ITPP2/443-969a/09-2/RS - Miejsce świadczenia i opodatkowania usługi polegającej na wymianie zniszczonej tapicerki oraz naprawie konstrukcji foteli na rzecz kontrahenta z Niemiec.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 2 lutego 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-969a/09-2/RS Miejsce świadczenia i opodatkowania usługi polegającej na wymianie zniszczonej tapicerki oraz naprawie konstrukcji foteli na rzecz kontrahenta z Niemiec.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 5 listopada 2009 r. (data wpływu 12 listopada 2009 r.), uzupełnionym w dniu 28 grudnia 2009 r., (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia miejsca świadczenia i opodatkowania usługi polegającej na wymianie zniszczonej tapicerki oraz naprawie konstrukcji foteli, sposobu jej dokumentowania, ewidencjonowania i rozliczenia w deklaracji - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 listopada 2009 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 28 grudnia 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia miejsca świadczenia i opodatkowania usługi polegającej na wymianie zniszczonej tapicerki oraz naprawie konstrukcji foteli, sposobu jej dokumentowania, ewidencjonowania i rozliczenia w deklaracji.

W przedmiotowym wniosku, oraz w jego uzupełnieniu, przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Prowadzi Pan zakład tapicerski, w którym świadczy usługi polegające na wymianie zniszczonej tapicerki samochodów, zabudowie przestrzeni ładunkowej w samochodach dostawczych oraz naprawie konstrukcji foteli. Usługi wykonywane są z materiału własnego i podlegają opodatkowaniu stawką podstawową. Po dniu 31 grudnia 2009 r. zamierza Pan wykonać na rzecz kontrahenta z Niemiec usługę polegającą na zmianie tapicerki sufitowej i renowacji foteli, która obejmować będzie wymianę tapicerki siedzeń, naprawę ich konstrukcji (wymianę uszkodzonych elementów) oraz nasmarowanie prowadnic. Nabywca usług jest niemieckim podatnikiem podatku od wartości dodanej, a usługi świadczone będą dla stałego miejsca prowadzenia działalności znajdującego się w Niemczech. Dla wykonanych czynności kontrahent poda numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku. Usługi te nie będą przeznaczone na cele osobiste kontrahenta z Niemiec i jego pracowników. Samochód, na którym zostanie wykonana usługa, opuści terytorium Polski w ciągu 14 dni od dnia wykonania na nim usługi. Na zlecone prace zostanie wystawiona faktura VAT, która nie będzie obejmowała kwoty należności wraz z podatkiem, ani podatku. Dodatkowo zawierać będzie informacje, że zobowiązanym do rozliczenia podatku jest nabywca. Zgodnie z zmienionymi przepisami przedmiotowe usługi opodatkowane będą w miejscu prowadzenia działalności usługobiorcy. Będzie Pan w posiadaniu danych o tym miejscu, jak i numeru, pod którym kontrahent jest zidentyfikowany w Niemczech. W związku z tym, że będzie Pan zobowiązany do posługiwania się numerem VAT UE, przed rozpoczęciem wykonywania usług, w oparciu o art. 97 ust. 3 ustawy, dokona Pan rejestracji dla celów transakcji wewnątrzwspólnotowych VAT UE. Jednocześnie, na mocy art. 100 ust. 1 pkt 4 ustawy, składać Pan będzie co kwartał zbiorcze informacje o dokonanych usługach. Dodatkowym obowiązkiem będzie prowadzenie odrębnej ewidencji dla tych usług, uwzględniającej nazwę usługi, jej wartość bez podatku oraz moment powstania obowiązku podatkowego określony dla tego rodzaju usług świadczonych na terytorium kraju.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy wykonana usługa podlegać będzie opodatkowaniu w Polsce.

2.

Czy do wystawionej faktury dla klienta z Niemiec wystarczającym będzie posiadanie podpisanego oświadczenia o opuszczeniu terytorium RP.

3.

Czy ww. sprzedaż podlegać będzie wykazaniu w deklaracji VAT-7.

4.

Czy wystawiona faktura dokumentująca ww. usługę powinna zawierać informacje o podstawie prawnej nie naliczenia podatku.

Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z art. 28b ust. 1 ustawy, usługi wskazane we wniosku nie będą podlegały opodatkowaniu w Polsce. Dla prawidłowości rozliczeń, zgodnie z art. 97 ust. 3 ustawy, będzie zobowiązany do rejestracji VAT-UE, prowadzenia ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3a ustawy, a na mocy art. 100 ust. 1 pkt 4 ustawy, do złożenia informacji o usługach, do których stosuje się art. 28b ust. 1 ustawy. Przepisy nie wskazują jakie dokumenty potwierdzają fakt wywiezienia majątku, na którym świadczone były usługi. Według Wnioskodawcy, wystarczające będzie oświadczenie klienta dołączone do faktury, że samochód opuści terytorium Polski najpóźniej w ciągu 90 dni od dnia wykonania na nim usługi. Sprzedaż powinna być wykazana w poz. 21 deklaracji VAT-7 jako świadczenie usług poza terytorium kraju. Zgodnie z § 9 ust. 15 rozporządzenia z dnia 15 maja 2008 r. w sprawie zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, wystarczającym będzie umieszczenie na fakturze informacji, że podatek rozlicza nabywca.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podlegają:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2.

eksport towarów;

3.

import towarów;

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 8 ust. 1 ww. ustawy, przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

W przypadku świadczenia usług, dla określenia miejsca ich opodatkowania - w oparciu o przepisy powołanej ustawy - należy ustalić miejsce ich świadczenia.

Stosownie do obowiązującego od dnia 1 stycznia 2010 r. art. 28b ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 28e, art. 28f ust. 1, art. 28g ust. 1, art. 28i, 28j i 28n.

W przypadku gdy usługi są świadczone dla stałego miejsca prowadzenia działalności podatnika, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba lub stałe miejsce zamieszkania, miejscem świadczenia tych usług jest to stałe miejsce prowadzenia działalności (ust. 2 powołanego artykułu).

Ustawodawca dla celów określenia miejsca świadczenia usług, odrębnie zdefiniował podatnika. I tak z art. 28a pkt 1 ustawy wynika, iż przez podatnika rozumieć:

a.

podmioty, które wykonują samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2, lub działalność gospodarczą odpowiadającą tej działalności, bez względu na cel czy rezultat takiej działalności, z uwzględnieniem art. 15 ust. 6,

b.

osobę prawną niebędącą podatnikiem na podstawie lit. a, która jest zidentyfikowana do celów podatku lub podatku od wartości dodanej.

Zgodnie z art. 97 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnicy, o których mowa w art. 15, podlegający obowiązkowi zarejestrowania jako podatnicy VAT czynni, są obowiązani przed dniem dokonania pierwszej wewnątrzwspólnotowej dostawy lub pierwszego wewnątrzwspólnotowego nabycia zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego w zgłoszeniu rejestracyjnym, o którym mowa w art. 96, o zamiarze rozpoczęcia wykonywania tych czynności. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio również do podatników, o których mowa w art. 15, innych niż wymienieni w ust. 1 i 2, którzy świadczą usługi, do których stosuje się art. 100 ust. 1 pkt 4, dla podatników podatku od wartości dodanej lub osób prawnych niebędących takimi podatnikami, zidentyfikowanych na potrzeby podatku od wartości dodanej (ust. 3 pkt 2 powołanego artykułu w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2010 r.).

Na podstawie art. 100 ust. 1 pkt 4 powołanej ustawy (w brzmieniu obowiązującym od ww. daty), podatnicy, o których mowa w art. 15, zarejestrowani jako podatnicy VAT UE, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym zbiorcze informacje o dokonanych usługach, do których stosuje się art. 28b, na rzecz podatników podatku od wartości dodanej lub osób prawnych niebędących takimi podatnikami, zidentyfikowanych na potrzeby podatku od wartości dodanej, świadczonych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, innych niż zwolnionych od podatku od wartości dodanej lub opodatkowanych stawką 0 %, dla których zobowiązanym do zapłaty podatku od wartości dodanej jest usługobiorca - zwane "informacjami podsumowującymi".

W myśl ust. 3 tegoż artykułu, w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2010 r., informacje podsumowujące składa się za okresy miesięczne, w terminie do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu dokonania transakcji, o których mowa w ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 4, 6 i 7.

W oparciu o ust. 4 pkt 3 powołanego artykułu, informacje podsumowujące mogą być składane za okresy kwartalne w terminie do 15. dnia miesiąca następującego po kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu dokonania transakcji, o których mowa w ust. 1, w przypadku gdy dotyczą one transakcji, o których mowa w ust. 1 pkt 4.

Na mocy obowiązującego od dnia 1 stycznia 2010 r. art. 109 ust. 3a ustawy o podatku od towarów i usług, podatnicy świadczący usługi, których miejscem świadczenia nie jest terytorium kraju, są obowiązani w prowadzonej ewidencji podać nazwę usługi, wartość usługi bez podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze, uwzględniając moment powstania obowiązku podatkowego określany dla tego rodzaju usług świadczonych na terytorium kraju. W przypadku usług, do których stosuje się art. 28b, stosuje się odpowiednio przepisy art. 19 ust. 19a i 19b.

Zgodnie z § 25 ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2009 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawienia faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1337 z późn. zm.) (w brzmieniu obowiązującym od ww. daty), w przypadku świadczenia usług, o których mowa w art. 100 ust. 1 pkt 4 ustawy, faktura dokumentująca wykonanie tych czynności powinna zawierać numer, pod którym nabywca usługi jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, oraz informację, że zobowiązanym do rozliczenia tego podatku jest nabywca usługi, lub odesłanie do odpowiedniego przepisu dyrektywy, na podstawie którego zobowiązanym do rozliczenia tego podatku jest nabywca usługi.

Rozporządzeniem z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 211, poz. 1333), Minister Finansów określił m.in. wzór deklaracji podatkowej dla podatku od towarów i usług (VAT-7), stanowiący załącznik nr 1 do tego rozporządzenia. Z ww. wzoru wynika, iż podatnik dokonujący transakcji poza terytorium kraju jest obowiązany do wykazania ich wartości deklaracji VAT-7. Znajduje to potwierdzenie w załączniku nr 4 do ww. rozporządzenia, stanowiącym objaśnienia do deklaracji dla podatku od towarów i usług (VAT-7, VAT-7K i VAT-7D), gdzie wskazano, iż w poz. 21 części C "Rozliczenie podatku należnego" wykazuje się dostawę towarów i świadczenie usług poza terytorium kraju, w stosunku do których przysługuje podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, o którym mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy, lub prawo do zwrotu podatku naliczonego, o którym mowa w art. 87 ust. 5 ustawy.

Z przestawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż po dniu 31 grudnia 2009 r. będzie Pan świadczył na rzecz kontrahenta - podatnika podatku od wartości dodanej zarejestrowanego w Niemczech - usługę polegającą na zmianie tapicerki sufitowej i renowacji foteli, obejmującą wymianę tapicerki siedzeń, naprawę ich konstrukcji tj. wymianę uszkodzonych elementów i smarowanie prowadnic. Przedmiotowe usługi świadczone dla stałego miejsca prowadzenia działalności znajdującego się w Niemczech, nie będą przeznaczone na cele osobiste kontrahenta i jego pracowników. Samochód którego dotyczy usługa, opuści terytorium Polski w terminie 14 dni od dnia jej wykonania.

Biorąc pod uwagę powołane przepisy należy stwierdzić, iż w związku z tym, że będzie Pan świadczył przedmiotowe usługi, na rzecz podatnika podatku od wartości dodanej, miejscem świadczenia i opodatkowania ww. usług będą Niemcy tj. miejsce, w którym usługobiorca posiada stałe miejsce prowadzenia działalności. Przed ich wykonaniem zobowiązany Pan będzie - na mocy art. 97 ust. 3 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług - do dokonania zgłoszenia rejestracyjnego o zamiarze rozpoczęcia wykonywania przedmiotowych czynności. Usługi te powinny zostać udokumentowane fakturą VAT zawierającą numer, pod którym nabywca usługi jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, oraz informację, że zobowiązanym do rozliczenia tego podatku jest nabywca usługi lub przepis dyrektywy, na podstawie którego zobowiązanym do rozliczenia podatku jest jej nabywca. Jednocześnie należy wskazać, że nie ma Pan obowiązku dołączenia do wystawionej faktury VAT oświadczenia, iż samochód opuści terytorium Polski, gdyż nie ma ono - w świetle art. 28b ust. 2 ustawy - znaczenia dla zastosowania tej regulacji. Ponadto, zgodnie z art. 109 ust. 3a powołanej ustawy, należy zaprowadzić ewidencję, która powinna zawierać nazwę usługi, jej wartość bez podatku od wartości dodanej oraz uwzględniać moment powstania obowiązku podatkowego dla tego rodzaju usług świadczonych na terytorium kraju. Zobowiązany Pan będzie również do składania w urzędzie skarbowym "informacji podsumowującej" o dokonanych usługach, a w sytuacji, gdy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego ze sprzedażą przedmiotowej usługi, wykazać jej wartość w poz. 21 deklaracji VAT-7, jako obrót z tytułu świadczenia usług poza terytorium kraju.

Jednocześnie informuje się, że rozstrzygnięcia kwestii prawa do odliczenia podatku naliczonego od materiałów zużytych do świadczenia usług na rzecz kontrahenta z Niemiec, dokonano w interpretacji indywidualnej nr ITPP2/443-969b/09/RS.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl