ITPP2/443-725/09/AJ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 13 listopada 2009 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-725/09/AJ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 28 sierpnia 2009 r. (data wpływu 3 września 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia i opodatkowania usług remontowo-budowlanych na nieruchomościach położonych w Szwecji - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 września 2009 r. wpłynął wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia i opodatkowania usług remontowo-budowlanych na nieruchomościach położonych w Szwecji.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Zawarł Pan umowę na podwykonawstwo usług w Szwecji. Usługi te będą wykonywane na zlecenie polskiego podatnika podatku od towarów i usług na nieruchomościach położonych w Szwecji. Usługi te obejmują prace remontowo-budowlane wykonywane w budynkach i na terenach wokół budynku tj. ułożenie polbruku, wykonanie murku z kamienia itp. Po wykonaniu usług zostanie wystawiona faktura dla polskiego podatnika, który następnie wystawi fakturę głównemu odbiorcy, którym jest szwedzki podmiot zarejestrowany i posiadający szwedzki numer VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy wykonywane usługi na nieruchomościach w Szwecji, które zostaną udokumentowane fakturą przez polskiego podatnika posiadającego numer identyfikacji podatkowej, będącego zleceniodawcą Wnioskodawcy, podlegają opodatkowaniu w kraju, jeżeli tak to jaką stawkę podatku należy zastosować do tego rodzaju usług.

Zdaniem Wnioskodawcy, dla opodatkowania opisanych usług decydujące znaczenie ma określenie miejsca ich świadczenia. Zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, miejscem świadczenia usług na nieruchomościach jest miejsce położenia nieruchomości. W związku z tym usługi, o których mowa we wniosku nie podlegają opodatkowaniu w kraju.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Jak stanowią powyższe przepisy, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatne świadczenie usług, ale tylko w sytuacji, gdy miejscem świadczenia (określonym na podstawie przepisów ustawy) jest terytorium kraju, przez które, w myśl definicji zawartej w art. 2 pkt 1 ustawy, rozumie się terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Ogólna reguła wyrażona w art. 27 ust. 1 ustawy stanowi, iż w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługę - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28.

Zgodnie z ust. 2 pkt 1 powołanego artykułu, w przypadku świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców majątkowych i pośredników w obrocie nieruchomościami oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego - miejscem świadczenia usług jest miejsce położenia nieruchomości.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że jest Pan podwykonawcą usług remontowo - budowlanych w budynkach i na terenach wokół nich (układanie polbruku i wykonanie murku z kamienia), wykonywanych na nieruchomościach położonych na terenie Szwecji.

Mając na uwadze charakter wykonywanych czynności należy uznać, że świadczone usługi remontowo-budowlane, są usługami, o których mowa w art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy. W związku z tym, że są one wykonywane poza terytorium kraju (na nieruchomościach położonych w Szwecji), miejscem ich świadczenia jest terytorium Szwecji, a zatem nie podlegają opodatkowaniu w Polsce. W konsekwencji do świadczonych tych usług nie będzie miała zastosowania ustawa o podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania stawki podatku.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl