ITPP2/443-725/10/AF

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 8 października 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-725/10/AF

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 5 lipca 2010 r. (data wpływu 15 lipca 2010 r.), uzupełnionym w dniu 4 października 2010 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla usług naprawy pojazdów wykonywanych na rzecz kontrahenta mającego siedzibę w innym państwie członkowskim - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 lipca 2010 r. złożono wniosek, uzupełniony w dniu 4 października 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla usług naprawy pojazdów wykonywanych na rzecz kontrahenta mającego siedzibę w innym państwie członkowskim.

W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny

Prowadzi Pan firmę, która zajmuje się konserwacją i naprawą pojazdów samochodowych. W zakresie prowadzonej działalności zawarł Pan umowę o świadczenie usług naprawczych z firmą holenderską która ma siedzibę na terytorium tego kraju i jest podatnikiem zarejestrowanym na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych. Nie ma stałego miejsca prowadzenia działalności w Polsce. W ww. umowie, jako działającą w imieniu i na rzecz firmy holenderskiej, wymieniona jest firma polska o tej samej nazwie, posiadającą siedzibę w Polsce.

Zlecenia na naprawę samochodów przesyła firma holenderska, która również płaci za ww. usługę. Na wystawionych przez Pana fakturach widnieje adres holenderski, a w miejscu NIP odbiorcy numer holenderski. Faktura wstawiona jest jednak ze stawką 22%, ze względu na to, że w imieniu i na rzecz firmy holenderskiej działa firma mająca miejsce stałego prowadzenia działalności w Polsce. Dlatego opisana transakcja jest traktowana jako świadczenie usług na terytorium kraju.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w zaistniałym stanie faktycznym prawidłowe jest zastosowanie stawki podatku w wysokości 22%, czy też powinna być zastosowana stawka 0%.

Zdaniem Wnioskodawcy, powinna być zastosowana stawka podatku w wysokości 22%, gdyż polska firma działa w imieniu i na rzecz firmy holenderskiej, czyli miejsce stałego prowadzenia działalności znajduje się w Polsce. Wówczas, zgodnie z art. 28b ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, miejscem świadczenia usług jest Polska. W związku z tym transakcja taka jest traktowana jako świadczenie usług na terytorium kraju. Będzie tak pomimo holenderskiego adresu i numeru NIP widniejącego na fakturze i pomimo otrzymywania zleceń i zapłaty za usługę od firmy holenderskiej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2.

eksport towarów;

3.

import towarów;

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Stosownie do treści art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Na potrzeby stosowania przepisów dotyczących miejsca świadczenia usług, ustawodawca w art. 28a ustawy, zdefiniował pojęcie podatnika. Zgodnie z punktem 1 tego artykułu, ilekroć jest mowa o podatniku - rozumie się przez to:

a.

podmioty, które wykonują samodzielnie działalność gospodarczą której mowa w art. 15 ust. 2, lub działalność gospodarczą odpowiadającą tej działalności, bez względu na cel czy rezultat takiej działalności, z uwzględnieniem art. 15 ust. 6,

b.

osobę prawną niebędącą podatnikiem na podstawie lit. a, która jest zidentyfikowana do celów podatku lub podatku od wartości dodanej.

Stosownie do postanowień art. 28b ust. 1 ustawy, miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 28e, art. 28f ust. 1, art. 28g ust. 1, art. 28i, 28j i 28n.

W przypadku gdy usługi są świadczone dla stałego miejsca prowadzenia działalności podatnika, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba lub stałe miejsce zamieszkania, miejscem świadczenia tych usług jest to stałe miejsce prowadzenia działalności (ust. 2 ww. artykułu).

Zgodnie z ust. 3 tegoż artykułu, w przypadku gdy usługobiorca nie posiada siedziby, stałego miejsca zamieszkania lub stałego miejsca prowadzenia działalności, o którym mowa w ust. 2, miejscem świadczenia usług jest miejsce, w którym zwykle prowadzi on działalność lub w którym ma on miejsce zwykłego pobytu.

Z treści złożonego wniosku wynika, że zawarł Pan umowę o świadczenie usług naprawy pojazdów z firmą holenderską która ma siedzibę na terytorium Holandii i jest podatnikiem zarejestrowanym na potrzeby transakcji wewnątrzwspóinotowych. Nie ma stałego miejsca prowadzenia działalności w Polsce. W ww. umowie, jako działającą w imieniu i na rzecz firmy holenderskiej, wymieniona jest firma polska o tej samej nazwie z siedzibą w Polsce. Zlecenia na naprawę samochodów przesyła firma holenderska, która również płaci za ww. usługę. Na wystawionych przez Pana fakturach widnieje adres holenderski, a w miejscu NIP odbiorcy numer holenderski. Faktura wstawiona jest jednak ze stawką 22%, ze względu na to, że w imieniu i na rzecz firmy holenderskiej działa firma mająca miejsce stałego prowadzenia działalności w Polsce.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że jeżeli bezpośrednim odbiorcą usług świadczonych przez Pana jest podmiot holenderski (na co wskazuje treść wniosku), miejscem ich świadczenia jest terytorium Holandii, ponieważ ich odbiorca ma tam siedzibę i nie ma stałego miejsca prowadzenia działalności w Polsce. Bez znaczenia przy tym jest fakt, że w imieniu i na rzecz kontrahenta holenderskiego działa firma polska. W związku z powyższym przedmiotowa usługa jest opodatkowana na terytorium Holandii, wg stawki obowiązującej w tym kraju i nie jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. H. Sienkiewicza 84, 15-950 Białystok po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl