ITPP2/443-966/08/AD

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 27 stycznia 2009 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-966/08/AD

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 29 października 2008 r. (data wpływu 3 listopada 2008 r.), uzupełnionym pismem z dnia 19 stycznia 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności nieodpłatnego świadczenia usług w sytuacji niespełnienia warunków umowy przez stronę - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 listopada 2008 r. został złożony wniosek, uzupełniony pismem z dnia 19 stycznia 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności nieodpłatnego świadczenia usług w sytuacji niespełnienia warunków umowy przez stronę.

W przedmiotowym wniosku, oraz piśmie stanowiącym jego uzupełnienie, przedstawiono następujący stan faktyczny.

W dniu 1 lipca 2006 r. Wnioskodawca zawarł umowę z firmą, która dostarcza usługi internetowe. W ramach umowy dzierżawy Wnioskodawca oddał do współużytkowania miejsce na dachu budynku, wyrażając jednocześnie zgodę na zainstalowanie urządzeń dostępowych oraz masztu z antenami przekaźnikowymi sygnału internetowego. Korzystanie z przedmiotu dzierżawy jest nieodpłatne. Zgodnie z umową najemca zapewni nieodpłatnie dostęp do internetu z prędkością 256 kbps. Umowa nie określa formy, ani terminu rozliczenia płatności. Wnioskodawca wskazał, iż firma prywatna zainstalowała na dachu budynku antenę z urządzeniami, jednak nie dostarcza sygnału internetowego.

W uzupełnieniu wniosku wskazano, iż Wnioskodawcy nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub części od zakupu towarów i usług związanych ze świadczonymi nieodpłatnie usługami oraz nie przysługiwało mu prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z budową obiektu. Przedmiotowy budynek wybudowany został w latach 1995-1997.

W związku z powyższym, w piśmie z dnia 19 stycznia 2009 r., zadano następujące pytanie:

Czy czynność nieodpłatnego świadczenia usług podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, skoro warunki umowy nie zostały spełnione przez jedną ze stron.

Zdaniem Wnioskodawcy, nieodpłatne świadczenie usług nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ jedna ze stron nie spełniła warunków umowy, poprzez niedostarczenie dostępu do internetu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z dyspozycją art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się, zgodnie z art. 7 ust. 1 ww. ustawy, przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

W myśl postanowień art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Powyższe przepisy wskazują, że opodatkowaniu - co do zasady - podlegają czynności wykonane odpłatnie. Jednakże ustawodawca zrównał niektóre dostawy towarów i świadczenia usług wykonane nieodpłatnie z odpłatną dostawą towarów i odpłatnym świadczeniem usług.

Stosownie do art. 8 ust. 2 ww. ustawy, nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jako odpłatne świadczenie usług.

Z powyższego wynika, że aby nieodpłatne świadczenie usług podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług muszą być spełnione łącznie dwa warunki: brak związku świadczonych usług z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem oraz istnienie prawa podatnika do odliczenia całości lub części podatku naliczonego związanego ze świadczonymi usługami, przy czym przez świadczenie usług niezwiązanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa należy rozumieć takie świadczenie usług, które odbywa się bez związku z potrzebami tej działalności. Niedopełnienie któregokolwiek z warunków określonych w art. 8 ust. 2 ustawy jest podstawą do traktowania nieodpłatnej usługi jako niepodlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca w ramach umowy dzierżawy oddał miejsce na dachu budynku w celu zainstalowania tam urządzeń oraz masztu z antenami przekaźnikowymi sygnału internetowego w zamian za dostęp do internetu. Przedmiotowa umowa nie określała formy, ani terminu rozliczenia płatności. Jak wskazał Wnioskodawca firma zainstalowała ww. urządzenia, jednak nie dostarcza sygnału internetowego.

W przypadku oddania przez Wnioskodawcę miejsca na dachu budynku do nieodpłatnego używania, niezbędne jest stwierdzenie - w celu ustalenia czy czynność ta podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług - czy zachodzą przesłanki, o których mowa w art. 8 ust. 2 ustawy, a więc czy zawarcie konkretnej umowy jest związane z przedmiotem działalności Wnioskodawcy, oraz czy przysługiwało mu prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tą czynnością.

Jak wskazał Wnioskodawca nie przysługiwało mu prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych ze świadczonymi nieodpłatnie usługami. Ponadto nie doszło do zrealizowania umowy, bowiem firma nie udostępniła Wnioskodawcy internetu.

Biorąc pod uwagę powyższe oraz treść powołanych przepisów prawa, stwierdzić należy, że nieodpłatne świadczenie przedmiotowych usług nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej - powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl