ITPP2/443-611/10/AP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 1 października 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-611/10/AP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 16 czerwca 2010 r. (data wpływu 18 czerwca 2010 r.), uzupełnionym w dniach 9 sierpnia, 2 i 20 września 2010 r. (daty wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku obowiązującej dla usług polegających na izolacji stolarki okrętowej, ślusarstwa spawalniczego i obróbki elementów metalowych - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 czerwca 2010 r. złożono wniosek, uzupełniony w dniach 9 sierpnia, 2 i 20 września 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku obowiązującej dla usług polegających na izolacji stolarki okrętowej, ślusarstwa spawalniczego i obróbki elementów metalowych.

W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniach, został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Prowadzi Pan działalność gospodarczą od lipca 2001 r. Składa deklaracje VAT-7 wykazując sprzedaż wg stawki 0%. W ramach prowadzonej działalności wykonuje Pan na terytorium Norwegii usługi polegające na izolacji stolarki okrętowej, ślusarstwa spawalniczego i obróbki elementów metalowych. Są to usługi wykonywane w ramach budowy nowych statków takich jak służące zaopatrzeniu platform wiertniczych i holowniki. Firma, dla której świadczy Pan ww. usługi, posiada siedzibę w Polsce i jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Zleceniodawca nie jest armatorem i zajmuje się budową wyłącznie nowych statków. Wskazał, iż winien Pan odprowadzać podatek należny według stawki 22%. Jednocześnie urząd skarbowy, powołując art. 83 ust. 1 pkt 15 ustawy o podatku od towarów i usług, uznał, że świadczone przez Pana usługi winny być opodatkowane stawką 0%.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy świadczone usługi winny być opodatkowane stawką 0%, czy stawką 22%.

Zdaniem Wnioskodawcy, usługi wykonywane przy budowie statków winny być opodatkowane według stawki 0%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Z treści art. 7 ust. 1 powołanej ustawy wynika, że dostawą towarów jest przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Przez świadczenie usług - w myśl art. 8 ust. 1 ustawy - rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Zgodnie z art. 28a ust. 1 ustawy, na potrzeby stosowania przepisów w zakresie określenia miejsca świadczenia przy świadczeniu usług (rozdział 3 ustawy), ilekroć jest mowa o podatniku - rozumie się przez to:

a.

podmioty, które wykonują samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2, lub działalność gospodarczą odpowiadającą tej działalności, bez względu na cel czy rezultat takiej działalności, z uwzględnieniem art. 15 ust. 6,

b.

osobę prawną niebędącą podatnikiem na podstawie lit. a, która jest zidentyfikowana do celów podatku lub podatku od wartości dodanej;

podatnika, który prowadzi również działalność lub dokonuje transakcji nieuznawanych za podlegające opodatkowaniu dostawy towarów lub świadczenia usług zgodnie z art. 5 ust. 1, uznaje się za podatnika w odniesieniu do wszystkich świadczonych przez niego usług.

W myśl art. 28b ust. 1 ustawy, miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 28e, art. 28f ust. 1, art. 28g ust. 1, art. 28i, 28j i 28n.

Stosownie do ust. 2 tego artykułu, w przypadku gdy usługi są świadczone dla stałego miejsca prowadzenia działalności podatnika, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba lub stałe miejsce zamieszkania, miejscem świadczenia tych usług jest to stałe miejsce prowadzenia działalności.

Zgodnie z przepisem art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2 -12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Dla niektórych towarów i usług ustawodawca przewidział obniżone stawki podatku lub zwolnienie od podatku.

W treści art. 83 ust. 1 ustawy wymieniono czynności, do których stosuje się 0% stawkę podatku. Są to m.in.:

* dostawy armatorom morskim statków objętych klasyfikacją PKWiU 35.11 (83 ust. 1 pkt 1),

* dostawy części do środków transportu morskiego, rybołówstwa morskiego i statków ratowniczych morskich, o których mowa w pkt 1, i wyposażenia tych środków, z wyłączeniem wyposażenia służącego celom rozrywki i sportu (83 ust. 1 pkt 3),

* usługi świadczone na obszarze polskich portów morskich, polegające na obsłudze morskich środków transportu (83 ust. 1 pkt 9),

* dostawy towarów służących bezpośrednio zaopatrzeniu statków używanych do żeglugi na pełnym morzu oraz przewożących pasażerów za opłatą lub używanych dla celów gospodarczych, przemysłowych lub do połowów (83 ust. 1 pkt 10 lit. a),

* usługi związane z obsługą statków wymienionych w klasie PKWiU ex 35.11 należących do armatorów morskich, z wyjątkiem usług świadczonych na cele osobiste załogi (83 ust. 1 pkt 14),

* usługi polegające na remoncie, przebudowie lub konserwacji statków wymienionych w klasie PKWiU ex 35.11 oraz ich części składowych (83 ust. 1 pkt 15),

* pozostałe usługi świadczone na rzecz armatora morskiego, służące bezpośrednim potrzebom środków transportu morskiego, rybołówstwa morskiego i statków ratowniczych morskich, o których mowa w pkt 1, i ich ładunkom (83 ust. 1 pkt 17);

Zgodnie z ust. 2 powyższego artykułu, opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 0% podlegają czynności, o których mowa w ust. 1 pkt 7-18 i 20-22, w przypadku prowadzenia przez podatnika dokumentacji, z której jednoznacznie wynika, że czynności te zostały wykonane przy zachowaniu warunków określonych w tym przepisie.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że świadczy Pan usługi polegające na izolacji stolarki okrętowej, ślusarstwa spawalniczego i obróbki elementów metalowych przy budowie nowych statków morskich, na rzecz polskiego podatnika posiadającego siedzibę na terytorium kraju, nie będącego armatorem morskim.

Mając na uwadze powyższe oraz powołane regulacje prawne należy stwierdzić, że z uwagi na fakt, iż przedmiotowe usługi świadczy Pan na rzecz podatnika w rozumieniu art. 28a ustawy, zarejestrowanego i posiadającego siedzibę na terytorium Polski, a ze stanu faktycznego nie wynika, aby usługi te wykonywane były dla innego miejsca niż jego siedziba (np. w Norwegii), miejscem świadczenia i tym samym opodatkowania tych usług jest Polska. Biorąc pod uwagę regulacje w zakresie podatku od towarów i usług, należy wskazać, iż opisane usługi nie podlegają opodatkowaniu stawką 0%, gdyż w żadnej z regulacji, w których ustawodawca przewidział preferencyjną stawkę podatku, nie wymieniono usług wykonywanych przy budowie nowych statków. Z przepisów tych wynika, że obniżona stawka podatku obowiązuje w przypadku, gdy przedmiotem świadczenia jest dostawa statków armatorom morskim (co nie ma miejsca w przedmiotowej sprawie) oraz w przypadku wykonania niektórych usług, jednakże innych od wskazanych w stanie faktycznym. Wykonywane przez Pana usługi nie mogą korzystać z obniżonej stawki podatku w oparciu o powołany we wniosku art. 83 ust. 1 pkt 15 ustawy, gdyż nie stanowią usług remontu, przebudowy czy konserwacji statków. Ponadto analiza pozostałych przepisów określających czynności, dla których ustawodawca przewidział opodatkowanie stawką 0%, wskazuje, iż nie ma Pan możliwości zastosowania tej stawki. Wobec powyższego należy stwierdzić, że wykonywane przez Pana usługi, o których mowa we wniosku, podlegają opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 22%.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, 87-100 Toruń, ul. Św. Jakuba 20.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl