ITPP2/443-736/11/AF

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 24 czerwca 2011 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-736/11/AF

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 19 maja 2011 r. (data wpływu 25 maja 2011 r.), uzupełnionym dnia 10 czerwca 2011 r. (data wpływu) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odzyskania podatku naliczonego w związku z budową - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 maja 2011 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 10 czerwca 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odzyskania podatku naliczonego w związku z budową.

W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujący stan faktyczny.

Fundacja posiada status organizacji pożytku publicznego. Świadczy usługi opiekuńcze, psychologiczne, wychowawcze itp., Aktualnie kończy budowę "D" zaprojektowanego do miejsc spotkań, zajęć kulturalno-oświatowych, szkoleń i opieki dziennej. Dom będzie w pełni dostępny i przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. W tym celu zaprojektowano ułatwienia przede wszystkim dla osób niepełnosprawnych (podjazdy, windy), osób niewidzących i niedosłyszących. Zaprojektowano liczne pomieszczenia i pracownie dla prowadzenia zajęć muzycznych, szkoleniowych, nauki języków obcych, warsztatów doskonalących wykształcenie, talenty, zainteresowania, a dla osób niepełnosprawnych podstawowych czynności życiowych. W budynku będzie funkcjonowała Kawiarenka Artystyczna - zajmująca ok. 8% powierzchni całego budynku. Oprócz działań artystycznych i kulturalnych (spotkania, odczyty, warsztaty, festiwal...), w tym pomieszczeniu prowadzona będzie działalność komercyjna polegająca na przygotowaniu i sprzedaży drobnych posiłków i napojów. Działalność kawiarenki może być prowadzona we własnym zakresie lub wydzierżawiona firmie zewnętrznej. Jeśli zapadnie decyzja, że będzie prowadzona we własnym zakresie przez Fundację (działającą na zasadzie "non profit"), to cały dochód zostanie przeznaczony na działalność statutową. Natomiast w przypadku wydzierżawienia osobom trzecim, dochodem Fundacji będzie czynsz dzierżawny, także w całości przeznaczony na działalność statutową. Aktualnie Fundacja przy realizacji inwestycji korzysta z pomocy dofinansowania między innymi Regionalnego Programu Narodowej Strategii Spójności przy Urzędzie Marszałkowskim Województwa. Fundacja jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług - działalność opodatkowana to przede wszystkim organizacja koncertów i imprez masowych. Fundacja prowadzi także działalność niepodlegającą opodatkowaniu tym podatkiem.

W związku z tym zadano pytanie sprowadzające się do kwestii,

Czy Fundacji przysługuje prawo do odzyskania podatku naliczonego w związku z budową "D", w części dotyczącej Kawiarenki Artystycznej znajdującej się w budynku zajmującej 8% ogółu powierzchni.

Zdaniem Wnioskodawcy, wyrażonym w uzupełnieniu wniosku, ma prawo do odzyskania 8% podatku od towarów i usług tylko w stosunku do wydatków związanych z pracami i zakupami bezpośrednio powiązanymi z Kawiarnią Artystyczną i całym budynkiem, nie pozwalających na jasne i czytelne podzielenie na podstawie dokumentów i złożonego zamówienia. W przypadku, gdy wydatki nie są związane z pomieszczeniami kawiarni (np. dotyczą sprzętu lub wykończenia innych pomieszczeń) lub z umowy/zamówienia wynika możliwość jednoznacznego podzielenia wydatków na takie, które są związane z kawiarnią i takie, które nie są powiązane z kawiarnią, nie ma prawa do odzyskania podatku od towarów i usług w stosunku do tych wydatków, które nie dotyczą kawiarni. Fundacja stwierdziła, że ma prawo do odzyskania całego podatku od towarów i usług tylko w przypadku kosztów związanych wyłącznie z kawiarnią artystyczną (np. zakup wyposażenia lub wykończenie pomieszczeń tylko w kawiarni artystycznej).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do postanowień art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54. poz. 535 z późn. zm.), podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Zgodnie z art. 88 ust. 4 powołanej ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20.

Z powyższych przepisów wynika, że prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje tylko czynnym podatnikom VAT oraz tylko w takim przypadku, gdy dokonywane zakupy mają ścisły związek z czynnościami opodatkowanymi. Odliczyć zatem można podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego. Wskazana norma prawna wyraża zasadę neutralności podatku od towarów i usług, w następstwie której podatnicy realizujący czynności zwolnione, są w podobnej sytuacji jak ostateczny nabywca (konsument) towaru lub usługi, z wyjątkiem przypadków jednoznacznie wskazanych w ustawie o podatku od towarów i usług. Ustawa wyłącza zatem możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu.

W myśl art. 90 ust. 1 powołanej ustawy, w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

W momencie nabycia towarów lub usług podatnik powinien dokonać kwalifikacji wydatków do określonych rodzajów sprzedaży, z którymi zakupy te są związane. Najistotniejszym bowiem warunkiem, umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego, jest związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi. W przypadku zakupów, których nie można jednoznacznie przypisać tylko do określonego rodzaju działalności (np. opodatkowanej, zwolnionej lub niepodlegającej opodatkowaniu), podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w cenie ich zakupu w pełnym zakresie, lecz w takiej części, w jakiej zakupy te wiążą się z czynnościami opodatkowanymi.

W treści złożonego wniosku wskazano, iż Fundacja posiada status organizacji pożytku publicznego. Świadczy między innymi usługi szkoleniowe, opiekuńcze, psychologiczne. Z tytułu organizacji koncertów i imprez masowych jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W chwili obecnej kończy budowę "D", który przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Inwestycja jest dofinansowana między innymi ze środków Regionalnego Programu Narodowej Strategii Spójności przy Urzędzie Marszałkowskim Województwa. W budynku, oprócz pracowni i pomieszczeń związanych z prowadzeniem zajęć muzycznych, szkoleniowych, nauki języków obcych, warsztatów doskonalących wykształcenie, talenty i zainteresowania, funkcjonować będzie Kawiarenka Artystyczna zajmująca około 8% ogółu powierzchni całego budynku. W kawiarni prowadzona będzie działalność komercyjna przez Fundację, lub podmiot, który wydzierżawi pomieszczenie kawiarenki. Cały dochód z funkcjonowania kawiarenki Fundacja przeznaczy na działalność statutową.

Biorąc pod uwagę opis stanu faktycznego oraz treść powołanych przepisów należy stwierdzić, że Fundacji przysługuje prawo do odliczenia całego podatku naliczonego dotyczącego zakupionych towarów i usług, na zasadach wynikających z ustawy o podatku od towarów i usług, w zakresie w jakim są one związane wyłącznie z Kawiarenką Artystyczną. W zakresie zakupu towarów i usług związanych wyłącznie ze sprzedażą nieopodatkowaną, Fundacji nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego, natomiast w sytuacji, gdy zakupy związane są zarówno z czynnościami opodatkowanymi, jak i czynnościami niepodlegającymi opodatkowaniu prawo to przysługuje w zakresie, w jakim zakupy te są związane ze sprzedażą opodatkowaną (Kawiarenka Artystyczna).

Należy zaznaczyć, że niniejsza interpretacja nie rozstrzyga kwestii, czy Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia 8% podatku naliczonego związanego z zakupami nie dającymi się jednoznacznie przyporządkować wyłącznie do sprzedaży opodatkowanej (Kawiarenka Artystyczna) lub wyłącznie do czynności nieopodlegających opodatkowaniu, bowiem to na Wnioskodawcy ciąży obowiązek ustalenia, przy zastosowaniu rzetelnej i miarodajnej metody, kwoty podatku przysługującego do odliczenia od tych zakupów.

Należy zaznaczyć, że oceny czy przyjęty sposób wyliczenia tego podatku jest prawidłowy może dokonać jedynie organ podatkowy pierwszej instancji, który w toku prowadzonego postępowania posiada odpowiednie kompetencje i dysponuje stosownymi narzędziami - wskazanymi w rozdziale 11 Działu IV Ordynacji podatkowej. Może więc dokonywać ustaleń w kontekście miarodajności, rzetelności i ewentualnej sprzeczności podanych faktów.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl