ITPP2/443-719/08/EŁ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 14 listopada 2008 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-719/08/EŁ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 12 sierpnia 2008 r. (data wpływu 18 sierpnia 2008 r.), uzupełnionym pismami z dnia 23 października 2008 r. (data wpływu 31 października 2008 r.) i z dnia 3 listopada 2008 r. (data wpływu 7 listopada 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania za import usług nabycia usługi polegającej na analizie wiarygodności kredytowej w związku z ubezpieczeniem wierzytelności oraz stawki podatku na te usługi - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 sierpnia 2008 r. złożono wniosek, uzupełniony pismami z dni 23 października 2008 r. i 3 listopada 2008 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania za import usług nabycia usługi polegającej na analizie wiarygodności kredytowej w związku z ubezpieczeniem wierzytelności oraz stawki podatku na te usługi.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka zawarła umowę ubezpieczenia wierzytelności handlowych ze spółką posiadającą oddział w Polsce. Firma ta wystawia faktury na ubezpieczenie wierzytelności handlowych ze stawką zwolnioną, natomiast firma macierzysta w A. dokonuje analizy wiarygodności kredytowej klientów zgodnie z zawartą umową i wystawia faktury za ww. usługi bez podatku.

Spółka w piśmie stanowiącym uzupełnienie wniosku wskazała, iż świadczone usługi przez firmę z A. sklasyfikowane są - zgodnie z pismem Urzędu Statystycznego w Łodzi - w grupie PKWiU 74.84.11-00.00 jako "Usługi w zakresie oceny zdolności kredytowej".

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w opisanej sytuacji jest to import usług i jaką stawką należy opodatkować czynność w przypadku, gdy fakturę za usługę badania wiarygodności kredytowej wystawia firma w A....

Zdaniem Wnioskodawcy, usługa winna być zwolniona od podatku na mocy art. 43 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. W związku z tym, Spółka obowiązana jest wystawić fakturę wewnętrzną określając w niej wartość w polskich złotych, a obrót z tytułu importu usług jako zwolniony od podatku wykazać w deklaracji VAT-7 w poz. 34.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez odpłatne świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi odpłatnej dostawy towarów, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej (art. 8 ust. 1 pkt 1 cytowanej ustawy).

W myśl art. 27 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania z zastrzeżeniem ust. 2 - 6 i art. 28.

Stosownie do art. 27 ust. 4 pkt 4 ustawy, w związku z ust. 3 pkt 1 i 2 tegoż artykułu, miejscem świadczenia usług finansowych i ubezpieczeniowych łącznie z reasekuracją - w przypadku, gdy usługi te świadczone są na rzecz osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego, lub podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę - jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.

Zatem w przypadku usług wymienionych w art. 27 ust. 4 pkt 4 ustawy, świadczonych na rzecz podmiotów wymienionych w ust. 3 tego artykułu, miejscem ich świadczenia i opodatkowania jest miejsce, gdzie ich nabywca posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania. Podmiotem zobowiązanym do rozliczenia i zapłaty podatku jest ich usługobiorca.

Zgodnie z art. 2 pkt 9 ww. ustawy, przez import usług rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4.

Podatnikami są również, jak stanowi art. 17 ust. 1 pkt 4 powołanej ustawy, osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju.

Zgodnie z art. 17 ust. 2 ustawy, przepisów ust. 1 pkt 4 i 5 nie stosuje się w przypadku świadczenia usług i dostawy towarów, od których podatek należny został rozliczony przez usługodawcę lub dokonującego dostawy towarów na terytorium kraju, z wyłączeniem świadczenia usług określonych w art. 27 ust. 3 i art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7 oraz dostawy gazu w systemie gazowym lub energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym, dla których w każdym przypadku podatnikiem jest usługobiorca lub nabywca towarów.

Natomiast zgodnie z art. 17 ust. 3 cyt. ustawy, w przypadkach wymienionych w art. 27 ust. 3 przepis ust. 1 pkt 4 stosuje się, jeżeli usługobiorcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, posiadający siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności lub stałe miejsce zamieszkania na terytorium kraju.

Z treści złożonego wniosku wynika, że Wnioskodawca zawarł umowę ubezpieczenia wierzytelności handlowych z kontrahentem mającym siedzibę w Polsce. Natomiast firma macierzysta mająca siedzibę w Holandii wykonuje analizę wiarygodności kredytowej klientów i za świadczenie ww. usługi wystawia fakturę. Jak wskazuje Wnioskodawca świadczona na Jego rzecz usługa analizy wiarygodności kredytowej sklasyfikowana jest w grupowaniu PKWiU 74.84.11 "usługi w zakresie oceny zdolności kredytowej". Z przedstawionego stanu fatycznego wynika, iż kontrahent świadczący ww. usługi dokumentuje je fakturą i nie rozlicza podatku od towarów i usług na terenie Polski.

W ocenie tutejszego organu, wykonywanie analizy wiarygodności kredytowej jako usługa w zakresie oceny zdolności kredytowej to usługa finansowa. W tym kontekście opisana we wniosku usługa mieści się w zakresie usług wymienionych w art. 27 ust. 4 pkt 4 ustawy. W związku z powyższym, stwierdzić należy, że przedmiotowa usługa świadczona na rzecz Spółki przez holenderskiego kontrahenta stanowi dla Wnioskodawcy - jak słusznie zauważył-import usług w rozumieniu art. 2 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowany na terytorium kraju.

Na podstawie art. 106 ust. 1 ustawy, podatnicy są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

W art. 106 ust. 7 ustawy wskazano, iż w przypadku czynności wymienionych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz importu usług wystawiane są faktury wewnętrzne; za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą czynności dokonane w tym okresie. Faktury wewnętrzne są wystawiane także dla udokumentowania zwróconych kwot dotacji subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze.

Zatem w przedstawionym stanie faktycznym Wnioskodawca rozpoznając import usług winien wystawić fakturę wewnętrzną z wykazanym na niej podatkiem należnym, według stawek obowiązujących w kraju dla przedmiotowych usług.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej - w myśl art. 8 ust. 3 powołanej ustawy - są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119.

Ustawodawca dostawę niektórych towarów oraz świadczenie niektórych usług opodatkował stawkami niższymi lub zwolnił od podatku. Jednakże usługi sklasyfikowane w grupie PKWiU 74.84.11-00.00 jako "Usługi w zakresie oceny zdolności kredytowej", nie zostały wymienione, jako zwolnione - jak wskazał Wnioskodawca - w załączniku nr 4 do ustawy, nie zostały one też opodatkowane stawkami obniżonymi. W konsekwencji podlegają opodatkowaniu, zgodnie z cyt. wyżej art. 41 ust. 1 ustawy, stawką podatku w wysokości 22%.

Reasumując, na podstawie przedstawionego stanu faktycznego w oparciu o powołane przepisy stwierdzić należy, iż usługi polegające na analizie wiarygodności kredytowej, świadczone przez kontrahenta mającego siedzibę na terytorium Holandii, podlegają opodatkowaniu na terytorium kraju i stanowią dla Spółki import usług, opodatkowany stawką podstawową, tj. 22%.

Zatem, mając na uwadze powyższe, należało uznać stanowisko za nieprawidłowe.

Wskazać również należy, że organ wydający interpretację indywidualną, nie jest właściwy do weryfikacji poprawności dokonanej przez Wnioskodawcę klasyfikacji usług według PKWiU, gdyż zgodnie z Komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005 r. w sprawie trybu udzielania informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS Nr 1, poz. 11) zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje swoje towary i usługi według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów lub stosowanych bezpośrednio na podstawie przepisów Wspólnoty Europejskiej. Zatem, niniejszą interpretację wydano w oparciu o przedstawioną przez Wnioskodawcę klasyfikację PKWiU.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. H. Sienkiewicza 84, 15-950 Białystok, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl