ITPP2/443-903b/08/AW

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 17 grudnia 2008 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-903b/08/AW

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 7 października 2008 r. (data wpływu 10 października 2008 r.), uzupełnionego pismem z dnia 10 grudnia 2008 r. (data wpływu 12 grudnia 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu realizacji projektu "Szkolenia z języka angielskiego dla pracowników sektora medycznego", niezwiązanego z wykonywaniem czynności opodatkowanych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 października 2008 r. został złożony wniosek, uzupełniony pismem z dnia 10 grudnia 2008 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu realizacji projektu "Szkolenia z języka angielskiego dla pracowników sektora medycznego", niezwiązanego z wykonywaniem czynności opodatkowanych.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Uniwersytet, jako beneficjent środków unijnych uzyskanych w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego na lata 2004-2006, zrealizował projekt "Szkolenia z języka angielskiego dla pracowników sektora medycznego". Celem projektu było podnoszenie i dostosowanie do potrzeb regionalnego rynku pracy kwalifikacji zawodowych osób pracujących poprzez kursy językowe. Pracownicy sektora medycznego mają szczególny obowiązek ustawicznego kształcenia zawodowego, dlatego szkolenie skierowane było do tej grupy osób. Muszą oni na bieżąco śledzić nowoczesne metody leczenia i technologie medyczne, aby ich poziom nie odbiegał od standardów światowych. Większość z nowości medycznych prezentowana jest w języku angielskim w specjalistycznych publikacjach, bądź na międzynarodowych konferencjach, dlatego nieodzowna okazuje się znajomość języka angielskiego. Bardzo ważnym elementem pracy naukowej pracowników sektora medycznego stały się projekty naukowe finansowane z Programów Ramowych UE. Projekty te wymagają znajomości języka angielskiego w celu kontaktu z zagranicznymi partnerami i sporządzania dokumentacji w tym języku. Znajomość języka angielskiego pracowników naukowo-dydaktycznych i administracyjnych jest również niezbędna do obsługi Oddziału Anglojęzycznego, powstałego przy Uniwersytecie, kształcącego studentów z zagranicy. Nabyte umiejętności zostały sprawdzone, a uczestnictwo w szkoleniu potwierdzone certyfikatem. Szkolenie zostało w całości sfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz z budżetu państwa. Uczestnicy nie ponosili żadnych kosztów związanych z udziałem w szkoleniu, a Uniwersytet nie uzyskał żadnych przychodów w związku z prowadzeniem szkolenia. Czynności wykonywane w ramach przedmiotowego projektu mieszczą się w grupowaniu statystycznym PKWiU 85.30.12 - "Usługi szkolnictwa wyższego - pozostałe".

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Uniwersytet, w związku ze zrealizowaniem opisanego wyżej projektu, ma możliwość odliczenia w całości lub części podatku naliczonego z tytułu nabycia towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy, przedstawionym w piśmie z dnia 10 grudnia 2008 r., biorąc pod uwagę zapisy zawarte w przepisach art. 86 ust. 1 oraz art. 43 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, jak również w załączniku nr 4 do tej ustawy, nie ma podstaw do odliczenia podatku naliczonego od towarów i usług, zakupionych w związku z realizacją opisanego projektu, ponieważ nie będą one wykorzystywane do wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zdarzenia.

Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej - powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. H. Sienkiewicza 84, 15-950 Białystok, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl