ITPP2/443-53/10/AF - Możliwość korzystania ze zwolnienia od podatku VAT czynności polegającej na wniesieniu wkładu do spółki cywilnej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 8 kwietnia 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-53/10/AF Możliwość korzystania ze zwolnienia od podatku VAT czynności polegającej na wniesieniu wkładu do spółki cywilnej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 20 stycznia 2010 r. (data wpływu 22 stycznia 2010 r.), uzupełnionym w dniu 1 kwietnia 2010 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku wniesienia aportem lokalu użytkowego wraz z prawem użytkowania wieczystego gruntu - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 stycznia 2010 r. złożono wniosek, uzupełniony w dniu 1 kwietnia 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku wniesienia aportem lokalu użytkowego wraz z prawem użytkowania wieczystego gruntu.

W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W celu prowadzenia działalności gospodarczej, w kwietniu 2004 r., kupił Pan wspólnie z żoną lokal użytkowy wybudowany w 1969 r., wraz z użytkowaniem wieczystym gruntu. Lokal był wykorzystywany przez Pana do prowadzenia 1-osobowej działalności gospodarczej w okresie od czerwca 2004 r. do września 2009 r. We wrześniu 2009 r., za zgodą żony, wniósł Pan ww. lokal do spółki cywilnej zawiązanej z osobą trzecią. Nie zachowano jednak formy aktu notarialnego do przeniesienia własności, zatem w tym zakresie umowa spółki była nieskuteczna.

W chwili obecnej zamierza Pan zrealizować obowiązek i dokonać, za zgodą żony, przeniesienia własności nieruchomości stanowiącej przedmiot wkładu niepieniężnego (lokalu wraz z prawem użytkowania wieczystego gruntu) do spółki cywilnej. Z chwilą przeniesienia własności przedmiotowa nieruchomość stanie się majątkiem wspólnym obu wspólników spółki cywilnej (współwłasność łączna wspólników - art. 863 ustawy Kodeks cywilny). Dopiero po skutecznym przeniesieniu własności nieruchomości w formie aktu notarialnego dokonany zostanie wpis w księdze wieczystej, gdzie w miejsce małżonków wpisani zostaną wspólnicy spółki cywilnej. Spółka cywilna zamierza wprowadzić lokal użytkowy do ewidencji środków trwałych, przyjmując wartość określoną w akcie notarialnym.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy czynność wniesienia ww. wkładu do spółki cywilnej korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług...

Zdaniem Wnioskodawcy czynność wniesienia lokalu użytkowego jako wkładu do spółki cywilnej jest zwolniona od podatku na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o podatku od towarów i usług. Zwolnienie to przysługuje, ponieważ Wnioskodawca nie korzystał z prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, gdyż lokal użytkowy został nabyty w 2004 r. jako lokal używany i dlatego zwolniony od podatku. Nie poniósł także wydatków na jego ulepszenie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntów (art. 7 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy).

Stosownie do treści art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Na podstawie ust. 1 pkt 10a powołanego artykułu, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

a.

w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b.

dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10a lit. b), nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat (ust. 7a ww. artykułu).

Przez pierwsze zasiedlenie - w myśl art. 2 pkt 14 ustawy - rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Zgodnie z § 12 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2009 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku do towarów i usług (Dz. U. Nr 224, poz. 1799), zwalnia się od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku.

W przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu (art. 29 ust. 5 ustawy).

Z treści złożonego wniosku wynika, że w czerwcu 2004 r. nabył Pan, w celu prowadzenia działalności gospodarczej, lokal użytkowy wybudowany w 1969 r. Powyższa dostawa była zwolniona od podatku od towarów i usług. Lokal był wykorzystywany przez Pana do prowadzenia 1-osobowej działalności gospodarczej w okresie od czerwca 2004 r. do września 2009 r. We wrześniu 2009 r., za zgodą żony, bezskutecznie wniósł Pan ww. lokal do spółki cywilnej zawiązanej z osobą trzecią. Nie zachowano formy aktu notarialnego do przeniesienia własności, zatem w tym zakresie umowa spółki była nieskuteczna. W chwili obecnej zamierza Pan zrealizować obowiązek i dokonać za zgodą żony, przeniesienia własności nieruchomości (lokalu wraz z prawem użytkowania wieczystego gruntu) w formie wkładu niepieniężnego (aportu) do spółki cywilnej. Z chwilą przeniesienia własności przedmiotowa nieruchomość stanie się majątkiem wspólnym obu wspólników spółki cywilnej (współwłasność łączna wspólników - art. 863 ustawy - Kodeks cywilny). Nie ponosił Pan wydatków na ulepszenie przedmiotowego lokalu.

Biorąc pod uwagę powyższe oraz treść powołanych przepisów stwierdzić należy, że będzie Panu przysługiwało prawo do zwolnienia od podatku dostawy (aportu) przedmiotowego lokalu użytkowego na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, a nie jak wskazał Pan we wniosku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ww. ustawy. Jednocześnie na podstawie § 12 ust. 1 pkt 11 cytowanego rozporządzenia zwolnione od podatku będzie także zbycie prawa użytkowania wieczystego gruntu, z którym ww. lokal jest związany.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl