ITPP2/443-702c/11/AP - Prawo do ponownego skorzystania ze zwolnienia podmiotowego w podatku od towarów i usług.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 1 sierpnia 2011 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-702c/11/AP Prawo do ponownego skorzystania ze zwolnienia podmiotowego w podatku od towarów i usług.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 18 maja 2011 r. (data wpływu 20 maja 2011 r.), uzupełnionym w dniu 18 lipca 2011 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do ponownego skorzystania ze zwolnienia podmiotowego od podatku od towarów i usług - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 maja 2011 r. złożono wniosek, uzupełniony w dniu 18 lipca 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do ponownego skorzystania ze zwolnienia podmiotowego od podatku od towarów i usług.

W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu, został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Jest Pani czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, gdyż przed kilkoma laty wykonywała czynności opodatkowane, ale od trzech lat prowadzi sprzedaż wyłącznie zwolnioną. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy Pani usługi pośrednictwa ubezpieczeniowego osobiście oraz poprzez subagentów. Zawarła Pani umowy z towarzystwami ubezpieczeniowymi, które nakładają na Panią - poza typowym pośrednictwem - wykonywanie wielu innych czynności, w tym pozyskiwanie klientów, przygotowanie do zawierania umów, organizowanie i nadzorowanie czynności zleconych subagentom, administrowanie dokumentami ubezpieczeniowymi. Realizowanie umów wymaga od Pani i subagentów wiedzy z zakresu poszczególnych ubezpieczeń. W tym celu zajmuje się Pani szkoleniem subagentów i innych osób, które chciałyby prowadzić działalność agenta ubezpieczeniowego.

Chcąc wykonywać usługi pośrednictwa ubezpieczeniowego subagenci muszą być odpowiednio przygotowani. Z niektórych produktów szkolą bezpośrednio towarzystwa ubezpieczeniowe, natomiast z technik sprzedaży Pani. Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 4 lipca 2005 r. w sprawie przeprowadzania szkoleń zawodowych osób wykonujących czynności agencyjne albo czynności brokerskie (Dz. U. z dnia 8 lipca 2005 r.), określa zasady szkoleń. Ustawa o pośrednictwie ubezpieczeniowym nie dopuszcza możliwości sprzedaży produktów bez przeszkolenia agentów.

Za szkolenia płaci kandydat na agenta. Nie posiada Pani akredytacji i nie jest jednostką oświatową.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie, którego ostateczną treść sformułowano w uzupełnieniu wniosku.

Czy przysługuje Pani prawo do rezygnacji z VAT od początku miesiąca w ciągu roku, jeśli w bieżącym roku wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczy kwoty 100.000 zł, a w latach poprzednich nie miała Pani sprzedaży opodatkowanej.

Zdaniem Wnioskodawcy, działając na podstawie art. 113 ust. 11 może w ciągu roku, od początku miesiąca skorzystać ze zwolnienia, jeżeli w poprzednim roku nie miała sprzedaży opodatkowanej i do ostatniego dnia miesiąca, od którego chce skorzystać ze zwolnienia, nie przekroczy kwoty, o której mowa w art. 113 ust. 1 ustawy. Wobec faktu, iż sprzedaż opodatkowana może być jedynie sprzedażą sporadyczną uważa Pani, że spełnia wymogi ustawy, aby skorzystać ze zwolnienia podmiotowego, a ustawa nie wskazuje, że musi się to odbyć od nowego roku kalendarzowego. Jedynym zastrzeżeniem jest to, aby minął rok od końca roku, w którym zrezygnowała Pani ze zwolnienia.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przepis art. 7 ust. 1 ustawy stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy, zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150.000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.

Według ust. 2 ww. artykułu, do wartości sprzedaży, o której mowa w ust. 1, nie wlicza się odpłatnej dostawy towarów oraz odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku, a także towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

Stosownie do ust. 11 tego artykułu, podatnik, który utracił prawo do zwolnienia od podatku lub zrezygnował z tego zwolnienia, może, nie wcześniej niż po upływie roku, licząc od końca roku, w którym utracił prawo do zwolnienia lub zrezygnował z tego zwolnienia, ponownie skorzystać ze zwolnienia określonego w ust. 1.

Zgodnie z treścią ust. 13 powyższego artykułu, zwolnień o których mowa w ust. 1 i 9, nie stosuje się do importu towarów i usług, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, świadczenia usług, dla których zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 8 podatnikiem jest ich usługobiorca, oraz podatników:

1.

dokonujących dostaw:

a.

wyrobów z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali,

b.

towarów opodatkowanych podatkiem akcyzowym, z wyjątkiem energii elektrycznej (PKWiU 40.10.10) i wyrobów tytoniowych w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym,

c.

nowych środków transportu,

d.

terenów budowlanych oraz przeznaczonych pod zabudowę;

2.

świadczących usługi prawnicze oraz usługi w zakresie doradztwa, a także usługi jubilerskie;

3.

niemających siedziby lub miejsca zamieszkania na terytorium kraju.

W świetle powołanych wyżej przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, podatnik może skorzystać z ponownego zwolnienia od podatku w sytuacji, gdy spełnione zostaną następujące warunki:

* od chwili utraty prawa do zwolnienia lub rezygnacji z niego, musi upłynąć okres jednego roku, licząc od końca roku, w którym podatnik utracił prawo do zwolnienia lub z niego zrezygnował,

* podatnik w poprzednim roku podatkowym nie przekroczył określonej wartości sprzedaży, definiowanej zapisem art. 113 ust. 1 ustawy;

* podatnik nie wykonuje czynności wymienionych w art. 113 ust. 13 ustawy.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że jest Pani czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, gdyż przed kilkoma laty wykonywała czynności opodatkowane. Od trzech lat prowadzi sprzedaż wyłącznie zwolnioną, polegającą na świadczeniu usług pośrednictwa ubezpieczeniowego osobiście oraz poprzez subagentów.

Biorąc pod uwagę powyższe oraz powołane regulacje prawne należy stwierdzić, iż prawo do ponownego skorzystania ze zwolnienia od podatku od towarów i usług będzie Pani przysługiwało nie wcześniej, niż od 1 stycznia 2012 r., pod warunkiem, że wartość sprzedaży opodatkowanej (bez podatku) nie przekroczy w roku podatkowym 2011 kwoty określonej w art. 113 ust. 1 ustawy oraz że nie będzie Pani wykonywała czynności, o których mowa w ust. 13 tego artykułu.

Podkreślić należy, że prawo do ponownego korzystania ze zwolnienia od podatku od towarów i usług przysługuje wyłącznie od początku danego roku podatkowego, t.j. od 1 stycznia. Na powyższe wskazuje zapis w art. 113 ust. 11 ustawy: "po upływie roku, licząc od końca roku". Zatem nie jest możliwy wybór zwolnienia od początku dowolnego miesiąca w danym roku podatkowym.

W świetle ww. regulacji, w związku z faktem, iż w miesiącu styczniu 2011 r. nadal była Pani zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług - wbrew twierdzeniu zawartemu we wniosku - nie może Pani skorzystać ponownie ze zwolnienia w trakcie roku 2011.

Jednocześnie informuje się, że kwestia dotycząca zwolnienia od podatku usług pośrednictwa ubezpieczeniowego została rozstrzygnięta w interpretacji nr ITPP2/443-702a/11/AP, a kwestia zwolnienia od podatku usług szkoleniowych wykonywanych na rzecz agentów ubezpieczeniowych i kandydatów na agentów, w interpretacji nr ITPP2/443-702b/11/AP.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, 87-100 Toruń, ul. Św. Jakuba 20.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl