ITPP2/443-743/10/MD - Prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego przez politechnikę w związku z realizacją projektu promującego wykorzystanie bioenergii.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 6 września 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-743/10/MD Prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego przez politechnikę w związku z realizacją projektu promującego wykorzystanie bioenergii.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 15 lipca 2010 r. (data wpływu 21 lipca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 lipca 2010 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Instytut występuje jako parter instytucjonalny w projekcie (Projekt promujący wykorzystanie bioenergii).

Projekt realizowany jest we współpracy z "S." (kordynator projektu) oraz 31 parterów europejskich (m.in.: "M." - Finlandia, "G." - Białoruś, "R." - Dania, "T."- Norwegia, "U." - Finlandia).

Projekt finansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach funduszy strukturalnych przez European Regional Development Fund and European Neighbourhood and Partnership Instrument (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego i Europejski Instrument Sąsiedztwa i Partnerstwa). Głównym celem projektu jest promocja bioenergetyki, oszacowanie potencjału biomasy, ocena efektywności ekonomicznej uprawy i wykorzystanie biomasy, wdrażanie biomasy w energetyce (uprawa i spalanie). W wyniku realizacji projektu powstanie model akademickiego inkubatora innowacji w zakresie wykorzystania biomasy w energetyce, program edukacyjny w zakresie bioenergetyki, zawiązana zostanie międzynarodowa sieć instytucji zajmujących się komercjalizacją technologii. Budżet projektu to 58.500 euro, w tym kwota dotacji z Unii Europejskiej przyznana Politechnice wynosi 49.775 euro. Projekt realizowany jest w okresie od 1 stycznia 2009 r. do 31 stycznia 2012 r.

W ramach realizacji projektu przewidziano koszty związane z: wynagrodzeniami, organizacją konferencji i seminariów, drukiem i publikacją artykułów i opracowań naukowych, podróżami w kraju i za granicą. Żadne z powyższych działań nie ma charakteru komercyjnego i nie będzie generować przychodów. Nie jest związane ze sprzedażą opodatkowaną.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Politechnika jako podatnik podatku od towarów i usług ma możliwość dokonania odliczenia podatku od towarów i usług zawartego w fakturach zakupowych związanych z realizacją projektu (Projekt promujący wykorzystanie bioenergii).

Zdaniem Wnioskodawcy, ze względu na fakt, że Politechnika nie ma możliwości odzyskania podatku od towarów i usług zawartego w fakturach zakupowych związanych z realizacją powyższego projektu, uznaje ten podatek jako koszt kwalifikowalny.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) - zwanej dalej ustawą - podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Z powyższego przepisu wynika, że prawo do odliczenia podatku naliczonego, nie mając bezwarunkowego charakteru, przysługuje wyłącznie podatnikowi podatku od towarów i usług, występującemu w takim charakterze, przy czym podatek naliczony winien wynikać z zakupów towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych.

Kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika (art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy).

W rozdziale 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2009 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 224, poz. 1799), przewidziano przypadki, w których kwota podatku naliczonego może być zwrócona jednostce dokonującej nabycia (importu) towarów lub usług finansowanego ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej, oraz warunki i tryb dokonywania tego zwrotu.

Przepisy powołanego rozporządzenia określają katalog środków, które stanowią ww. środki bezzwrotnej pomocy zagranicznej (§ 7 ust. 3 i 4). Uzyskanie pomocy finansowej pochodzącej ze źródeł, o których mowa w tych przepisach daje prawo do ubiegania się o zwrot podatku w oparciu o przepisy zawarte w rozdziale 9 tego rozporządzenia.

Z treści złożonego wniosku wynika, że Instytut występuje jako parter instytucjonalny w projekcie. Głównym celem projektu jest promocja bioenergetyki, oszacowanie potencjału biomasy, ocena efektywności ekonomicznej uprawy i wykorzystanie biomasy, wdrażanie biomasy w energetyce (uprawa i spalanie). W ramach realizacji projektu przewidziano koszty związane z: wynagrodzeniami, organizacją konferencji i seminariów, drukiem i publikacją artykułów i opracowań naukowych, podróżami w kraju i za granicą. Żadne z powyższych działań nie ma charakteru komercyjnego, nie będzie generować przychodów i nie jest związane ze sprzedażą opodatkowaną.

Na tym tle Politechnika powzięła wątpliwość dotyczącą prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z ww. projektem.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz powołane regulacje ustawy o podatku od towarów i usług, w tym przede wszystkim treść art. 86 ust. 1 ustawy, należy stwierdzić, że Politechnice nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego na zasadach ogólnych, gdyż nie wystąpi związek nabywanych towarów i usług z czynnościami opodatkowanymi.

Politechnice nie będzie również przysługiwało prawo do otrzymania zwrotu tego podatku według procedury zawartej w rozdziale 9 ww. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2009 r., gdyż środki otrzymane na jego realizację nie są środkami, o których mowa w § 7 ust. 3 i 4 tego rozporządzenia.

Końcowo wskazać należy, że organy podatkowe nie są kompetentne do rozstrzygania wątpliwości podatników odnośnie możliwości zaliczenia wartości podatku od towarów i usług do kosztów kwalifikowanych, bowiem kwestię tę rozstrzygają przepisy regulujące zasady korzystania ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl