ITPP2/443-591/08/AJ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 6 października 2008 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-591/08/AJ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 1 lipca 2008 r. (data wpływu 7 lipca 2008 r.), uzupełnionym pismami z dnia 1 października 2008 r. (data wpływu 3 października 2008 r.) i z 6 października 2008 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odzyskania podatku od towarów i usług z tytułu realizacji projektu pod nazwą: "Reggae Festiwal - skuteczna promocja regionu" - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 lipca 2008 r. został złożony wniosek, uzupełniony pismami z dnia 1 października 2008 r. oraz z dnia 6 października 2008 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odzyskania podatku od towarów i usług z tytułu realizacji projektu pod nazwą: "Reggae Festiwal - skuteczna promocja regionu".

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego Gmina zrealizowała projekt: Z/2.28/I/.4/049/06 "Reggae Festiwal - skuteczna promocja regionu". Był on zadaniem własnym Gminy.

Projekt obejmował organizację dwóch edycji festiwalu m.in.: opłacenie wykonawców, sceny, ochrony, noclegów, reklamę w mediach.

Pismem z dnia 1 października 2008 r. Gmina uzupełniła wniosek o następujące informacje. Podmioty realizujące poszczególne elementy projektu jak ochrona, sprzątanie i inne, były wyłonione w drodze wyboru ofert i negocjacji. Inwestycja nie generowała dochodu i nie była wykorzystywana do wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu. Poniesionych wydatków nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu w podatku dochodowym. Ponadto Gmina w ramach realizacji projektu nie sprzedawała biletów wstępu na festiwale.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Gminie przysługuje prawo do odzyskania podatku od towarów i usług w związku z realizacją projektu.

Zdaniem Wnioskodawcy wyrażonym w piśmie z dnia 1 października 2008 r., nie miał On prawa do odzyskania podatku od towarów i usług ponieważ inwestycja nie generowała dochodu i nie była wykorzystywana do wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu. Ponadto poniesionych wydatków nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu w podatku dochodowym.

Jednocześnie wskazano, że Wnioskodawcy nie przysługiwał zwrot podatku na zasadach, o których mowa w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Gmina nie korzystała ze środków finansowanych z bezzwrotnej pomocy zagranicznej wymienionych w § 6 ust. 3 i ust. 4 ww. rozporządzenia.

Żaden z elementów realizowanej inwestycji nie był przedmiotem odpłatnych umów cywilnoprawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z dyspozycją zawartą w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Jak wynika z powyższego, prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje tylko czynnym podatnikom podatku od towarów i usług oraz tylko w takim przypadku, gdy dokonywane zakupy mają ścisły związek z czynnościami opodatkowanymi. Odliczyć zatem można w całości podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego). Wskazana norma prawna wyraża zasadę neutralności podatku od towarów i usług, w następstwie której podatnicy realizujący czynności zwolnione podmiotowo lub przedmiotowo, są w podobnej sytuacji jak ostateczny nabywca (konsument) towaru lub usługi, z wyjątkiem przypadków jednoznacznie wskazanych w ustawie o podatku od towarów i usług. Ustawa wyłącza zatem możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu.

Z treści wniosku wynika, iż Wnioskodawcy nie będzie przysługiwał zwrot podatku na podstawie rozdziału 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.), który określa przypadki, w których kwota podatku naliczonego może być zwrócona jednostce dokonującej nabycia (importu) towarów lub usług finansowanego ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej, oraz warunki i tryb dokonywania tego zwrotu.

Ponadto realizowana inwestycja, stanowiąca zadanie własne gminy, nie będzie służyła czynnościom opodatkowanym. Ponadto fundusze na realizację inwestycji nie były środkami bezzwrotnej pomocy zagranicznej, o której mowa w § 6 ust. 3 i ust. 4 wskazanego powyżej rozporządzenia.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz treść powołanych wyżej przepisów stwierdzić należy, że Gminie nie przysługuje prawo do odzyskania podatku naliczonego związanego ze zrealizowanym projektem.

Wskazać należy, że organy podatkowe nie są kompetentne do rozstrzygania wątpliwości podatników odnośnie możliwości zaliczenia wartości podatku od towarów i usług do kosztów kwalifikowalnych. Kwestię tę rozstrzygają bowiem przepisy regulujące zasady korzystania ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej - powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl