ITPP2/443-828a/09/AK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 24 grudnia 2009 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-828a/09/AK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 30 września 2009 r. (data wpływu 5 października 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności wniesienia udziałów w Spółce z o.o. w formie wkładu niepieniężnego do innej Spółki - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 października 2009 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności wniesienia udziałów w Spółce z o.o. w formie wkładu niepieniężnego do innej Spółki.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca działający w formie spółki akcyjnej (Spółka) w najbliższym czasie stanie się właścicielem pakietu 100% udziałów polskiej spółki z o.o. prowadzącej działalność głównie w zakresie projektowania i dystrybucji odzieży (spółka z o.o. pl). Spółka zamierza wnieść 100% udziałów sp. z o.o. pl w formie wkładu niepieniężnego do spółki z siedzibą na Cyprze, działającej w formie prawnej odpowiadającej polskiej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: sp. z o.o. cy). Sp. z o.o. cy będzie prowadziła działalność zgodnie z przepisami prawa cypryjskiego, a jej siedziba określona w umowie spółki oraz siedziba zarządu będzie znajdowała się na terytorium Cypru.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy wniesienie przez Spółkę 100% udziałów sp. z o.o. pl w formie wkładu niepieniężnego do sp. z o.o. cy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy, wniesienie przez Spółkę 100% udziałów sp. z o.o. pl w formie wkładu niepieniężnego do sp. z o.o. cy nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Wskazał, iż zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 20004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz., 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Jak stanowi art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. W ocenie Spółki, udziały spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (w szczególności udziały sp. z o.o. pl) nie stanowią towaru w rozumieniu przepisów ustawy, a zatem transakcja wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci udziałów sp. z o.o. pl nie może być kwalifikowana jako odpłatna dostawa towarów.

Zdaniem Strony rozważenia wymaga natomiast kwalifikacja wskazywanej transakcji, jako odpłatnego świadczenia usług, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Wskazała, iż zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy, przez odpłatne świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej.

Spółka zauważyła, iż udziałów czy też akcji nie kwalifikuje się jako wartości niematerialnych i prawnych. W szczególności fakt, iż udziały lub akcje są odrębną kategorię aktywów niż wartości niematerialne i prawne odzwierciedlany jest w sprawozdaniach finansowych, gdzie są to składniki majątkowe wskazywane jako odrębna pozycja (inna niż wartości niematerialne i prawne). Co więcej, brak kwalifikacji udziałów spółek z ograniczonych odpowiedzialnością jako wartości niematerialnych i prawnych wynika również z przepisów ustaw prawa podatkowego. W szczególności, zdaniem Spółki, można w tej sytuacji posiłkować się definicją zawartą w przepisach dotyczących podatku dochodowego, tzn. w ustawie z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.).

Zgodnie z art. 16b ust. 1 pkt 6 ww. ustawy, za wartości niematerialne i prawnej należy uznać:

1.

spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego,

2.

spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego,

3.

prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

4.

autorskie lub pokrewne prawa majątkowe,

5.

licencje,

6.

prawa określone w ustawie z dnia 30 czerwca 2000 r. - prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117 z późn. zm.)

7.

wartość stanowiącą równowartość uzyskanych informacji związanych z wiedzą w dziedzinie przemysłowej, handlowej, naukowej lub organizacyjnej (know-how)

* o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1.

Biorąc pod uwagę art. 16b ust. 2 ww. ustawy, za wartości niematerialne i prawne należy ponadto uznać:

1.

wartość firmy, jeżeli wartość ta powstała w wyniku nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w drodze (...),

2.

koszty prac rozwojowych zakończonych wynikiem pozytywnym, który może być wykorzystany na potrzeby działalności gospodarczej podatnika, jeżeli (...),

3.

składniki majątku, wymienione w ust. 1, niestanowiące własności lub współwłasności podatnika, wykorzystywane przez niego na potrzeby związane z prowadzoną działalnością na podstawie umowy określonej w art. 17a pkt 1, zawartej z właścicielem lub współwłaścicielami albo uprawnionymi do korzystania z tych wartości - jeżeli zgodnie z przepisami rozdziału 4a odpisów amortyzacyjnych dokonuje korzystający.

Zdaniem Spółki wskazany katalog wartości niematerialnych i prawnych ma charakter zamknięty, co oznacza, że inne niż wymienione w nim składniki majątku podatnika nie stanowią wartości niematerialnych i prawnych. W konsekwencji, należy przyjąć, iż udziały spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (w szczególności udziały sp. z o.o. pl) nie stanowią wartości niematerialnych i prawnych, a ich wniesienie w formie wkładu niepieniężnego do spółki nie stanowi świadczenia usług, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Spółka podniosła, iż nawet, gdyby uznać, że wniesienie w formie wkładu niepieniężnego przez Spółkę 100% udziałów sp. z o.o. pl do sp. z o.o. cy, spełnia definicję świadczenia usługi w rozumieniu ustawy, czynność ta pomimo tego nie podlegałaby opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Spółka podniosła, iż zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Pojęcie działalności gospodarczej zostało zdefiniowane w art. 15 ust. 2 ustawy, zgodnie z którym działalność gospodarcza - obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach i wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w i sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Zdaniem Spółki, nie każda czynność dokonana przez podmiot będący podatnikiem, będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Status bycia podatnikiem podatku od towarów i usług nie powoduje automatycznie rozciągnięcia skutków podatkowych na całą sferę aktywności danego podmiotu. Za działalność rodzącą obowiązki w zakresie podatku od towarów i usług, należy uznać tylko tę działalność, którą można zidentyfikować i zaliczyć do zawodowej płaszczyzny jednostki. W konsekwencji, w sytuacji, gdy w zakres prowadzonej przez podmiot działalności gospodarczej nie wchodzi wnoszenie udziałów w postaci wkładów do spółek to czynność wniesienia udziałów do innej spółki w formie wkładu niepieniężnego nie jest traktowana jako działalność gospodarcza w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, w związku z czym, nie podlega opodatkowaniu.

Czynność wniesienia przez Spółkę udziałów będzie dokonywana jednorazowo i będzie wynikała z budowania określonej struktury własnościowej, w sposób nie wskazujący na zamiar dokonywania takich transakcji w sposób częstotliwy - działalność tego typu nie jest przedmiotem działalności gospodarczej Spółki w myśl przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

W rezultacie, nawet gdyby uznać, iż wniesienie w formie wkładu niepieniężnego przez Spółkę 100% udziałów sp. z o.o. pl do sp. z o.o. cy spełnia definicję świadczenia usługi w rozumieniu ustawy, czynność ta nie byłaby opodatkowana podatkiem od towarów i usług, gdyż nie stanowiłaby działalności gospodarczej Spółki w rozumieniu przepisów ustawy.

Spółka wskazała, że prawidłowość zaprezentowanego stanowiska potwierdzają również liczne postanowienia organów podatkowych, np. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 24 czerwca 2009 r. Nr IPPP1/443-508/09-2/AW, interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 23 kwietnia 2008 r. Nr IPPP1-443-127/08-2/JB, interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 29 kwietnia 2008 r. Nr IPPP1/443-388/08-2/GD, interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 28 listopada 2008 r. Nr IPPP2/443-592/09-2/SAP, interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 17 grudnia 2008 r. Nr IBPP2/443-905/08/WN, interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 21 kwietnia 2008 r. Nr ILPB2/436-5/08-2/AJ.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Końcowo wskazać należy, iż kwestia dotycząca wpływu transakcji wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci udziałów do spółki z o.o. na współczynnik struktury sprzedaży, rozstrzygnięta została w interpretacji nr ITPP2/443-828b/09/AK.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl