ITPP2/443-763/09/AD

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 25 listopada 2009 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-763/09/AD

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 10 września 2009 r. (data wpływu 16 września 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem lokalu (apartamentu) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 września 2009 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem lokalu (apartamentu).

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Zamierza Pani dokonać nabycia lokalu-apartamentu w obiekcie hotelowo-wypoczynkowym. Zgodnie z warunkami zagospodarowania terenu oraz pozwoleniem na budowę ww. lokal jest obiektem o charakterze niemieszkalnym. Przed dokonaniem przedmiotowego zakupu zarejestruje się Pani w urzędzie skarbowym, jako czynny podatnik podatku od towarów i usług. Płatność za apartament będzie rozłożona na dwie raty, tj. zaliczka w wysokości 15% w momencie podpisania umowy oraz płatność końcowa 85% po podpisaniu aktu notarialnego. Zakup apartamentu będzie udokumentowany fakturą VAT z zastosowaniem 22% stawki podatku. Wraz z umową zakupu apartamentu zamierza Pani również zawrzeć z developerem (przyszłym zarządcą hotelu) umowę najmu, zgodnie z którą będzie otrzymywała gwarantowany, stały miesięczny przychód. Wynajmowany lokal będzie wykorzystywany przez zarządcę hotelu w celu krótkotrwałego zakwaterowania turystów.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy będzie miała Pani prawo do odliczenia (i ewentualnie zwrotu) podatku naliczonego z tytułu zakupu inwestycyjnego lokalu-apartamentu na podstawie faktur (zaliczkowej i końcowej) wystawionej przez developera.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnikom tego podatku przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w zakresie, w jakim nabywane towary i usługi wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych. Biorąc pod uwagę, że zakupiony lokal będzie wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych w postaci usługi najmu dla zarządcy hotelu, podatek naliczony wynikający z faktur zakupu lokalu od developera będzie w całości podlegał odliczeniu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z powyższego wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia dokonuje podatnik podatku od towarów i usług, a towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Zatem warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Stosownie do ust. 2 pkt 1 powołanego artykułu, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:

a.

z tytułu nabycia towarów i usług,

b.

potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego,

c.

od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu

* z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

W myśl art. 87 ust. 1 ustawy, w przypadku gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy. Zasady dokonywania zwrotu różnicy podatku na rachunek bankowy podatnika określone zostały w ust. 2-6 powołanego artykułu.

Ustawodawca dał podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, m.in. tego, że zakupy towarów i usług wykorzystywane będą do wykonywania czynności opodatkowanych, oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że planuje Pani nabycie lokalu-apartamentu w obiekcie hotelowo-wypoczynkowym, a przed dokonaniem tej czynności zarejestruje się, jako czynny podatnik podatku od towarów i usług. Płatność za ww. apartament będzie rozłożona na dwie raty, tj. zaliczka w wysokości 15% w momencie podpisania umowy oraz płatność końcowa (85%) po podpisaniu aktu notarialnego. Zakup apartamentu będzie udokumentowany fakturą VAT z zastosowaniem 22% stawki podatku. Nabyty apartament zamierza Pani wynająć przyszłemu zarządcy hotelu, który będzie go wykorzystywał w celu krótkotrwałego zakwaterowania turystów.

Mając na uwadze powyższe oraz treść powołanych przepisów prawa należy stwierdzić, że przysługiwać Pani będzie prawo do odliczenia podatku naliczonego wykazanego w otrzymanych fakturach VAT (zaliczkowej i końcowej) dokumentujących zakup apartamentu, o ile nabyty lokal będzie wykorzystywany wyłącznie do czynności opodatkowanych i nie wystąpią wyłączenia wynikające z treści art. 88 ustawy.

Jednocześnie - w przypadku powstania nadwyżki podatku naliczonego nad należnym - przysługiwać Pani będzie uprawnienie do ubiegania się o zwrot tej różnicy podatku na rachunek bankowy. Należy podkreślić, że niniejsza interpretacja nie rozstrzyga kwestii zasadności zwrotu różnicy podatku, gdyż może być ona przedmiotem oceny przez właściwego naczelnika urzędu skarbowego w toku prowadzonego postępowania, w związku z ubieganiem się Pani o zwrot tegoż podatku.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej wydania.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl