ITPP2/443-809/13-6/PS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 3 grudnia 2013 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-809/13-6/PS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 30 lipca 2013 r. (data wpływu 5 sierpnia 2013 r.), uzupełnionym w dniach 24 października i 7 listopada 2013 r. (daty wpływu), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wyłączenia z opodatkowania sprzedaży działki gruntu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 sierpnia 2013 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony w dniach 24 października i 7 listopada 2013 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wyłączenia z opodatkowania sprzedaży działki gruntu.

We wniosku oraz jego uzupełnieniu, zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W dniu 12 września 2005 r. kupiła Pani, wraz z mężem, do majątku wspólnego działkę o powierzchni 2.782 m2. W ewidencji gruntów Starostwa Powiatowego działka oznaczona była symbolem Bp, jako zurbanizowany teren niezabudowany, a w planie zagospodarowania przestrzennego przeznaczona była pod budownictwo wielorodzinne. Nabycie nastąpiło w trybie przetargu, od Skarbu Państwa reprezentowanego przez Wojskową Agencję Mieszkaniową. Działka została nabyta na własne cele mieszkalne z zamiarem budowy. W związku z pracą zawodową Pani męża i częstą zmianą miejsca jej wykonywania, odstąpiono od tego zamiaru i w chwili obecnej czasowo przebywa Pani wraz z całą rodziną we Włoszech. Z uwagi na zmianę planów rodzinnych przedmiotowa działka nie jest w chwili obecnej potrzebna i w związku z tym zamierzają Państwo ją sprzedać. Nie jesteście Państwo zarejestrowanymi podatnikami podatku od towarów i usług, a także nie prowadzicie działalności gospodarczej. Działka nie jest w jakikolwiek sposób użytkowana, ani też wydzierżawiana. W związku z planowaną transakcją nie zamierzają Państwo prowadzić szczególnej reklamy. Czekają na oferty. Działka od momentu zakupu do dziś nie jest ogrodzona, nie dokonywano jej podziału na mniejsze nieruchomości i ma zostać sprzedana w całości. Aktualnie jest to miejsce "spacerowe" okolicznych mieszkańców. W dniu 20 września 2006 r. Rada Miejska uchwaliła zmianę w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego dotyczącą ww. działki na teren zabudowy usługowej (poprzednio mieszkalnej). Od czasu nabycia przedmiotowej działki wraz z mężem nie sprzedała Pani żadnej nieruchomości. Utrzymujecie się Państwo z dochodów zagranicznych męża oraz najmu nieruchomości położonych w Polsce. Wiedząc, że Urząd Miasta przystępuje do zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego zgłosiła wniosek o jego zmianę zapisu przeznaczenia działki z wielorodzinnego na usługowy. Nie podejmowała Pani i nie planuje dokonywać innych czynności mających na celu przygotowanie działki do sprzedaży. Oferta sprzedaży nie była ogłaszana, ani reklamowana. W przeszłości dokonała Pani jednej sprzedaży nieruchomości, tj. mieszkania (kawalerki). Posiada Pani 2 działki budowlane (mieszkaniowe). Na jednej planuje wybudować dom dla rodziny, a na drugiej dom letniskowy. Na obecną chwilę nie planuje Pani ich sprzedaży.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy transakcja będzie czynnością opodatkowaną podatkiem od towarów i usług wykonywaną przez podatnika tego podatku.

Zdaniem Wnioskodawcy, planowana transakcja nie będzie stanowiła czynności opodatkowanej podatkiem od towarowi usług, ponieważ w odniesieniu do tej czynności nie będzie działał w charakterze podatnika tego podatku, tj. jako osoba angażująca środki podobne do wykorzystywanych przez handlowca, a jedynie jako osoba wykonująca prawo własności do tego gruntu. Wskazała Pani, że zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów usług, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Stwierdziła, że żaden z małżonków sprzedając ww. działkę nie będzie działać jako profesjonalista i tak, jak czynią to ludzie (przedsiębiorcy), którzy zawodowo zajmują się obrotem nieruchomościami. Wskazała Pani, że planowana sprzedaż będzie zwykłym wykonaniem prawa własności, związanym ze zmianą planów życiowych i zawodowych. Uważa Pani, że z powyższych powodów sprzedaż nie będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z dyspozycją art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.)" opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Artykuł 7 ust. 1 ww. ustawy stanowi, że przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii, o czym stanowi art. 2 pkt 6 ww. ustawy.

Według art. 45 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), rzeczami w rozumieniu niniejszego kodeksu są tylko przedmioty materialne.

W myśl art. 46 § 1 ww. Kodeksu, nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.

Nie każda czynność stanowiąca dostawę lub świadczenie usług, w rozumieniu art. 7 i 8 ustawy o podatku od towarów i usług, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Żeby dana czynność podlegała opodatkowaniu tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

W świetle zapisów art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza - zgodnie z ust. 2 powołanego artykułu - obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Warunkiem opodatkowania danej czynności podatkiem od towarów i usług - w świetle powyższych przepisów - jest łączne spełnienie dwóch przesłanek: po pierwsze, czynność winna być ujęta w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, po drugie - musi być dokonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Zatem jeśli osoba fizyczna dokonuje sprzedaży swojego majątku osobistego, a czynność ta wykonywana jest okazjonalnie i nie zmierza do nadania jej stałego charakteru, nie oznacza to prowadzenia działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Analiza przedstawionego zdarzenia przyszłego oraz treści przywołanych przepisów prawa prowadzi do wniosku, że zbycie nieruchomości, które planuje Pani dokonać nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż nie wystąpi Pani w charakterze podatnika, ponieważ czynność ta nie będzie stanowiła działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ww. ustawy. Skoro poza wystąpieniem o zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego nie wykonała Pani innych czynności mających na celu przygotowanie gruntu do sprzedaży, to zakładając - zgodnie z oświadczeniem złożonym w uzupełnieniu wniosku - że przed sprzedażą nie podejmie innych czynności mających na celu przygotowanie działki do sprzedaży, należy stwierdzić, że powyższe okoliczności wykluczają handlowy cel transakcji. W konsekwencji, sprzedając ww. działkę będzie Pani korzystała z przysługującego prawa do rozporządzania majątkiem osobistym. Taka czynność sprzedaży oznacza działanie w sferze prywatnej, do której unormowania ustawy o podatku od towarów i usług nie mają zastosowania.

Podkreślić należy, że niniejsza interpretacja została wydana w oparciu o przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe, co oznacza, że w przypadku gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź skarbowej zostanie określony odmienny stan faktyczny, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Jednocześnie wskazać należy, że niniejsza interpretacja nie ma mocy wiążącej dla Pani męża, który chcąc uzyskać interpretację indywidualną winien wystąpić z odrębnym wnioskiem o jej wydanie. W konsekwencji, regulacje zawarte w art. 14k-14n ustawy - Ordynacja podatkowa nie będą miały zastosowania dla męża.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1, 10-562 Olsztyn, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl