ITPP2/443-898/10/AJ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 19 listopada 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-898/10/AJ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 27 sierpnia 2010 r. (data wpływu 31 sierpnia 2010 r.), uzupełnionym dnia 5 listopada 2010 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku obowiązującej do czynności dostawy działki oraz sposobu jej dokumentowania - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 sierpnia 2010 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 5 listopada 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku obowiązującej do czynności dostawy działki oraz sposobu jej dokumentowania.

W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W sierpniu 2004 r. nabył Pan jako osoba fizyczna do majątku prywatnego, dwie działki rolne na podstawie jednego aktu notarialnego. Jedna z działek została następnie przeznaczona w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego na cele mieszkaniowe i podzielona na mniejsze działki. Powstałe w ten sposób działki budowlane sprzedał Pan i w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wystawił faktury VAT i odprowadził należne podatki (podatek dochodowy i podatek od towarów i usług). Druga z nabytych działek nie zmieniła przeznaczenia i nie została podzielona. W takim stanie chce Pan ją sprzedać. Działka została zakupiona z zamiarem dalszej sprzedaży. Nie była wykorzystywana do prowadzenia jakiejkolwiek działalności gospodarczej i jest przeznaczona na cele leśne. Prowadzi Pan działalność developerską, w ramach której sprzedaje nieruchomości. Działka będzie oferowana do sprzedaży w internecie i w prasie. W chwili obecnej nie posiada Pan innych nieruchomości gruntowych przeznaczonych do sprzedaży.

Wniosek dotyczy wyłącznie podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy z tytułu sprzedaży działki powinien Pan wystawić fakturę VAT, biorąc pod uwagę, że przedmiotową działkę zakupiono jednocześnie (tekst jedn.: na podstawie jednego aktu notarialnego) z działką, która po podziale została sprzedana w postaci wielu działek w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

2.

Jakie podatki i w jakich stawkach powinien Pan zapłacić.

Zdaniem Wnioskodawcy, wyrażonym w uzupełnieniu wniosku, powinien dokonać sprzedaży w ramach prowadzonej działalności gospodarczej odprowadzając 22% podatek od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Towarami, w świetle art. 2 pkt 6 ustawy, są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Co do zasady stawka podatku - na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy - wynosi 22%. Jednakże, zarówno w treści wskazanej ustawy, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie od podatku.

Stosownie do treści art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.

Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnicy, o których mowa w art. 15, są zobowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2,4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Zgodnie z ust. 4 powołanego artykułu, podatnicy, o których mowa w ust. 1-3, nie mają obowiązku wystawienia faktur, o których mowa w ust. 1 i 2, osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Jednakże na żądanie tych osób podatnicy są zobowiązani do wystawienia faktury.

Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, że w sierpniu 2004 r. zakupił Pan do majątku prywatnego dwie działki rolne z zamiarem dalszej sprzedaży. Jedna z nich została przeznaczona w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego na cele mieszkaniowe. Po jej podziale sprzedał Pan działki budowlane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (działalność developerska w ramach której sprzedaje Pan nieruchomości). Transakcja została udokumentowana fakturą VAT i odprowadził Pan podatek od towarów i usług. Druga z działek jest przeznaczona na cele leśne i również planuje Pan ją sprzedać.

Mając na uwadze opis zdarzenia przyszłego i treść powołanych przepisów stwierdzić należy, że skoro przedmiotowa działka została przez Pana nabyta w celu sprzedaży, to sprzedaż ta będzie dokonywana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, a Pan występował będzie w charakterze podatnika podatku od towarów i usług. O ile w chwili sprzedaży jej przedmiotem będzie w dalszym ciągu grunt rolny - co będzie potwierdzone dokumentami wydanymi na podstawie przepisów o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym - a więc grunt inny niż budowlany bądź przeznaczony na cele budowlane - jego dostawa - wbrew twierdzeniom zawartym w treści wniosku - będzie zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy. Jako podatnik podatku od towarów i usług, będzie Pan zobligowany do udokumentowania tej dostawy fakturą VAT, chyba, że kupującym będzie osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej i nie zażąda wystawienia faktury.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1, 10-562 Olsztyn, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl