ITPP2/443-615/10/EB

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 30 sierpnia 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-615/10/EB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 18 czerwca 2010 r. (data wpływu 22 czerwca 2010 r.), uzupełniony w dniu 23 sierpnia 2010 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odzyskania podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn. "Wyposażenie szkół Gminy w nowoczesny sprzęt i pomoce dydaktyczne poprawiające jakość kształcenia" - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 czerwca 2010 r. wpłynął wniosek, uzupełniony w dniu 23 sierpnia 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odzyskania podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn. "Wyposażenie szkół Gminy w nowoczesny sprzęt i pomoce dydaktyczne poprawiające jakość kształcenia".

W przedmiotowym wniosku, oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny.

Gmina (beneficjent) uzyskała dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego "2007-2013" na realizację projektu pn. "Wyposażenie szkół Gminy w nowoczesny sprzęt i pomoce dydaktyczne poprawiające jakość kształcenia". Realizatorem projektu jest Urząd Miejski, dlatego też wszystkie faktury związane z wykonaniem projektu są wystawione na Urząd Miejski. Całość dokumentacji związanej z realizacją projektu jest zgromadzona w siedzibie Urzędu. Wymieniony projekt polegał na zakupie sprzętu elektronicznego oraz innych pomocy dydaktycznych. Zakupiono m.in. komputery, drukarki, projektory multimedialne, tablice interaktywne, pracownię multimedialną, pomoce dydaktyczne do wspomagania nauki czytania i liczenia oraz rytmiki, sprzęt RTV, pomoce wspomagające naukę przyrody. Łącznie zakupiono 205 sztuk sprzętu i pomocy dydaktycznych. Zakupione przedmioty zostały protokolarnie przekazane do nieodpłatnego użytkowanie ośmiu szkołom, dla których Gmina jest organem prowadzącym. Odpowiedzialność za stan sprzętu i jego sprawność ponoszą szkoły. Sprzęt będzie wykorzystywany wyłącznie w procesie dydaktycznym, nie będzie ani udostępniany, ani wypożyczany nikomu. Nie zostanie również zbyty na rzecz osób trzecich, będzie użytkowany w szkołach aż do momentu zużycia.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w związku z zakupem towarów, o których mowa powyżej, istnieje możliwość odzyskania przez Urząd podatku naliczonego w systemie podatku od towarów i usług lub poza nim.

Zdaniem Wnioskodawcy, nie ma możliwości odzyskania podatku od towarów i usług naliczonego przy realizacji zakupów w ramach przedmiotowego projektu, z uwagi na brak związku nabytych towarów z wykonywaniem czynności opodatkowanych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

W myśl postanowień art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie z ust. 2 pkt 1 lit. a powołanego artykułu, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

W rozdziale 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2009 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 224, poz. 1799 z późn. zm.), przewidziano przypadki, w których kwota podatku naliczonego może być zwrócona jednostce dokonującej nabycia (importu) towarów lub usług finansowanego ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej, oraz warunki i tryb dokonywania tego zwrotu.

Przepisy powołanego rozporządzenia określają katalog środków, które stanowią ww. środki bezzwrotnej pomocy zagranicznej (§ 7 ust. 3 i 4). Uzyskanie pomocy finansowej pochodzącej ze źródeł, o których mowa w tych przepisach daje prawo do ubiegania się o zwrot podatku w oparciu o przepisy zawarte w rozdziale 9 tego rozporządzenia.

Stosownie do dyspozycji art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, opodatkowaniu podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zatem opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, co do zasady, podlega tylko takie świadczenie, które ma charakter odpłatny.

Za podatnika uznaje się, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy, osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W myśl ust. 6 tegoż artykułu, nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Zgodnie z przepisem § 12 ust. 1 pkt 12 cyt. rozporządzenia, zwalnia się od podatku czynności związane z wykonywaniem zadań publicznych nałożonych odrębnymi przepisami, wykonywane w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność przez jednostki samorządu terytorialnego, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

W myśl art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jedn.: Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.), gmina wykonuje zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność. Zgodnie z art. 6 ust. 1 ww. ustawy, do zakresu działania gminy należą wszystkie sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym, niezastrzeżone ustawami na rzecz innych podmiotów.

Do zadań własnych gminy należy zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty. W szczególności zadania własne obejmują sprawy edukacji publicznej (art. 7 ust. 1 pkt 8 ustawy o samorządzie gminnym).

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Gmina uzyskała dofinansowanie ze środków unijnych na realizację projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego "2007-2013". W ramach projektu dokonano zakupu pomocy dydaktycznych (sprzętu komputerowego, multimedialnego, tablic interaktywnych, pomocy dydaktycznych do wspomagania nauki czytania i liczenia oraz rytmiki, sprzętu RTV). Realizatorem projektu jest Urząd Miejski, w związku z czym wszystkie faktury zakupu są wystawione na Urząd. Zakupiony sprzęt został przekazany do bezpłatnego użytkowania do ośmiu szkół dla których Gmina jest organem prowadzącym. Ww. sprzęt będzie wykorzystywany wyłącznie w procesie dydaktycznym, nie będzie wypożyczany, nie zostanie również zbyty na rzecz osób trzecich.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz treść powołanych przepisów uznać należy, że skoro zakupione w ramach realizacji projektu sprzęt i pomoce dydaktyczne nie będą służyły czynnościom opodatkowanym, Urzędowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego na zasadach wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Urząd nie ma również możliwości uzyskania zwrotu tego podatku, na zasadach określonych w rozdziale 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2009 r., ponieważ środki otrzymane w ramach dofinansowania nie są środkami, o których mowa w § 7 ust. 3 i 4 tego rozporządzenia.

Zaznaczyć należy, iż niniejsza interpretacja nie rozstrzyga kwestii prawidłowości rejestracji w zakresie podatku od towarów i usług Urzędu Miasta a nie Gminy, ponieważ nie przedstawiono w tym zakresie własnego stanowiska i nie postawiono pytania.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1, 10-562 Olsztyn, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl