego spełnienia warunków wymienionych w tym przepisie.

To, czy dostawa służy bezpośrednio zaopatrzeniu statku należy zawsze rozpatrywać indywidualnie, mając na uwadze rodzaj statku, jego przeznaczenie lub ewentualnie charakter przewożonego towaru.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka planuje dokonać dostawy na rzecz Komendy, łodzi hybrydowych, które stanowić będą wyposażenie okrętów biorących udział w ćwiczeniach poza granicami kraju, włącznie z zawijaniem do obcych (zagranicznych) portów i przystani. Zamówione łodzie przeznaczone są do działań ćwiczebnych i innych wskazanych przez dowództwo, w tym do zabezpieczenia prac nurkowych, podejmowania rozbitków, udzielania pomocy jednostkom pływającym na morzu do stanu morza 5° Beauforta, zabezpieczania operacji śmigłowcowych, przeszukiwania wyznaczonych akwenów i prowadzenia sondaży nieznanych portów.

Mając na uwadze całokształt przedstawionego zdarzenia przyszłego, powołane regulacje ustawy o podatku od towarów i usług, a przede wszystkim treść art. 83. ust. 1 pkt 10 lit. c ustawy, należy potwierdzić stanowisko Spółki, co do zasadności stosowania 0% stawki podatku w oparciu o ten przepis do realizowanej dostawy łodzi hybrydowych na jednostki marynarki wojennej, które wpływają do portów zagranicznych. Stosowanie przedmiotowej preferencji podatkowej, poza warunkami podmiotowo-przedmiotowymi, jest zasadne, o ile Spółka prowadzi dokumentację, o której mowa w art. 83 ust. 2 ustawy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl