ITPP2/443-706/08/IK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 29 października 2008 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-706/08/IK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 6 sierpnia 2008 r. (data wpływu 11 sierpnia 2008 r.), uzupełnionym pismem z dnia 6 sierpnia 2008 (data wpływu 3 października 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu przeliczenia kwoty podatku określonego w fakturze wystawionej w walucie obcej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 sierpnia 2008 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 3 października 2008 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu przeliczenia kwoty podatku określonego w fakturze wystawionej w walucie obcej.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest czynnym, zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług, niekorzystającym ze zwolnienia podmiotowego z podatku. Wnioskodawca nabył towar na terytorium Polski od czynnego, zarejestrowanego podatnika podatku od towarów i usług. Dostawca posiada siedzibę w Niemczech i w związku z tym strony określiły należność w Euro. Dostawca wystawił Wnioskodawcy fakturę VAT, zawierającą podatek od towarów i usług naliczony według stawki 22%. Faktura została wystawiona w terminie, w którym dostawca był zobowiązany do jej wystawienia. Wystawca faktury wskazał kwotę należności netto, kwotę podatku oraz kwotę brutto w Euro, a ponadto przeliczył wszystkie powyższe kwoty według kursu średniego ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na dzień poprzedzający dzień wystawienia faktury. Na podstawie tak wystawionej faktury VAT Wnioskodawca zapłacił kwotę należności w Euro na rachunek bankowy dostawcy w Niemczech.

Wnioskodawca nie posiada informacji, o której godzinie dostawca wystawił fakturę VAT. W dniu wystawienia faktury VAT przez dostawcę Narodowy Bank Polski ogłosił kurs średni Euro.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Jaki kurs Euro powinien zastosować Wnioskodawca w celu ustalenia kwoty naliczonego podatku od towarów i usług, którą ma prawo odliczyć od podatku należnego.

Zdaniem Wnioskodawcy, w celu ustalenia kwoty naliczonego podatku od towarów i usług należy zastosować średni kurs Euro ogłoszony przez Narodowy Bank Polski na dzień wystawienia przez dostawcę faktury VAT.

Przepis § 37 ust. 4 rozporządzenia w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług nie reguluje wprawdzie bezpośrednio sytuacji, w której transakcję krajową udokumentowano fakturą VAT wystawioną w walucie obcej, jednakże ma do tej sytuacji zastosowanie w drodze analogii.

W związku z powyższym, należy zastosować § 37 ust. 1 ww. rozporządzenia, który zobowiązuje Wnioskodawcę, do ustalenia kwoty podatku naliczonego w oparciu o kurs średni Euro z daty wystawienia faktury VAT przez dostawcę.

W tej sytuacji, zdaniem Wnioskodawcy, nie ma zastosowania § 37 ust. 2 rozporządzenia, ponieważ na dzień wystawienia faktury kurs średni Euro został wyliczony i ogłoszony przez Narodowy Bank Polski.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z § 37 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.), zwanego dalej rozporządzeniem, kwoty wyrażone w walucie obcej wykazywane na fakturze przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury, jeżeli faktura jest wystawiana w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, z zastrzeżeniem ust. 2, 3 i 5.

W przypadku, gdy na dzień wystawienia faktury bieżący kurs średni waluty obcej nie został wyliczony i ogłoszony, do przeliczenia stosuje się kurs wymiany ostatnio wyliczony i ogłoszony, o czym stanowi § 37 ust. 2 cytowanego rozporządzenia. Natomiast, w przypadku nie wystawienia faktury w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, kwoty wyrażone w walucie obcej przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień powstania obowiązku podatkowego (§ 37 ust. 3 rozporządzenia).

Mając powyższe na uwadze, należy stwierdzić, że dla określenia dnia, z którego należy przyjąć kurs waluty obcej, istotnym jest ustalenie, czy faktura zawierająca kwoty wyrażone w walucie obcej, została wystawiona w terminie przewidzianym przepisami prawa czy też nie.

Z analizy stanu faktycznego opisanego przez Wnioskodawcę wynika, że strony transakcji krajowej, w związku z tym, że siedziba dostawcy znajduje się na terytorium Niemiec ustaliły należność w Euro. Faktura została wystawiona przez kontrahenta, zgodnie z oświadczeniem Wnioskodawcy, w terminie, w którym dostawca był zobowiązany do jej wystawienia.

Biorąc pod uwagę przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz przytoczone wyżej przepisy rozporządzenia, w celu ustalenia kwoty podatku naliczonego, należy kwotę podatku wyrażoną w walucie obcej przeliczyć na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez NBP bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury.

Zatem, stanowisko Wnioskodawcy, w którym wskazał, że powinien zastosować przeliczenie kwot wykazanych w walucie obcej dla potrzeb podatku od towarów i usług według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury przez dostawcę, jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia.

Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej - powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Krajowe Biuro Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl