ITPP2/443-564a/10/AP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 10 września 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-564a/10/AP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 14 czerwca 2010 r. (data wpływu), uzupełnionym w dniu 3 września 2010 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności wniesienia przedsiębiorstwa w formie aportu do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 czerwca 2010 r. złożono wniosek, uzupełniony w dniu 3 września 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności wniesienia przedsiębiorstwa w formie aportu do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu, zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Prowadzi Pan pozarolniczą działalność gospodarczą, polegającą na zawodowym wynajmowaniu lokali znajdujących się w budynku będącym współwłasnością Pana i stanowiącym Pana środek trwały i firmy prowadzonej przez Pana matkę. Zarówno Pan, jak i drugi współwłaściciel budynku obciąża najemców wystawiając na tę okoliczność faktury VAT (każdy na tę samą kwotę). Z racji zawodowego wykonywania usług najmu jest Pan przedsiębiorcą i posiada w związku z tym przedsiębiorstwo, gdyż każdy przedsiębiorca posiada przedsiębiorstwo. Przy okazji budowy przedmiotowego budynku odliczał Pan podatek naliczony. Zamierzał Pan wnieść przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego, aportem do istniejącej spółki jawnej. Konkretnie miało to dotyczyć 50% własności ww. budynku, jak również wszystkie ruchomości w nim się znajdujące, itd. Wniesienie to wiązałoby się z sukcesją generalną praw i obowiązków (strony umów zawartych z Panem stałyby się automatycznie stronami umów zawartych ze spółką jawną, do której będzie wniesione przedsiębiorstwo). Ponadto na spółkę jawną przeszłyby wszystkie umowy zawarte przez Pana z dostawcami mediów, itd. W konsekwencji spółka jawna przejęłaby wszystkie prawa i obowiązki, które posiada Pan w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Składniki wniesione aportem do spółki miałyby służyć czynnościom opodatkowanym wykonywanym przez spółkę jawną.

Wobec powyższego powziął Pan wątpliwość, w związku z czym złożył wniosek w trybie art. 14b ustawy - Ordynacja podatkowa, na który Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy wydał interpretację indywidualną. Rozważa Pan jednak wariant wniesienia aportem przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego do spółki z o.o. (wniesienie dotyczy także należności i zobowiązań). Po wniesieniu aportem całości przedsiębiorstwa do spółki z o.o. nie będzie Pan posiadał żadnych składników majątku, w związku z czym nie będzie mógł prowadzić działalności gospodarczej. Działalność gospodarcza zostanie zakończona.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy wniesienie przez Pana aportem przedsiębiorstwa do spółki z o.o., podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy, w rozpatrywanej sprawie podstawowe znaczenie ma art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), którego brzmienie bezspornie wyłącza z opodatkowania transakcję wniesienia przedsiębiorstwa do spółki z o.o., ponieważ w pojęciu "zbycia" wskazanym w tym artykule mieści się również wniesienie przedsiębiorstwa do spółki w formie aportu. W wyniku wniesienia przedsiębiorstwa aportem do spółki z o.o., przedmiot tej czynności, w tym przypadku przedsiębiorstwo, zmienia właściciela i dlatego stanowi zbycie przedsiębiorstwa.

Stwierdził Pan, że jedynym ważnym wątkiem w niniejszej sprawie jest zbadanie, czy wniesione składniki stanowią w sensie prawnym "przedsiębiorstwo". Wskazał, iż pojęcie przedsiębiorstwa nie zostało ujęte w ustawie o podatku od towarów i usług, dlatego też przy jego definiowaniu należy posłużyć się ustawą dnia 18 maja 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.). Konkretnie kluczowy jest tu przepis definiujący pojęcie przedsiębiorstwa, tj. art. 551 Kodeksu, którego treść Pan powołał.

Jest Pan zdania, że analizując składniki, które zamierza wnieść aportem do spółki jawnej, należy stwierdzić, iż stanowią one przedsiębiorstwo. Decydujące znaczenie ma kryterium funkcjonalne, zgodnie z którym dla zbycia przedsiębiorstwa konieczne jest przeniesienie podstawowych jego składników oraz stworzenie nabywcy możliwości dalszego prowadzenia przedsiębiorstwa za pomocą tych samych składników, przy jednoczesnym pozbawieniu zbywcy tej możliwości. Oznacza to, że konieczne jest przeniesienie wszystkich elementów przedsiębiorstwa, które są niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej, a taka sytuacja - Pana zdaniem - będzie miała miejsce w przypadku wskazanym we wniosku, gdyż wniesione składniki spowodują możliwość automatycznego prowadzenia działalności gospodarczej - w prowadzonym dotychczas przez Pana zakresie - przez spółkę z o.o. i jednocześnie pozbawią Pana tychże możliwości.

Dodał Pan, iż potwierdzeniem wskazanej przez Pana argumentacji są liczne wyroki sądowe, np. Wojewódzkich Sądów Administracyjnych: z dnia 7 lutego 2008 r. sygn. III SA/Wa 934/07, z dnia 9 lutego 2000 r. sygn. I SA/Gd 2036/97, Sądu Najwyższego: z dnia 20 grudnia 2001 r. sygn. akt III RN 163/00), z dnia 24 czerwca 1998 r. sygn. akt I CKN 780/07, a także Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie C-497/01 i wiele innych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podlegają odpłatna dostawa i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Według art. 7 ust. 1 tej ustawy, przez dostawę towarów należy rozumieć przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

W myśl art. 6 pkt 1 ww. ustawy, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Pojęcie "transakcji zbycia", należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu "dostawa towarów", w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, tzn. "zbycie" obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego (aportu).

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie definiują terminu "przedsiębiorstwo", wobec czego dla celów określenia zakresu tego pojęcia, wykorzystuje się regulację zawartą w art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), zgodnie z którym przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych, przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.

Obejmuje ono w szczególności:

1.

oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);

2.

własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;

3.

prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;

4.

wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;

5.

koncesje, licencje i zezwolenia;

6.

patenty i inne prawa własności przemysłowej;

7.

majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;

8.

tajemnice przedsiębiorstwa;

9.

księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 552 ustawy - Kodeks cywilny, czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że zamierza Pan wnieść aportem do spółki z o.o. prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 ustawy - Kodeks cywilny. Przedsiębiorstwo to stanowi 50% udział we własności budynku wraz ze znajdującymi się w nim ruchomościami. Z ww. aportem wiązać się będzie sukcesja generalna praw i obowiązków (wniesienie dotyczy także zobowiązań i należności), a strony umów zawartych z Panem staną się automatycznie stronami umów zawartych ze spółką z o.o. Po dokonaniu ww. transakcji nie będzie Pan dysponował żadnymi składnikami majątku i zakończy działalność gospodarczą.

Mając na uwadze powyższe oraz powołane przepisy należy stwierdzić, że o ile wniesiony aportem do spółki z o.o. zespół składników majątkowych będzie spełniał definicję przedsiębiorstwa, wynikającą z powołanego art. 551 Kodeksu cywilnego, to transakcja ta - na podstawie do art. 6 pkt 1 tej ustawy - nie będzie objęta przepisami ustawy o podatku od towarów i usług.

Jednocześnie należy wskazać, iż definitywnej oceny przedmiotu czynności prawnej dokonuje sam podatnik, który jest w pełni zorientowany, czy przekazywane w ramach tej czynności składniki przedsiębiorstwa nie spowodują utraty przez to przedsiębiorstwo przymiotów, o których mowa w powołanych przepisach Kodeksu cywilnego.

Dodatkowo wskazuje się, iż kwestia obowiązku dokonania przez Pana korekty podatku naliczonego w związku z wniesieniem przedsiębiorstwa do spółki z o.o. została rozstrzygnięta w interpretacji indywidualnej nr ITPP2/443-564b/10/AP.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania niniejszej interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, 87-100 Toruń, ul. Św. Jakuba 20.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl