ITPP2/443-742/11/EB

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 22 czerwca 2011 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-742/11/EB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 25 maja 2011 r. (data wpływu 26 maja 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 maja 2011 r. złożono wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Towarzystwo jest stowarzyszeniem, którego celem statutowym jest ochrona ptaków, ze szczególnym uwzględnieniem ochrony ich naturalnych środowisk (PKWiU 94.99.12). Zgodnie ze statutem, Towarzystwo swoje cele realizuje poprzez wykup i dzierżawę gruntów w ważnych ostojach ptaków, wykonywanie zabiegów ochronnych w ptasich ostojach, odtwarzanie zarastających łąk, czy też sporządzanie planów zarządzania ostojami szczególnie cennymi. Posiada status organizacji pożytku publicznego i jako osoba prawna jest zarejestrowane jako czynny podatnik podatku od towarów i usług. Od dnia 1 stycznia 2011 r. Towarzystwo rozpoczęło realizację projektu, współfinansowanego przez Unię Europejską zgodnie z umową oraz NFOŚiGW. Projekt zakłada podjęcie dwukierunkowych działań ochronnych (miejsc gniazdowych i żerowisk) bociana białego. Proponowane działania ukierunkowane są na ograniczenie śmiertelności spowodowanej przez dwa główne zagrożenia: utratę żerowisk i kolizję z infrastrukturą sieci elektroenergetycznej. Realizacja projektu przyczyni się znacznie do poprawy sukcesu lęgowego, obniżenia śmiertelności ptaków, a tym samym do utrzymania gatunku we właściwym stanie ochrony. Do zadań, które w ramach projektu realizuje Towarzystwo, należą:

* wybudowanie 4 piętrzeń i 6 stawów wodnych, które wpłyną na zwiększenie powierzchni żerowisk i poprawę bazy pokarmowej bociana białego,

* przebudowa i remont platform gniazdowych (łącznie z gniazdami), ze względu na zły ich stan techniczny,

* remont dachów, na których ulokowane są gniazda bocianie,

* utworzenie Centrum Edukacyjno-Informacyjnego we wzorcowym gospodarstwie rolnym Towarzystwa, do promowania idei ochrony bociana białego.

W ramach projektu zakupione zostaną:

* maszyny rolnicze - w celu podtrzymania tradycyjnych metod uprawy roślin i hodowli zwierząt, których stosowanie podtrzymuje istnienie żerowisk bociana białego i innych ptaków,

* lornetki, GPS-y, laptopy terenowe, itp.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Towarzystwu przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupów dokonanych w związku z realizacją ww. projektu.

Zdaniem Wnioskodawcy, nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturach zakupu towarów i usług związanych z realizacją przedmiotowego projektu. Towarzystwo stwierdziło, iż stosownie do treści art. 86 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) - zarejestrowany podatnik VAT czynny, zasadniczo uprawniony jest do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z czynnościami opodatkowanymi. Wskazało, iż wszelkie wydatki dokonane w ramach realizowanego projektu nie mają związku ze sprzedażą opodatkowaną, a więc nie dają prawa do odliczenia podatku naliczonego przy nabywanych towarach i usługach dokonywanych w ramach projektu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W myśl postanowień art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) - zwanej dalej ustawą - w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie z ust. 2 pkt 1 lit. a) powołanego artykułu, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług, z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

Zgodnie z art. 88 ust. 4 ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20.

Z powyższych przepisów wynika, że prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje tylko czynnym podatnikom podatku od towarów i usług w takim przypadku, gdy dokonywane zakupy mają związek z czynnościami opodatkowanymi. Odliczyć zatem można podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego. Wskazana norma prawna wyraża zasadę neutralności podatku od towarów i usług, w następstwie której podatnicy realizujący czynności zwolnione, są w podobnej sytuacji jak ostateczny nabywca (konsument) towaru lub usługi, z wyjątkiem przypadków jednoznacznie wskazanych w ustawie o podatku od towarów i usług. Ustawa wyłącza zatem możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu.

Z treści złożonego wniosku wynika, iż Towarzystwo jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym. Do celów statutowych należy ochrona ptaków. Realizuje projekt finansowany z funduszy unijnych, w ramach którego m.in.: zostaną wybudowane 4 piętrzenia i 6 stawów, przebudowane i wyremontowane platformy gniazdowe, utworzone zostanie Centrum Edukacyjno-Informacyjne. W ramach projektu Towarzystwo dokona zakupu maszyn rolniczych oraz lornetek, GPS-sów, laptopów terenowych, itp. Dokonane zakupy nie będą miały związku ze sprzedażą opodatkowaną.

Biorąc pod uwagę opis zdarzenia przyszłego oraz treść powołanych przepisów należy stwierdzić, że Towarzystwu nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, gdyż nie będzie istniał związek towarów i usług nabywanych w ramach przedmiotowego projektu z czynnościami opodatkowanymi.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. H. Sienkiewicza 84, 15-950 Białystok, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl