ITPP2/443-883/11/RS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 8 września 2011 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-883/11/RS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 7 czerwca 2011 r. (data wpływu 13 czerwca 2011 r.), uzupełnionym w dniu 4 sierpnia 2011 r. (data wpływu) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia voucherów i kuponów specjalnych - prawidłowe

UZASADNIENIE

W dniu 13 czerwca 2011 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 4 sierpnia 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia voucherów i kuponów specjalnych.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka, w ramach działalności gospodarczej, realizuje program lojalnościowy, którego celem jest zachęta konsumentów do ponownego zakupu paliwa za obietnicę nagrody. Uczestnicy programu za dokonanie określonych zakupów, gromadzą punkty, które są wymieniane na stacjach paliw na nagrody wskazane w regulaminie. Nagrodami w programie są m.in. vouchery, specjalne kupony do ogólnopolskiej sieci kin, które umożliwiają osobom nagrodzonym wstęp do kina na wybrany film. Spółka nabywa od kin vouchery i kupony na podstawie otrzymywanych faktur VAT, wypłacając kinom wynagrodzenie uwzględniające 8% stawkę podatku. Na fakturach tych widnieje PKWiU 59.14.10.0 - usługi związane z projekcją filmów. Następnie Spółka ww. vouchery i kupony specjalne sprzedawać będzie współpracującym z nią stacjom paliw, uwzględniając VAT w takiej samej stawce, jak w fakturach otrzymanych od sieci kin. Z tytułu tej sprzedaży wystawi podmiotom gospodarczym prowadzącym stacje paliw faktury VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur wystawionych przez ogólnopolską sieć kin, dokumentujących usługi związane z projekcją filmów, opiewających na wartość wydanych przez kina voucherów i kuponów specjalnych.

Zdaniem Wnioskodawcy, przedstawiony sposób rozliczeń sprzedaży obejmującej kupony i vouchery do kin jest prawidłowy. Dokonując sprzedaży stacjom paliw kuponów specjalnych i voucherów do kin, Spółka bierze udział w świadczeniu usług, których te kupony i vouchery dotyczą (usługi związane z wyświetlaniem filmów). Po powołaniu treści art. 5 ust. 1 pkt 1 oraz art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, Spółka wskazała, że definicja "świadczenia usług" ma charakter dopełniający definicję "dostawy towarów" i jest wyrazem realizacji zasady powszechności opodatkowania transakcji wykonywanych przez podatników w ramach ich działalności gospodarczej. Podkreśliła, że kupon, czy voucher jest dokumentem uprawniającym do uzyskania określonej w nim usługi. W tej sytuacji jest to odsprzedaż wcześniej zakupionych usług. Przepis art. 8 ust. 2a ustawy o podatku od towarów i usług od dnia 1 kwietnia 2011 r. stanowi dostosowanie do art. 28 Dyrektywy Rady 2006/112/WE Rady z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L z 2006 r. nr 347/1 z późn. zm.), którego treść Spółka powołała. Zdaniem Spółki, skoro zakup ww. usług jest związany z czynnościami opodatkowanymi, Spółce przysługuje odliczenie podatku naliczonego zawartego w fakturach wystawionych przez ogólnopolską sieć kin za usługi związane z projekcją filmów, które opiewają na wartość wydanych Spółce voucherów i kuponów specjalnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do ust. 2 pkt 1 lit. a) tego artykułu, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

Z treści powołanych przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wyłącznie podatnikowi tego podatku i dotyczy podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakupy towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych.

Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 powołanej ustawy, świadczeniem usług jest każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Stosownie do ust. 2a powyższego artykułu, w przypadku gdy podatnik, działając we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej, bierze udział w świadczeniu usług, przyjmuje się, że ten podatnik sam otrzymał i wyświadczył te usługi.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż w ramach działalności gospodarczej Spółka realizuje program lojalnościowy, którego celem jest zachęta konsumentów do ponownego zakupu paliwa. Uczestnicy programu, za dokonanie określonych zakupów, gromadzą punkty, które są wymieniane na stacjach paliw m.in. na vouchery, specjalne kupony do ogólnopolskiej sieci kin, które umożliwiają wstęp na wybrany film. Spółka nabywa od kin vouchery i kupony na podstawie otrzymywanych faktur VAT. Na fakturach tych widnieje PKWiU 59.14.10.0 "usługi związane z projekcją filmów" i 8% stawka podatku. Następnie Spółka ww. vouchery i kupony specjalne sprzedawać będzie współpracującym z nią stacjom paliw wystawiając faktury VAT wg tej samej stawki.

Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, że opisana w stanie faktycznym sprzedaż voucherów i kuponów specjalnych na rzecz stacji paliw stanowi świadczenie usług w rozumieniu art. 8 ust. 2a ustawy o podatku od towarów i usług, które - zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy - podlega opodatkowaniu podatkiem. Zatem, skoro przedmiotowe nabycie związane jest ze sprzedażą opodatkowaną, Spółce przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT dokumentujących nabycie voucherów i kuponów specjalnych od sieci kin, o ile nie zachodzą ograniczenia wynikające z art. 88 ustawy.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl