ITPP2/443-959/09/AJ - Uprawnienie gminy do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego w związku z realizacją projektu polegającego na budowie sieci kanalizacji sanitarnej i wodociągowej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 27 listopada 2009 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-959/09/AJ Uprawnienie gminy do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego w związku z realizacją projektu polegającego na budowie sieci kanalizacji sanitarnej i wodociągowej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 5 listopada 2009 r. (data wpływu 9 listopada 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu polegającego na budowie sieci kanalizacji sanitarnej i wodociągowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 listopada 2009 r. złożono wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu polegającego na budowie sieci kanalizacji sanitarnej i wodociągowej.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Gmina Miasto jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Stosownie do uregulowań zawartych w art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.), do zadań własnych gminy należy zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty. W art. 7 ust. 1 pkt 3 powołanej ustawy zapisano, że zadania te obejmują sprawy wodociągów i zaopatrzenia w wodę, kanalizacji, usuwania i oczyszczania ścieków komunalnych. W 2009 r. Gmina przystąpiła do realizacji inwestycji w zakresie budowy sieci kanalizacji sanitarnej i wodociągowej. Inwestycje te korzystają z dofinansowania ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Głównym celem tych inwestycji jest ograniczenie ilości zanieczyszczeń przedostających się do środowiska naturalnego oraz podniesienie poziomu wyposażenia Gminy w zakresie infrastruktury technicznej. Po zakończeniu inwestycji wybudowane sieci będą stanowić własność Gminy i na podstawie umowy cywilnoprawnej zostaną przekazane w nieodpłatne użytkowanie komunalnej spółce prawa handlowego, w której Gmina posiada 100 % udziałów. Spółka ta została powołana do realizacji zadań własnych Gminy z zakresu gospodarki wodno-ściekowej na jej terenie. Spółka będzie pobierała opłaty za dostawę wody i odbiór ścieków oraz ponosiła koszty eksploatacji sieci. Gmina natomiast jako podatnik nie będzie osiągać żadnych przychodów związanych ze świadczeniem usług, którym mają służyć rozpoczęte inwestycje w zakresie budowy kanalizacji sanitarnej i wodociągowej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w związku z budową sieci wodociągowej i sanitarnej Gminie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy, nie przysługuje mu prawo do odliczenia podatku od towarów i usług w całości lub w części z tytułu realizowanych inwestycji przedstawionych w pkt 50 wniosku. Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie w jakim towary i usługi wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych. W przedstawionym stanie faktycznym, Gmina, która jest podatnikiem podatku od towarów i usług z tytułu dzierżawy gruntów, wynajmu lokali i sprzedaży mienia komunalnego, nie będzie wykonywała usług opodatkowanych z wykorzystaniem wybudowanej sieci kanalizacji sanitarnej i wodociągowej. Ponadto po stronie Gminy nie wystąpi w tym przypadku przychód z tytułu przekazania urządzeń do eksploatacji spółce. Okoliczności te wykluczają możliwość skorzystania przez Gminę z prawa do odliczenia podatku naliczonego.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl