ITPP2/443-789a/08/MD

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 5 grudnia 2008 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-789a/08/MD

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 29 sierpnia 2008 r. (data wpływu 10 września 2008 r.), uzupełnionym pismem z dnia 26 listopada 2008 r. (data wpływu 27 listopada 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności rezygnacji z uprawnień wynikających z umowy najmu lokalu i zaprzestania w nim prowadzenia działalności aptecznej oraz opodatkowania zbycia wyposażenia apteki - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 września 2008 r. został złożony wniosek, uzupełniony pismem z dnia 26 listopada 2008 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności rezygnacji z uprawnień wynikających z umowy najmu lokalu i zaprzestania w nim prowadzenia działalności aptecznej oraz opodatkowania zbycia wyposażenia apteki.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca - osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, polegającą na prowadzeniu apteki - zamierza zawrzeć ze spółką z o.o., która prowadzi kilka aptek, umowę, na mocy której:

* zobowiąże się rozwiązać umowę najmu lokalu, w którym prowadzi dotychczas aptekę oraz wskazać wynajmującemu, spółkę jako nowego najemcę, z którym wynajmujący powinien zawrzeć nową umowę najmu lokalu na potrzeby prowadzenia apteki,

* w zamian za to spółka zobowiąże się zapłacić na rzecz Wnioskodawcy określoną kwotę za rezygnację z uprawnień wynikających z umowy najmu lokalu i zaprzestanie prowadzenia w nim działalności aptecznej,

* ponadto spółka zobowiąże się również nabyć od Wnioskodawcy wyposażenie apteki, pod warunkiem otrzymania przez spółkę zezwolenia na prowadzenie apteki w lokalu.

W wyniku wykonania ww. umowy Wnioskodawca nie zlikwiduje działalności, ale prowadzić będzie inny jej rodzaj. Z dotychczasowymi pracownikami apteki zostaną rozwiązane umowy o pracę zawarte z Wnioskodawcą i zawarte zostaną na nowych warunkach umowy o pracę ze spółką.

Spółka w przedmiotowym lokalu prowadzić będzie własną aptekę. Szyld apteki nie zmieni się, z uwagi na fakt, że zarówno Wnioskodawca, jak i spółka prowadzą apteki pod taką samą nazwą. Spółka będzie musiała samodzielnie uzyskać odrębne pozwolenie na prowadzenie apteki. Nie przejmie żadnych zobowiązań, ani wierzytelności związanych z jej prowadzeniem.

Pismem z dnia 26 listopada 2008 r. uzupełniono przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego o następujące informacje. Wnioskodawca jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Po zakończeniu dotychczasowej działalności (prowadzeniu apteki), podejmie działalność w innym zakresie (nie jest w stanie sprecyzować jej przedmiotu), będzie ona jednak obejmowała czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług. Wyposażenie, które ma być przedmiotem zbycia nie spełnia definicji towaru używanego w rozumieniu ustawy o podatku od towarów (przy zakupie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy dokonanie transakcji polegającej na rozwiązaniu umowy najmu lokalu i zaprzestaniu w nim dotychczasowej działalności - prowadzenia apteki - w zamian za kwotę odstępnego oraz sprzedaży wyposażenia tej apteki, w konsekwencji czego nastąpi zawarcie nowej umowy najmu i rozpoczęcie prowadzenia w tym lokalu własnej apteki przez kontrahenta tej transakcji, stanowi "zbycie przedsiębiorstwa" w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, i czy powstanie w tym przypadku podatek należny.

Zdaniem Wnioskodawcy w przedmiotowym stanie faktycznym nie dojdzie do zbycia przedsiębiorstwa, wobec czego transakcja podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans. Posiłkując się definicją zawartą w art. 55#185; Kodeksu cywilnego, należy uznać, że przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:

1.

oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);

2.

własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;

3.

prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;

4.

wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;

5.

koncesje, licencje i zezwolenia;

6.

patenty i inne prawa własności przemysłowej;

7.

majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;

8.

tajemnice przedsiębiorstwa;

9.

księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej

W świetle powyższej definicji nie można uznać, zdaniem Wnioskodawcy, że przedmiotowa transakcja będzie miała za przedmiot przedsiębiorstwo. Zbyte zostanie tylko wyposażenie i nastąpi wypłata odstępnego za rezygnację z najmu lokalu. Należy podkreślić, że nie dojdzie nawet do przeniesienia praw z umowy najmu z dotychczasowego najemcy na spółkę, ale rozwiązana zostanie poprzednia i zawarta nowa umowa najmu. Nie zostaną przeniesione żadne wartości niematerialne i prawne. Na spółkę nie przejdzie także pozwolenie na prowadzenie apteki. Nie zostaną przeniesione również żadne wierzytelności i zobowiązania związane z dotychczasowym funkcjonowaniem apteki. Spółka prowadzić będzie własną aptekę w oparciu o własne środki, kontakty handlowe, doświadczenia, wiedzę i rozwiązania.

Podsumowując własne stanowisko w sprawie Wnioskodawca uznał, że przedmiotowa transakcja podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zakres przedmiotowy opodatkowania podatkiem od towarów i usług określony został w przepisie art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, w świetle którego opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Pojęcie dostawy towarów ustawodawca zdefiniował w art. 7 ust. 1 ustawy. Zgodnie z tym przepisem przez dostawę towarów należy rozumieć przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1.

przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2.

zobowiązania do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3.

świadczenie usług zgodne z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Świadczeniem usług jest każde zachowanie się podmiotu w wykonaniu stosunku zależności, które niekoniecznie polega na fizycznym wykonaniu jakiejkolwiek czynności lub podjęciu działania.

Zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy (w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 grudnia 2008 r.), przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Pojęcie "transakcja zbycia", należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu "dostawa towarów", w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, tzn. "zbycie" obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania danym towarem jak właściciel, czyli przede wszystkim sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego (aportu).

W myśli obowiązującego od dnia 1 grudnia 2008 r. zapisu art. 2 pkt 27e ustawy, przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa, należy rozumieć organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Przepisy ustawy nie definiują terminu "przedsiębiorstwo". Z tej przyczyny dla celów określenia zakresu tego pojęcia posiłkowo, w ramach wykładni systemowej, stosuje się regulację zawartą w art. 55 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), który to przepis stanowi, że przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Istotne jest zatem aby w zbywanym przedsiębiorstwie zachowane zostały funkcjonalne związki pomiędzy poszczególnymi składnikami, tak aby przekazana masa mogła posłużyć kontynuowaniu określonej działalności gospodarczej.

Na podstawie art. 41 ust. 13 ustawy, towary i usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, niewymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej podlegają opodatkowaniu stawką w wysokości 22%, z wyjątkiem tych, dla których w ustawie lub przepisach wykonawczych określono inną stawkę.

Jak wynika z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego, Wnioskodawca zamierza dokonać transakcji polegającej na rozwiązaniu umowy najmu lokalu i zaprzestaniu wykonywania w nim dotychczasowej działalności, za co wypłacona zostanie kwota odstępnego oraz zbycia wyposażenia apteki pod warunkiem otrzymania zezwolenia na jej prowadzenie przez spółkę. W wyniku dokonania tej umowy Wnioskodawca nie zaprzestanie prowadzenia działalności, a jedynie zmieni jej rodzaj. Nie zostaną przeniesione także żadne wierzytelności i zobowiązania związane z dotychczasowym funkcjonowaniem apteki. Nabywca prowadzić będzie własną aptekę w oparciu o własne środki, kontakty handlowe, doświadczenia, wiedzę i rozwiązania. Tym samym transakcja ta niewątpliwie nie stanowi zbycia przedsiębiorstwa, ani zorganizowanej jego części, o której mowa w przepisach art. 6 pkt 1 ustawy.

Oznacza to, że Wnioskodawca oprócz dostawy towarów świadczyć będzie na rzecz spółki odpłatne usługi, w rozumieniu art. 8 ust. 1 cyt. ustawy, a więc dokona czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, stosowanie do art. 5 ust. 1 ustawy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.

Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej - powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl