ITPP2/443-908a/08/AF

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 9 stycznia 2009 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-908a/08/AF

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 6 października 2008 r. (data wpływu 13 października 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia usług związanych z nieruchomościami - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 października 2008 r. złożono wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia usług związanych z nieruchomościami.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest podwykonawcą usług dla polskiego podmiotu, będącego zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług na terenie Polski, świadczącego usługi na rzecz podmiotu fińskiego związane z nieruchomościami (usługi monterskie, malowania, spawalnicze) oraz usługi na ruchomym majątku rzeczowym (spawanie i malowanie konstrukcji) na terenie Finlandii. Podmiot fiński jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od wartości dodanej na terenie Finlandii. Zarówno Wnioskodawca, jak i zleceniodawca są zarejestrowanymi podatnikami podatku od towarów i usług dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych (nie są zarejestrowani na potrzeby podatku od wartości dodanej na terenie Finlandii).

Zleceniodawca zawarł umowę z fińskim nabywcą, z której wynika, że usługa wykonywana jest na terenie Finlandii. Zleceniodawca wystawia fakturę na rzecz fińskiego nabywcy usługi, wskazując, że przedmiotowa usługa nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terenie Polski (na podstawie art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług). Na podstawie umowy o podwykonawstwo, Wnioskodawca wystawia fakturę zleceniodawcy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawca postępuje prawidłowo wystawiając zleceniodawcy fakturę wskazując, że przedmiotowe usługi nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terenie Polski, w oparciu o treść art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy, jako podwykonawca powinien wystawić fakturę VAT na rzecz polskiego zleceniodawcy wskazując, że przedmiotowe usługi nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terenie kraju. Co do zasady, zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28. Odstępstwo od tej zasady przewidziano, m.in. w art. 27 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy. Zdaniem Wnioskodawcy, omówione zasady dotyczą zarówno wykonawców, jak i podwykonawców. Wykonawcy, którzy świadczą na terenie innego państwa usługi związane z nieruchomościami są usługodawcami. Podobnie rzecz się ma w przypadku podwykonawców. Również oni są usługodawcami usług, których miejscem świadczenia jest kraj, gdzie nieruchomość jest położona. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że usługi związane z nieruchomościami świadczone są terytorium Finlandii. Bez znaczenia jest to, że usługi wykonywał podwykonawca, bowiem istotne jest miejsce położenia nieruchomości. Zatem w omawianym przypadku miejscem świadczenia usług będzie terytorium Finlandii. W świetle powyższego Wnioskodawca uważa, że powinien wystawić fakturę VAT na rzecz polskiego zleceniodawcy ze wskazaniem, że przedmiotowe usługi nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terenie Polski.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej - powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl