ITPP2/443-974/10/MD

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 4 listopada 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-974/10/MD

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 17 września 2010 r. (data wpływu 20 września 2010 r.), uzupełnionym w dniu 22 września 2010 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu lokalu mieszkalnego oraz terminu, w którym można zrealizować to prawo - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 września 2010 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 22 września 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu lokalu mieszkalnego oraz terminu, w którym można zrealizować to prawo.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Zamierza Pan nabyć, ze zstępnym na współwłasność (po 1/2 udziału), mieszkanie w nowobudowanym budynku. Obaj przyszli właściciele są osobami prowadzącymi działalność gospodarczą w całości opodatkowaną podatkiem od towarów i usług i zamierzają przeznaczyć mieszkanie wyłącznie na cele prowadzonej działalności gospodarczej. Nabywcy nieruchomości nie mają zawartej umowy spółki. Sprzedawca nie sprzeciwia się wykorzystaniu lokalu mieszkalnego na biuro i wobec faktu, że przedmiotem sprzedaży jest lokal mieszkalny, naliczy 7% podatek od towarów i usług oraz wystawi faktury zaliczkowe na obu nabywców, jako podmioty prowadzące działalność gospodarczą. Każdy z nabywców nieruchomości uiści połowę kwoty wskazanej na fakturze. W akcie notarialnym jako właściciele zostaną wymienieni obaj nabywcy. Teren, na którym znajduje się nieruchomość, w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, określona jest jako obszar usług nieuciążliwych.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

* Czy podatnik ma prawo do odliczenia połowy kwoty podatku naliczonego na fakturze dokumentującej zakup lokalu mieszkalnego, przeznaczonego na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej.

* W rozliczeniu za jaki okres podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony.

Zdaniem Wnioskodawcy, kwotę podatku naliczonego, zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od towarów i usług, stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Wskazał, że przepisy art. 88 ww. ustawy przewidują sytuacje, w których podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, pomimo tego, że spełnione są generalnie przesłanki upoważniające go do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Ponieważ prawo do odliczenia podatku naliczonego jest podstawowym prawem podatnika, a także fundamentalnym elementem systemu VAT, który umożliwia zachowanie zasady neutralności tego podatku, regulacje prawne zawarte w art. 88 ustawy należy uznać za przepisy szczególne i muszą one być interpretowane ściśle. Tylko wystąpienie okoliczności określonych w tym przepisie uprawniałoby do stwierdzenia, iż wyłączenie z prawa do odliczenia jest zasadne. W Pana opinii, brak takiej regulacji powoduje, że - zgodnie z art. 86 ust. 1 ww. ustawy - może skorzystać z prawa do odliczenia połowy podatku naliczonego z faktury VAT dokumentującej zakup mieszkania, które będzie przeznaczone na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, w ramach której realizowane są czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług. Pana zdaniem stanowisko takie zostało również potwierdzone w interpretacjach wydanych przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 24 listopada 2009 r. IPPP1-443-870/09-2/JB, Izby Skarbowej w Olsztynie Ośrodek Zamiejscowy w Elblągu z dnia 26 stycznia 2007 r., sygn. PP/E/449-2/07, oraz Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 28 stycznia 2009 r. IBPP1/443-1702/08/BM.

Wskazał Pan, że zgodnie z art. 86 ust. 12 ustawy, w przypadku otrzymania faktury, o której mowa w ust. 2 pkt 1 lit. a) lub lit. c), przed nabyciem prawa do rozporządzania towarem jak właściciel albo przed wykonaniem usługi, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje z chwilą nabycia prawa do rozporządzania towarem lub z chwilą wykonania usługi. Podniósł, że będzie otrzymywał faktury potwierdzające dokonanie wpłaty zaliczki oraz zadatku, tj. określone w ust. 2 pkt 1 lit. b), a nie w ust. 2 pkt 1 lit. a) lub lit. c), zatem do prawa do dokonania rozliczenia podatku nie ma zastosowania ust. 12, tylko termin podstawowy określony ust. 10 pkt 1. Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstanie więc w rozliczeniu za okres, w którym Wnioskodawca otrzyma fakturę.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) - zwanej dalej ustawą - podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w takim zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Z powyższego przepisu wynika, że przedmiotowe prawo, nie mając bezwarunkowego charakteru, przysługuje wyłącznie podatnikowi podatku od towarów i usług, występującemu w takim charakterze, przy czym podatek naliczony winien dotyczyć zakupów towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych. Odliczyć zatem można podatek naliczony, który związany jest z transakcjami opodatkowanymi, realizowanymi przez podatnika.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. b) ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego - z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

Ustęp 10 pkt 1 tego artykułu przesądza, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-5 oraz ust. 11, 12, 16 i 18.

Jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych (ust. 11 ww. artykułu).

Przepisy art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług przewidują sytuacje, w których podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, pomimo tego, że spełnione są generalnie przesłanki upoważniające go do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony.

Z treści złożonego wniosku wynika, że zamierza Pan nabyć ze zstępnym (po 1/2 udziału) lokal mieszkalny. Obaj przyszli właściciele są osobami prowadzącymi działalność gospodarczą (między przyszłymi nabywcami nieruchomości nie ma zawartej umowy spółki) i zamierzają przeznaczyć mieszkanie na cele działalności gospodarczej, w ramach której realizowane są czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług. Sprzedawca lokalu naliczy podatek z zastosowaniem stawki 7% oraz wystawi faktury zaliczkowe na obu nabywców, jako podmioty prowadzące działalność gospodarczą. Każdy z nabywców nieruchomości uiści połowę kwoty wskazanej na fakturze. W akcie notarialnym jako właściciele zostaną wymienieni obaj nabywcy.

Na tym tle powziął Pan wątpliwość dotyczącą prawa do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu lokalu mieszkalnego oraz terminu, w którym można zrealizować to prawo.

Mając na uwadze przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe oraz powołane regulacje ustawy o podatku od towarów i usług, w tym przede wszystkim treść art. 86 ust. 1 ustawy należy stwierdzić, że będzie Panu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury zaliczkowej (faktur zaliczkowych) wystawionej (wystawionych) w związku z nabyciem ww. lokalu, w takiej części w jakiej będzie Pan partycypował w tym nabyciu, o ile przedmiot nabycia będzie wykorzystywany wyłącznie do czynności opodatkowanych i nie wystąpią przesłanki wyłączające to prawo określone w art. 88 ustawy. Realizacja tego prawa winna nastąpić okresie rozliczeniowym (okresach rozliczeniowych), w którym otrzyma Pan fakturę zaliczkową (faktury zaliczkowe).

Końcowo należy zauważyć, że to na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia istnienia oryginału faktury (faktur) i wskazania miejsca, w którym się znajduje (znajdują), a same faktury winny być przechowywane zgodnie z wymogami określonymi w § 21 rozporządzenia z dnia 28 listopada 2008 r., co nakłada na podatnika m.in. taki sposób przechowywania dokumentów, który pozwala na łatwe ich odszukanie. Ewentualna zaś ocena zasadności dokonanego rozliczenia podatku naliczonego może być zweryfikowana jedynie w toku prowadzonego postępowania podatkowego przez właściwy organ podatkowy pierwszej instancji.

Ponadto zaznacza się, iż tut. organ nie oceniał prawidłowości wystawienia jednej faktury VAT dla obu nabywców przedmiotowego lokalu, bowiem nie było to przedmiotem zapytania, a nadto w tym zakresie nie jest Pan Zainteresowanym.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl