ITPP2/443-525/11/EK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 6 czerwca 2011 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-525/11/EK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 4 kwietnia 2011 r. (data wpływu 8 kwietnia 2011 r.), uzupełnionym w dniu 17 maja 2011 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją zadań zleconych, sfinansowanych dotacją - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 kwietnia 2011 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 17 maja 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją zadań zleconych, sfinansowanych dotacją.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Stowarzyszenie jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Prowadzi działalność statutową, mającą na celu propagowanie idei samorządności, urzeczywistnienie idei społeczeństwa obywatelskiego opartego na wartościach uniwersalnych, promocję kultury, ze szczególnym uwzględnieniem ochrony tożsamości i dziedzictwa, poprzez nadawanie programu radiowego.

Na podstawie zawartych umów, otrzymuje dotacje od jednostek samorządu terytorialnego, Ministerstwa Kultury, czy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, na pokrycie części kosztów związanych z realizacją zadań zleconych, takich jak np.:

1.

rozwój młodzieżowego ruchu artystycznego i propagowanie twórczości w języku regionalnym lub inspirowanej tradycją regionu poprzez organizację 3 edycji konkursu muzycznego,

2.

podtrzymywanie i rozwijanie w społeczności znajomości języka poprzez rozpowszechnianie programu radiowego,

3.

wspieranie działań na rzecz demokracji lokalnej poprzez produkcję i emisję na antenie radia audycji poświęconych samorządowi, itp.

Wykonane zadania zlecone są działalnością nieodpłatną, gdyż finalni odbiorcy (słuchacze radia) za tę działalność nie płacą. Otrzymana od jednostek dotacja służy pokryciu kosztów realizacji audycji radiowych i nie ma związku z działalnością opodatkowaną podatkiem od towarów i usług.

Stowarzyszenie świadczy, w ramach odrębnej umowy, usługi reklamy dla jedynego podmiotu, który współpracuje ze Stowarzyszeniem w zakresie produkcji radiowej. Stowarzyszenie rozpoznaje obrót dla celów podatku od towarów i usług wyłącznie z usług reklam.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Stowarzyszeniu przysługuje prawo obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, określonego w fakturach otrzymanych z tytułu nabycia towarów i usług, w celu realizacji zadania zleconego i sfinansowanego dotacją.

Zdaniem Wnioskodawcy, nie przysługuje prawo obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, określonego w fakturach otrzymanych z tytułu nabycia towarów i usług, w celu realizacji zadań zleconych i finansowanych dotacją, gdyż jest to działalność statutowa nieodpłatna i nie wykazuje związku z działalnością opodatkowaną podatkiem od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z dyspozycją zawartą w art. 86 ust. 1 ww. ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie z art. 88 ust. 4 powołanej ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20.

Z treści cytowanych wyżej przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia dokonuje czynny podatnik podatku od towarów i usług, a towary i usługi, przy nabyciu których podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona powyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku od towarów i usług oraz niepodlegających temu podatkowi.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 8 ust. 1 ww. ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Stosownie do regulacji art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. (...) Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośrednio wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, z którego nie wynika, że otrzymana dotacja ma bezpośredni wpływ na cenę usług świadczonych przez Stowarzyszenie oraz treść powołanych przepisów należy stwierdzić, że skoro towary i usługi, nabyte w ramach realizacji zadań zleconych, sfinansowanych dotacją, nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, to Stowarzyszeniu nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, gdyż nie został spełniony warunek odliczenia, przewidziany w art. 86 ust. 1 ustawy.

Zaznaczyć wypada, iż treść wniosku nie wskazuje, by otrzymana dotacja miała bezpośredni wpływ na cenę usług świadczonych przez Stowarzyszenie, w związku z czym fakt jej otrzymywania pozostaje bez wpływu na wskazane wyżej prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Aleja Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl