ITPP2/443-922/10/AF - Możliwość zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 19 listopada 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-922/10/AF Możliwość zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 27 sierpnia 2010 r. (data wpływu 6 września 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości zastosowania zwolnienia do dostawy lokalu mieszkalnego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 września 2010 r. złożono wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości zastosowania zwolnienia do dostawy lokalu mieszkalnego.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Dnia 15 kwietnia 1999 r., spółdzielnia mieszkaniowa, działając na podstawie statutu, przydzieliła Gminie spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu użytkowego nr 506. Lokal ten składał się z 5 pomieszczeń o ogólnej powierzchni użytkowej 85,02 m 2. Został przydzielony na prowadzenie działalności statutowej Gminy.

Następnie przedmiotowy lokal został podzielony na dwa odrębne lokale:

* lokal mieszkalny oznaczony numerem 505 o powierzchni użytkowej 27,70 m 2, przeznaczony na cele mieszkalne;

* lokal użytkowy oznaczony numerem 506 o powierzchni użytkowej 57,32 m 2, wykorzystywany na potrzeby studia telewizji lokalnej.

Decyzją Burmistrza z dnia 4 września 2009 r. (decyzja stała się ostateczna w dniu 28 września 2009 r.) nastąpiła zmiana sposobu użytkowania lokalu nr 506, tj. z niemieszkalnego (użytkowego) na cele mieszkalne. Pomimo zmiany przeznaczenia, w lokalu tym nadal znajdowało się studio telewizji lokalnej. Gmina nie wykonywała w przedmiotowym lokalu żadnych czynności opodatkowanych. Z chwilą przydziału, obiekt był oddany w bezpłatne użyczenie telewizji. W lokalu nie przeprowadzono również remontów, a więc nie poniesiono wydatków na jego ulepszenie. Od momentu kiedy telewizja lokalna zmieniła siedzibę, tj. od 2008 r., lokal mieszkalny oznaczony numerem 506 nie jest zagospodarowany. Gmina niebawem zamierza ogłosić przetarg na sprzedaż spółdzielczego własnościowego prawa do tego lokalu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy podatnik sprzedając spółdzielcze własnościowe prawo do wyżej opisanego lokalu mieszkalnego może skorzystać ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o podatku od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy, powołującego treść art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku od towarów i usług, sprzedaż spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu może korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ww. ustawy (w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego oraz dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie). Prawo to zostało bowiem uznane za towar, a jego sprzedaż za dostawę.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega między innymi odpłatna dostawa towarów na terenie kraju.

Jak wynika z art. 2 pkt 6 ww. ustawy, towarami są rzeczy ruchome, wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

W myśl art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego.

Stosownie do treści art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Przez pierwsze zasiedlenie - w myśl art. 2 pkt 14 ustawy - rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Analiza powyższych przepisów wskazuje, że dla zastosowania powyższego zwolnienia od podatku istotne jest określenie, czy dostawa następuje w ramach pierwszego zasiedlenia. Ustawa o podatku od towarów i usług zawiera definicję legalną tego pojęcia. Wynika z niej, że pierwsze zasiedlenie występuje wówczas, gdy budynek, budowla lub ich części są wydawane pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi. Istotne jest jednak to, że musi to nastąpić w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, czyli m.in. odpłatnej dostawy lub odpłatnej usługi (przykładowo najem, dzierżawa). Zaznaczyć przy tym należy, że ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu nie było czynnością opodatkowaną pod rządami ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług, tj. do dnia 1 maja 2004 r.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

a.

w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b.

dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10a lit. b), nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat (ust. 7a ww. artykułu).

Z treści złożonego wniosku wynika, że w dniu 15 kwietnia 1999 r. spółdzielnia mieszkaniowa przydzieliła Gminie spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu użytkowego nr 506. Lokal ten składał się z 5 pomieszczeń o ogólnej powierzchni użytkowej 85,02 m#178;. Został przydzielony na prowadzenie działalności statutowej Gminy.

Następnie przedmiotowy lokal został podzielony na dwa odrębne lokale:

* lokal mieszkalny oznaczony numerem 505 o powierzchni użytkowej 27,70 m 2, przeznaczony na cele mieszkalne;

* lokal użytkowy oznaczony numerem 506 o powierzchni użytkowej 57,32 m 2, wykorzystywany na potrzeby studia telewizji lokalnej.

Decyzją Burmistrza nastąpiła zmiana sposobu użytkowania lokalu nr 506, tj. z niemieszkalnego (użytkowego) na cele mieszkalne. Gmina nie wykonywała w przedmiotowym lokalu żadnych czynności opodatkowanych. Z chwilą przydziału, obiekt był oddany w bezpłatne użyczenie telewizji. W lokalu nie przeprowadzono również remontów, a więc nie poniesiono wydatków na jego ulepszenie. Gmina niebawem zamierza ogłosić przetarg na sprzedaż spółdzielczego własnościowego prawa do tego lokalu.

Biorąc pod uwagę powyższe oraz treść powołanych przepisów stwierdzić należy, że nie nastąpiło pierwsze zasiedlenie przedmiotowego lokalu, w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu nie było czynnością podlegającą opodatkowaniu w dniu 15 kwietnia 1999 r. W związku z powyższym planowana sprzedaż nie będzie zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy. Będzie natomiast zwolniona na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a tejże ustawy (o ile w momencie dostawy powołany przepis nie ulegnie zmianie), gdyż - jak wskazano we wniosku - Gminie nie przysługiwało w stosunku do tego lokalu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego i nie poniosła wydatków na jego ulepszenie.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl