ITPP2/443-792b/09/AW

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 7 grudnia 2009 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-792b/09/AW

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 18 września 2009 r. (data wpływu 24 września 2009 r.), uzupełnionym w dniu 25 listopada 2009 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT dokumentujących zakupy sfinansowane dotacją inwestycyjną i wsparciem pomostowym - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 września 2009 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 25 listopada 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT dokumentujących zakupy sfinansowane dotacją inwestycyjną i wsparciem pomostowym.

W przedmiotowym wniosku, oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Z dniem 1 lipca 2009 r. rozpoczęła Pani prowadzenie działalności gospodarczej. Jest Pani podatnikiem podatku od towarów i usług. W roku 2009 zawarła Pani umowę w ramach projektu "Akademia Biznesu", realizującego Działania 6.2 Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia, Program Operacyjny Kapitał Ludzki 2007-2013 Priorytet VI - Rynek pracy otwarty dla wszystkich, współfinansowany ze środków pochodzących z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz budżetu państwa.

Przedmiotowa umowa została zawarta:

* na otrzymanie jednorazowej dotacji inwestycyjnej na zakup środków trwałych związanych z rozpoczęciem działalności gospodarczej; kwota maksymalnego dofinansowania wynosi 40.000 zł netto,

* na otrzymanie wsparcia pomostowego w wysokości średnio 900 zł przez okres 6 miesięcy, z możliwością przedłużenia wypłaty wsparcia o kolejne 6 miesięcy w wysokości średnio 700 zł; wypłaty przewidziane są w okresie od lipca do grudnia 2009 r., a przedłużenie wsparcia pomostowego w okresie od stycznia do czerwca 2010 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy można odliczyć podatek naliczony wynikający z faktur VAT dokumentujących zakupy sfinansowane dotacją i wsparciem pomostowym.

Zdaniem Wnioskodawcy, zawartym w uzupełnieniu wniosku, skoro zakupy sfinansowane dotacją inwestycyjną i wsparciem pomostowym służyć będą w całości czynnościom podlegającym opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, to przysługuje prawo do odliczenia podatku wynikającego z otrzymanych faktur VAT, co potwierdza orzeczenie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie C-243/03.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z dyspozycją art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z cyt. wyżej przepisu wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług, a towary i usługi, przy nabyciu których podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Zatem warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi. Jednocześnie przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

W myśl postanowień ust. 2 pkt 1 lit. a) powołanego wyżej artykułu, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

Z kolei art. 88 ustawy określa przypadki, w których nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku należnego.

Należy wskazać, że przepisy ustawy o podatku od towarów i usług, jak również aktów wykonawczych do niej, nie zawierają ograniczeń w prawie do odliczenia podatku naliczonego w zależności od źródła finansowania danego wydatku.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, iż na postawie zawartej umowy przyznano Pani jednorazową dotację inwestycyjną na zakup środków trwałych. Ponadto będzie Pani otrzymywać, w ramach wsparcia pomostowego, określone płatności przez okres 6 miesięcy z możliwością przedłużenia o kolejnych 6 miesięcy. Prezentując własne stanowisko podkreśliła Pani, że zakupy sfinansowane z powyższych źródeł służyć będą w całości czynnościom podlegającym opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Mając na uwadze powyższe oraz powołane wyżej przepisy prawa stwierdzić należy, że przysługuje Pani prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z otrzymanych faktur VAT dokumentujących poniesione wydatki, pokryte że środków pochodzących z udzielonej dotacji oraz wsparcia pomostowego, pod warunkiem, że nie wystąpi żadna z okoliczności wyłączających to prawo, określonych w art. 88 ustawy.

Jednocześnie wskazuje się, że kwestię dotyczącą uznania przyznanej dotacji inwestycyjnej oraz wypłat otrzymywanych w ramach wsparcia pomostowego za obrót podlegający opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług rozstrzygnięto w interpretacji znak ITPP2/423-792a/09/AW.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl