ITPP2/443-911/09/AP - Stawka podatku właściwa dla usługi wynajmu pomieszczeń składowych oraz opłat eksploatacyjnych za garaże.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 19 stycznia 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-911/09/AP Stawka podatku właściwa dla usługi wynajmu pomieszczeń składowych oraz opłat eksploatacyjnych za garaże.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 26 października 2009 r. (data wpływu 30 października 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku właściwej dla usługi wynajmu pomieszczeń składowych oraz opłat eksploatacyjnych za garaże - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 października 2009 r. złożono wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku właściwej dla usługi wynajmu pomieszczeń składowych oraz opłat eksploatacyjnych za garaże.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W budynkach mieszkalnych Spółdzielni znajdują się pomieszczenia składowe, dodatkowe komórki, zabudowane części korytarza, które stanowią część wspólną danej nieruchomości. Pomieszczenia te wynajmowane są osobom zamieszkałym w tych budynkach, a użytkownicy przechowują w nich rowery, wózki, itp. Nie służą one działalności gospodarczej użytkowników. Spółdzielnia nalicza wynajmującym podatek w wysokości 22%.

Ponadto w zasobach Spółdzielni znajdują się garaże, na których ustanowione jest prawo spółdzielcze, prawo odrębnej własności, a także wynajmowane. Użytkownikami są osoby mieszkające w zasobach Spółdzielni, jak i poza nimi. Opłaty eksploatacyjne za garaże opodatkowane są stawką 22%.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy w przypadku wynajmu pomieszczeń składowych Spółdzielnia prawidłowo zastosowała stawkę w wysokości 22%, czy też czynności te winny być zwolnione od podatku...

2.

Czy Spółdzielnia prawidłowo zastosowała podatek w wysokości 22% do opłaty eksploatacyjnej za garaże... Czy też ww. opłaty za garaże, na których ustanowione jest spółdzielcze własnościowe prawo i prawo odrębnej własności, a także garaży wynajmowanych na rzecz osób mających mieszkania w zasobach Spółdzielni, winny być zwolnione od podatku...

Zdaniem Wnioskodawcy, wynajem lokali niemieszkalnych takich jak pomieszczenia składowe, komórki, zabudowane części korytarza oraz opłaty eksploatacyjne za garaże (lokale niemieszkalne) nie podlegają zwolnieniu od podatku na podstawie art. 43 ustawy o podatku od towarów i usług i podlegają opodatkowaniu wg stawki 22%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Na podstawie art. 8 ust. 1 ww. ustawy, przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Ustawa o podatku od towarów i usług przewiduje jednak szereg zwolnień o charakterze podmiotowym i przedmiotowym.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy, zwalnia się od podatku czynności wykonywane na rzecz członków spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali mieszkalnych, członków spółdzielni będących właścicielami lokali mieszkalnych, właścicieli lokali mieszkalnych niebędących członkami spółdzielni, za które są pobierane opłaty zgodnie z art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (tekst jedn. Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 z późn. zm.).

Z przepisu § 13 ust. 1 pkt 15 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonywania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1336 z późn. zm.) wynika, że zwalnia się od podatku czynności wykonywane na rzecz osób niebędących członkami spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze własnościowe prawa do lokali mieszkalnych, za które są pobierane opłaty zgodnie z art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 z późn. zm.).

Zgodnie z art. 1 ust. 1 wskazanej wyżej ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, celem spółdzielni mieszkaniowej, jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych i innych potrzeb członków oraz ich rodzin, przez dostarczanie członkom samodzielnych lokali mieszkalnych lub domów jednorodzinnych, a także lokali o innym przeznaczeniu.

Na mocy ust. 6 ww. artykułu, spółdzielnia może prowadzić również inną działalność gospodarczą na zasadach określonych w odrębnych przepisach i w statucie, jeżeli działalność ta związana jest bezpośrednio z realizacją celu, o którym mowa w ust. 1.

Ponadto należy wskazać, że przepis art. 4 ust. 1 powyższej ustawy stanowi m.in., iż:

1.

członkowie spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali, są obowiązani uczestniczyć w pokrywaniu kosztów związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w częściach przypadających na ich lokale, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni przez uiszczanie opłat zgodnie z postanowieniami statutu.

1.1.

osoby niebędące członkami spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze własnościowe prawa do lokali, są obowiązane uczestniczyć w pokrywaniu kosztów związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w częściach przypadających na ich lokale, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni przez uiszczanie opłat na takich samych zasadach, jak członkowie spółdzielni, z zastrzeżeniem art. 5.

2.

członkowie spółdzielni będący właścicielami lokali są obowiązani uczestniczyć w pokrywaniu kosztów związanych z eksploatacją i utrzymaniem ich lokali, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości wspólnych, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni przez uiszczanie opłat zgodnie z postanowieniami statutu.

3.

członkowie spółdzielni, którzy oczekują na ustanowienie na ich rzecz spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego albo prawa odrębnej własności lokalu, są obowiązani uczestniczyć w pokrywaniu kosztów budowy lokali przez wnoszenie wkładów mieszkaniowych lub budowlanych. Od chwili postawienia im lokali do dyspozycji uiszczają oni opłaty określone w ust. 1 albo 2.

4.

właściciele lokali niebędący członkami spółdzielni są obowiązani uczestniczyć w pokrywaniu kosztów związanych z eksploatacją i utrzymaniem ich lokali, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości wspólnych. Są oni również obowiązani uczestniczyć w wydatkach związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni, które są przeznaczone do wspólnego korzystania przez osoby zamieszkujące w określonych budynkach lub osiedlu. Obowiązki te wykonują przez uiszczanie opłat na takich samych zasadach, jak członkowie spółdzielni, z zastrzeżeniem art. 5.

5.

członkowie spółdzielni uczestniczą w kosztach związanych z działalnością społeczną, oświatową i kulturalną prowadzoną przez spółdzielnię, jeżeli uchwała walnego zgromadzenia tak stanowi. Właściciele lokali niebędący członkami oraz osoby niebędące członkami spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze własnościowe prawa do lokali, mogą odpłatnie korzystać z takiej działalności na podstawie umów zawieranych ze spółdzielnią.

Mając na uwadze regulacje prawne w zakresie podatku od towarów i usług, należy stwierdzić, iż usługa najmu mieści się w zakresie przedmiotowym czynności podlegających opodatkowaniu. Przepisy nie przewidują możliwości zastosowania obniżonych stawek podatku lub zwolnienia od podatku do czynności wynajmowania pomieszczeń (lokali) niemieszkalnych. Wobec powyższego czynności te podlegają opodatkowaniu stawką podstawową, tj. 22%. Natomiast w odniesieniu do pozostałych czynności, o których mowa we wniosku, należy wskazać, iż przepisy umożliwiają zastosowanie zwolnienia od podatku, w przypadku wykonywania ich przez spółdzielnię mieszkaniową na rzecz jej członków, a także osób niebędących członkami spółdzielni, jednakże pod pewnymi warunkami. Muszą być oni właścicielami lokali mieszkalnych, a w przypadku członków spółdzielni - może przysługiwać im spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego (art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy oraz § 13 ust. 1 pkt 15 ww. rozporządzenia). Należy zwrócić uwagę, iż przepisy dotyczące zwolnienia od podatku odsyłają do art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych, w których wymienione są rodzaje opłat wnoszonych na rzecz spółdzielni mieszkaniowej. Odesłanie to wyraźnie wskazuje, iż zwolnienie jest związane z czynnościami, za które spółdzielnia pobiera opłaty, które dotyczą lokali mieszkalnych (spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego).

W kontekście powyższego niezbędne jest określenie pojęcia lokalu mieszkalnego. W zawartym w art. 2 ustawy o podatku od towarów i usług słowniczku ustawowym do tej ustawy zdefiniowano jedynie "obiekt budownictwa mieszkaniowego", natomiast brak jest definicji lokalu mieszkalnego. W związku z tym pomocna może być definicja zawarta w prawie spółdzielczym. Zgodnie z art. 2 ust. 1 powołanej ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, lokalem w rozumieniu ustawy jest samodzielny lokal mieszkalny, a także lokal o innym przeznaczeniu, o którym mowa w przepisach ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. Nr 80, poz. 903). Zawężając rozważania do lokali mieszkalnych należy wskazać, że w myśl art. 2 ust. 2 ustawy o własności lokali, samodzielnym lokalem mieszkalnym, w rozumieniu ustawy, jest wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych. Przepis ten stosuje się odpowiednio również do samodzielnych lokali wykorzystywanych zgodnie z przeznaczeniem na cele inne niż mieszkalne.

We wniosku wskazano, iż Spółdzielnia wynajmuje pomieszczenia składowe, dodatkowe komórki i zabudowane części korytarza, mieszkańcom budynków, w których ww. pomieszczenia się znajdują. W pomieszczeniach tych użytkownicy przechowują np. rowery, wózki, zatem nie służą one prowadzeniu działalności gospodarczej. Ponadto pobiera opłaty eksploatacyjne za garaże, w odniesieniu do których ustanowione jest prawo spółdzielcze, prawo odrębnej własności oraz które są wynajmowane, a użytkownikami są osoby mieszkające w zasobach Spółdzielni, jak i poza nimi.

Odnosząc przedstawiony stan faktyczny na grunt przepisów prawa spółdzielczego, należy stwierdzić, iż Spółdzielnia ma prawo do udostępniania (lub wynajmowania) za odpłatnością pomieszczeń użytkowych stanowiących części wspólne nieruchomości, jak również garaży, będących w Jej zasobach. Jednakże ani pomieszczenia składowe, komórki, ani garaże, nie spełniają warunków do uznania ich za lokale mieszkalne.

Jednocześnie analiza powołanych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz ww. rozporządzenia Ministra Finansów, prowadzi do wniosku, że zwolnieniu od podatku od towarów i usług podlegają czynności wykonywane przez spółdzielnie na rzecz ich członków oraz osób niebędących członkami, jeżeli pobierane przez nie opłaty dotyczą samodzielnych lokali mieszkalnych. Z przepisów tych nie wynika, aby ze zwolnienia mogły korzystać czynności spółdzielni, za które pobierane są opłaty związane z lokalami użytkowymi bądź garażami, choćby stanowiły one część składową lokalu mieszkalnego.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, iż zarówno w odniesieniu do wynajmu pomieszczeń składowych, komórek itp., jak i opłat eksploatacyjnych za garaże Spółdzielnia winna stosować stawkę podatku w wysokości 22%, stosowanie do art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. H. Sienkiewicza 84, 15-950 Białystok, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, 87-100 Toruń, ul. Św. Jakuba 20.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl