ITPP2/443-666/09/AJ - Zastosowanie 7% stawki podatku dla robót montażowo-budowlanych.

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 30 października 2009 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-666/09/AJ Zastosowanie 7% stawki podatku dla robót montażowo-budowlanych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 10 sierpnia 2009 r. (data wpływu 14 sierpnia 2009 r.), uzupełnionym w dniu 11 września 2009 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla czynności polegających na montażu luster w budynkach mieszkalnych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 sierpnia 2009 r. wpłynął wniosek, uzupełniony w dniu 11 września 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla czynności polegających na montażu luster w budynkach mieszkalnych.

W przedmiotowym wniosku, oraz w jego uzupełnieniu, przedstawiono następujący stan faktyczny.

Zakład szklarski prowadzony przez Pana, jako podatnika podatku od towarów i usług, wykonuje usługi szklarskie na rzecz osób fizycznych i osób prawnych. Wykonywane prace mieszczą się w ramach budowy i remontu następujących budynków: budynków mieszkalnych jednorodzinnych (PKOB 11.10), budynków o dwóch mieszkaniach (PKOB 11.21), budynków o trzech i więcej mieszkaniach (PKOB 11.22).

W ramach wykonywanych robót montowane są lustra, które są wycinane i obrabiane przez zakład szklarski, w mieszkaniach, pomiędzy położonymi kaflami. Producentem luster są różne zakłady i fabryki w kraju. Świadczone usługi zostały sklasyfikowane przez Pana wg Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług w grupowaniu 45.44.10 "Roboty szklarskie". Montowane lustra zostały zakupione przez Wnioskodawcę. Montaż zakupionych luster stanowi usługę montażu wraz z dostawą towaru.

Na podstawie przedstawionego stanu faktycznego oraz art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów usług, do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą stosuje się 7% stawkę podatku.

Zgodnie z art. 3 pkt 6, 7 i 8 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane, przez budowę należy rozumieć wykonywanie obiektu budowlanego w określonym miejscu, a także odbudowa, rozbudowa, nadbudowa obiektu budowlanego. Z kolei roboty budowlane to budowa, a także prace polegające na przebudowie, montażu remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego. Natomiast przez remont należy rozumieć wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług istotne znaczenie ma fakt, czy jest to produkcja, handel, czy usługa. W Pana przypadku producentem luster była firma, której przedmiotem działalności jest ich produkcja, natomiast Pana zakład dokonał montażu (wklejenia) luster. Wskazał Pan, że w takiej sytuacji została wykonana czynność, która zgodnie z obowiązującymi klasyfikacjami statystycznymi może być zaliczona do usług. W takim przypadku zastosowanie ma 7% stawka podatku, zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Jaką stawkę podatku należy zastosować dla robót szklarskich tj. wklejania luster w otwór między kaflami...

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z przytoczonymi wcześniej przepisami przedmiotowe czynności należy opodatkować 7% stawką podatku, z uwagi na fakt, iż prace wykonywane są w obiektach budowlanych sklasyfikowanych wg PKOB w grupowaniach 11.10, 11.21, 11.22 oraz spełniony jest warunek, że Wnioskodawca nie jest producentem luster. W celu rozwiania wątpliwości dotyczących zastosowania stawki podatku od towarów i usług, skorzystał Pan z pojęć stosowanych w przepisach odnoszących się do statystyki publicznej, a mianowicie: wykonywanie robót budowlanych wykończeniowych - to takie prace jak: tynkowanie wewnętrzne budynków i budowli; roboty sztukatorskie, instalowanie elementów stolarki budowlanej, budowa tymczasowych obiektów zagospodarowania placu budowy, wykonywanie szalunków drewnianych, układanie płytek podłogowych i ściennych, zakładanie elementów szklanych w budynkach.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 - w świetle art. 7 ust. 1 powołanej ustawy - rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Natomiast pojęcie świadczenia usług zostało zdefiniowane w art. 8 ust. 1 tej ustawy. Zgodnie z tym przepisem przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Z treści art. 41 ust. 1 cyt. ustawy wynika, że stawka podatku od towarów i usług wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Na wybrane grupy towarów i usług, ustawodawca przewidział także stawki preferencyjne, obniżone do wysokości 7%, 3% i 0% lub zwolnienie od podatku.

Zgodnie z ust. 12 powołanego artykułu, 7% stawkę podatku od towarów i usług stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym - w myśl ust. 12a cyt. przepisu - rozumie się obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiekty sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 - wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych.

Do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, zgodnie z ust. 12b powołanego wyżej artykułu, nie zalicza się budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m2 oraz lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m2.

Zgodnie z art. 41 ust. 12c ustawy, w przypadku budownictwa mieszkaniowego o powierzchni przekraczającej limity określone w ust. 12b stawkę podatku, o której mowa w ust. 2, stosuje się tylko do części podstawy opodatkowania odpowiadającej udziałowi powierzchni użytkowej kwalifikującej do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym w całkowitej powierzchni użytkowej.

Ponadto zgodnie z § 6 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1336), stawkę podatku wymienioną w art. 41 ust. 1 ustawy obniża się do wysokości 7% również w odniesieniu do:

1.

robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych dotyczących obiektów budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy, lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokali mieszkalnych w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiektów sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 - wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych,

2.

obiektów budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy, lub ich części z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokali mieszkalnych w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12

*

w zakresie, w jakim wymienione roboty i remonty, obiekty lub ich części oraz lokale nie są objęte tą stawką na podstawie art. 41 ust. 12-12c ustawy.

Należy również zwrócić uwagę na brzmienie art. 2 pkt 12 ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w PKOB w dziale 11.

Zgodnie z przepisami rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (Dz. U. Nr 112, poz. 1316 z późn. zm.), budynki to zadaszone obiekty budowlane wraz z wbudowanymi instalacjami i urządzeniami technicznymi, wykorzystywane dla potrzeb stałych. Natomiast z uregulowań zawartych w art. 3 pkt 1a i pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (tekst jedn. Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 z późn. zm.) wynika, że pod pojęciem obiektu budowlanego rozumie się budynek wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi. Budynkiem zaś jest taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że wykonywane przez Pana czynności polegające na montażu zakupionych wcześniej luster, wykonywane są w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych (PKOB 1110), budynkach o dwóch mieszkaniach (PKOB 1121), budynkach o trzech i więcej mieszkaniach (PKOB 1122). Montaż luster został przez Pana sklasyfikowany wg Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług w grupowaniu 45.44.10-00.00 "Roboty szklarskie". Montaż zakupionych od producentów luster stanowi usługę wraz z dostawą towaru.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz przytoczone przepisy prawa stwierdzić należy, iż do wykonywanych przez Pana robót budowlano-montażowych polegających na montażu luster w otworach między kaflami (sklasyfikowanych w grupowaniu PKWiU 45.44.10-00.00), w budynkach mieszkalnych, zastosowanie będzie miała 7% stawka podatku, w sytuacji gdy przedmiotem zawartej ze zleceniodawcą umowy będzie usługa montażu, w cenie której zawarta będzie cena materiałów. Zastosowanie preferencyjnej stawki podatku możliwe będzie w sytuacji, gdy budynki, w których świadczona jest usługa, spełniać będą warunki do uznania ich za obiekty objęte społecznym programem mieszkaniowym, wówczas podstawa zastosowania preferencyjnej stawki podatku wynikać będzie wprost z ustawy o podatku od towarów i usług (art. 41 ust. 12), natomiast w przypadku gdy usługi będą świadczone w budynkach mieszkalnych nieobjętych społecznym programem mieszkaniowym, podstawa zastosowania preferencyjnej stawki podatku wynikać będzie łącznie z ww. przepisu ustawy oraz z przepisu powołanego rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (§ 6 ust. 2 pkt 1).

Należy jednak zaznaczyć, iż w sytuacji podejmowania odrębnej usługi w lokalu użytkowym stawka podatku wynosi 22%.

Jednocześnie należy zaznaczyć, że wskazany przez Pana przepis art. 146 ust. 1 pkt 2 ustawy obowiązywał do dnia 31 grudnia 2007 r., w związku z tym nie może po tej dacie stanowić podstawy do zastosowania 7% stawki podatku.

Ponadto informuje się, że Minister Finansów nie jest uprawniony do klasyfikacji usług oraz budynków, w związku z tym niniejszą interpretację wydano wyłącznie w oparciu o wskazane przez Wnioskodawcę grupowanie statystyczne. Należy zaznaczyć, iż zgodnie z Komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005 r. w sprawie trybu udzielania, informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS Nr 1, poz. 11) zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów lub stosowanych bezpośrednio na podstawie przepisów Wspólnoty Europejskiej.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl