ITPP2/443-74A/07/AP - Czy spółka prawidłowo określiła miejsce świadczenia transakcji?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 19 grudnia 2007 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-74A/07/AP Czy spółka prawidłowo określiła miejsce świadczenia transakcji?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 26 września 2007 r. (data wpływu 3 października 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia dla transakcji dostawy towarów, które są instalowane lub montowane przez dokonującego ich dostawy - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 października 2007 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia dla transakcji dostawy towarów, które są instalowane lub montowane przez dokonującego ich dostawy.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka zakupiła linię produkcyjną od kontrahenta UE niezarejestrowanego na terenie kraju dla potrzeb podatku od towarów i usług. Zgodnie z kontraktem sprzedawca dokonał montażu linii. Spółka wykonała jedynie proste czynności takie jak rozładunek, ustawienie w hali, natomiast techniczną stroną montażu zajmował się dostawca i on odpowiadał za całościowe wykonanie montażu. Na poczet tej transakcji wnioskodawca wpłacił kontrahentowi zaliczki w wysokości 10% w styczniu 2007 r., 20% w marcu 2007 r., 60% w maju 2007 r. Sprzedawca nie wystawił faktur potwierdzających otrzymane zaliczki. Zakupiona linia produkcyjna została przetransportowana w pięciu dostawach, a protokół odbioru po montażu podpisano dnia 31 sierpnia 2007 r., natomiast faktura dokumentująca całą transakcję została wystawiona 22 sierpnia 2007 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy spółka prawidłowo określiła miejsce świadczenia tej transakcji?

Zdaniem wnioskodawcy miejscem świadczenia tej transakcji jest miejsce, w którym towary są instalowane lub montowane.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju.

Stosownie do treści art. 9 ust. 1 ustawy przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

Na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 3 lit. b powołanej ustawy wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w powołanym wyżej przepisie nie występuje w przypadku, gdy dostawa towarów, w wyniku której następuje wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju, stanowi dostawę towarów, o której mowa w art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy.

W myśl art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy w przypadku towarów instalowanych lub montowanych, z próbnym uruchomieniem lub bez niego, przez dokonującego ich dostawy lub przez podmiot działający na jego rzecz, miejscem dostawy towarów jest miejsce, w którym towary są instalowane lub montowane. Nie stanowią przy tym instalacji lub montażu proste czynności umożliwiające funkcjonowanie montowanego lub instalowanego towaru zgodnie z jego przeznaczeniem.

W przedmiotowej sprawie wnioskodawca zakupił od dostawcy z innego państwa członkowskiego towar, którego montaż został dokonany w miejscu prowadzenia działalności Spółki tj. na terenie kraju, przez podmiot dokonujący dostawy. Na podstawie zatem powołanych przepisów miejscem opodatkowania w stosunku do nabytych (z montażem) towarów jest teren kraju.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl