ITPP2/443-944/13/RS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 9 grudnia 2013 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-944/13/RS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 3 września 2013 r. (data wpływu 5 września 2013 r.), uzupełnionym w dniu 2 grudnia 2013 r. (data wpływu), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku rozpoznania importu usług "organizacji polowania" - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 września 2013 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony w dniu 2 grudnia 2013 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku rozpoznania importu usług "organizacji polowania".

We wniosku oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujący stan faktyczny.

Prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą. Świadczy usługi turystyki obejmujące polowania zorganizowane dla obywateli Polski i cudzoziemców w Polsce oraz w UE i poza Unią (Afryka, Azja, Ameryka Płn., Płd.). Stałe miejsce prowadzenia działalności ma Pan w Polsce. Podatek od towarów i usług rozlicza w systemie VAT-marża. Poza granicami kraju nabywa Pan usługi dla bezpośredniej korzyści turysty (myśliwego), w skład których wchodzą: organizacja polowania i trofea (pozyskanie zwierzyny łownej), które dalej odsprzedaje myśliwym. Usługę polowania organizuje Pan na rzecz nabywcy (myśliwego) we własnym imieniu i na własny rachunek oraz nabywa towary i usługi od innych podmiotów dla bezpośredniej korzyści turysty zgodnie z art. 119 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z art. 17 ustawy z dnia 13 października 1999 r. - Prawo łowieckie, działalność gospodarcza polegająca na świadczeniu usług turystycznych obejmuje polowania dla cudzoziemców na terytorium kraju oraz poza jego granicami. Dowodem poniesienia wydatku jest faktura (rachunek) wystawiona przez podmiot organizujący polowanie na swoim terenie. Na fakturze występują najczęściej dwie pozycje:

* organizacja polowania

* trofea,

bądź tylko organizacja polowania, albo tylko trofea. Faktura wystawiona przez usługodawcę nie zawiera VAT. Trofea nabywane poza granicami kraju są nabywane w ramach usługi "organizacji polowania". Podmioty, od których nabywa Pan usługi "organizacji polowania" nie posiadają na terytorium Polski siedzib lub stałych miejsc prowadzenia działalności.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

Czy biuro turystyczne rozliczające się w systemie VAT-marża, na podstawie art. 119 ustawy o podatku od towarów i usług, ma obowiązek "rozpatrywać" import usług z tytułu nabycia dla bezpośredniej korzyści turysty (myśliwego) usług o charakterze turystycznym takich jak organizacja polowania i trofea. Jeżeli tak, to jaką stawkę zastosować w UE a jaką w krajach trzecich (Afryka, Rosja).

Zdaniem Wnioskodawcy, miejscem świadczenia usług nabywanych dla bezpośredniej korzyści turysty (myśliwego) poza granicami kraju, niezależnie od tego, czy w miejscach tych istnieje system opodatkowania podatkiem od wartości dodanej (VAT), jest kraj, gdzie usługodawca świadczący usługę turystyczną nabywaną przez biuro posiada siedzibę, lub stałe miejsce prowadzenia działalności, a przede wszystkim tereny do polowania i określoną zwierzynę. Ponieważ na otrzymanej fakturze nie jest wykazany podatek, uważa Pan, że zakupiona usługa polowania opodatkowana jest w miejscu, gdzie jest wykonywana. Stwierdził Pan, że również art. 28n ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług wskazuje, że w przypadku świadczenia usługi turystyki, o której mowa w art. 119, miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie usługodawca posiada siedzibę działalności gospodarczej z zastrzeżeniem ust. 2 i 3. Ponadto jeżeli usługa turystyki rozliczana jest w miejscu jej wykonania wg szczególnej procedury to na fakturze nie występuje podatek i wtedy nie rozpoznaje się od nich importu usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 2 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), przez import usług rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4.

Stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy, podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające usługi, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

a.

usługodawcą jest podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, a w przypadku usług, do których stosuje się art. 28e, podatnik ten nie jest zarejestrowany zgodnie z art. 96 ust. 4,

b.

usługobiorcą jest:

* w przypadku usług, do których stosuje się art. 28b - podatnik, o którym mowa w art. 15, lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w art. 15, zarejestrowana lub obowiązana do zarejestrowania zgodnie z art. 97 ust. 4,

* w pozostałych przypadkach - podatnik, o którym mowa w art. 15, posiadający siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w art. 15, posiadająca siedzibę na terytorium kraju i zarejestrowana lub obowiązana do zarejestrowania zgodnie z art. 97 ust. 4.

W myśl art. 28b ust. 1 ustawy, miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 28e, art. 28f ust. 1, art. 28g ust. 1, art. 28i, 28j i 28n.

Dla celów określenia miejsca świadczenia usług, ustawodawca odrębnie zdefiniował pojęcie podatnika. Z art. 28a ustawy wynika, że na potrzeby stosowania niniejszego rozdziału:

1.

ilekroć jest mowa o podatniku - rozumie się przez to:

a.

podmioty, które wykonują samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2, lub działalność gospodarczą odpowiadającą tej działalności, bez względu na cel czy rezultat takiej działalności, z uwzględnieniem art. 15 ust. 6,

b.

osobę prawną niebędącą podatnikiem na podstawie lit. a, która jest zidentyfikowana lub obowiązana do identyfikacji do celów podatku lub podatku od wartości dodanej.

2.

podatnika, który prowadzi również działalność lub dokonuje transakcji nieuznawanych za podlegające opodatkowaniu dostawy towarów lub świadczenia usług zgodnie z art. 5 ust. 1, uznaje się za podatnika w odniesieniu do wszystkich świadczonych na jego rzecz usług.

Zgodnie z art. 28n ust. 1 ustawy, w przypadku świadczenia usług turystyki, o których mowa w art. 119 ust. 1, miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie usługodawca posiada siedzibę działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.

W myśl ust. 2 ww. artykułu, w przypadku, gdy usługi turystyki, o których mowa w art. 119 ust. 1, są świadczone ze stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej usługodawcy znajdującego się w innym miejscu niż jego siedziba działalności gospodarczej, miejscem świadczenia usług jest to stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej.

Na podstawie ust. 3 ww. artykułu, w przypadku gdy usługodawca nie posiada siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, o którym mowa w ust. 2, miejscem świadczenia usług turystyki, o których mowa w art. 119 ust. 1, jest miejsce, w którym posiada on stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu.

W myśl art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1995 r. - Prawo łowieckie (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1226), przedsiębiorca podejmujący i wykonujący działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług turystycznych obejmujących polowania wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz polowania za granicą jest obowiązany spełniać następujące warunki:

1.

ustanowić obowiązkowe zabezpieczenie majątkowe roszczeń osób trzecich z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania przez przedsiębiorcę;

2.

złożyć z wynikiem pozytywnym egzamin ze znajomości zasad wykonywania polowania oraz zasad ochrony przyrody lub zatrudniać osobę spełniającą ten warunek;

3.

składać właściwemu marszałkowi województwa, przed upływem terminu obowiązywania poprzedniej umowy albo blokady środków finansowych na rachunku bankowym, oryginały dokumentów potwierdzających zawarcie kolejnej umowy, albo dokonanie kolejnej blokady środków finansowych, o których mowa w ust. 3.

Z treści złożonego wniosku wynika, że prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarcza. Świadczy usługi turystyki obejmujące polowania zorganizowane dla obywateli Polski i cudzoziemców w Polsce oraz w UE i poza Unią (Afryka, Azja, Ameryka Płn., Płd.). Stałe miejsce prowadzenia działalności ma Pan w Polsce. Podatek od towarów i usług rozlicza w systemie VAT-marża. Poza granicami kraju nabywa Pan usługi dla bezpośredniej korzyści turysty (myśliwego), w skład których wchodzą: organizacja polowania i trofea (pozyskanie zwierzyny łownej), które dalej odsprzedaje myśliwym. Usługę polowania organizuje Pan na rzecz nabywcy (myśliwego) we własnym imieniu i na własny rachunek oraz nabywa towary i usługi od innych podmiotów dla bezpośredniej korzyści turysty zgodnie z art. 119 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług. Dowodem poniesienia wydatku jest faktura (rachunek) wystawiona przez podmiot organizujący polowanie na swoim terenie. Na fakturze występują najczęściej dwie pozycje: organizacja polowania i trofea, bądź tylko organizacja polowania, albo tylko trofea. Faktura wystawiona przez usługodawcę nie zawiera VAT. Trofea nabywane poza granicami kraju są nabywane w ramach usługi "organizacji polowania". Podmioty, od których nabywa Pan usługi "organizacji polowania" nie posiadają na terytorium Polski siedzib lub stałych miejsc prowadzenia działalności.

Odnosząc przedstawiony stan faktyczny do obowiązującego stanu prawnego należy stwierdzić, że miejscem świadczenia i opodatkowania usług świadczonych przez Pana - zgodnie z art. 28n ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług - jest terytorium państwa, gdzie podmioty, od których nabywa Pan ww. usługi (usługodawcy), posiadają siedzibę działalności gospodarczej tj. w opisanym przypadku terytorium państw innych niż Polska. W związku z powyższym nie ma Pan obowiązku rozpoznania importu z tytułu nabycia tych usług.

Końcowo należy stwierdzić, że z uwagi na fakt, że miejsce świadczenia i opodatkowania nabywanych usług - jak wskazano wyżej - znajduje się poza terytorium Polski, kwestię stawki podatku obowiązującej dla tych usług nie regulują polskie przepisy dotyczące podatku od towarów i usług, ale przepisy obowiązujące w kraju ich świadczenia.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl