ITPP2/443-52/08/AK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 18 kwietnia 2008 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-52/08/AK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 17 stycznia 2008 r. (data wpływu 21 stycznia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku naliczonego z faktur związanych z utrzymaniem mieszkania przeznaczonego na zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych członka zarządu Spółki - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 stycznia 2008 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku naliczonego z faktur związanych z utrzymaniem mieszkania przeznaczonego na zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych członka zarządu Spółki.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka ma swoją siedzibę w K. Spółka prowadzi działalność gospodarczą wyłącznie w P. Podatek dochodowy od osób prawnych Spółka rozlicza w G., natomiast podatek od towarów i usług w P. Spółka świadczy wyłącznie usługi, które opodatkowane są podatkiem od towarów i usług w wysokości 7% i 22%.

Członek zarządu Spółki jest obywatelem belgijskim i miejscem jego stałego pobytu jest Belgia. Członek zarządu wykonuje swoje obowiązki względem Spółki na podstawie powołania go na stanowisko. Spółki nie łączy z członkiem zarządu żadna umowa cywilna (ani umowa o pracę, umowa zlecenia, umowa o dzieło, ani też kontrakt menadżerski). Powierzone mu obowiązki członek zarządu wykonuje względem Spółki bezpłatnie.

W celu wykonywania swoich obowiązków względem Spółki członek zarządu kilkanaście razy w ciągu miesiąca przyjeżdża z Belgii do P. Ponieważ każdorazowy pobyt wymaga skorzystania z noclegu, zamiast opłacania znacznie droższych usług hotelowych, Spółka wynajęła członkowi zarządu mieszkanie i przeznaczyła je wyłącznie na zaspokajanie potrzeb noclegowych członka zarządu.

Ponieważ wydatki z tytułu wynajmu przez Spółkę mieszkania dla członka zarządu stanowią w skali roku znaczny koszt, Spółka zrezygnowała z wynajmu tego mieszkania i w zamian za to dokonała zakupu mieszkania na potrzeby członka zarządu. Ponieważ przewidywany okres użytkowania tego mieszkania będzie dłuższy niż rok, zakupione mieszkanie zostało zaliczone przez Spółkę do środków trwałych. Na mocy odrębnych przepisów Spółka dokonuje odpisów amortyzacyjnych od zakupionego mieszkania. Spółka ponosi również bieżące koszty związane z eksploatacją tego mieszkania w szczególności takie jak: czynsz, koszty mediów, koszty bieżących napraw i przeglądów, koszty ubezpieczenia.

Członek zarządu nie ponosi wobec Spółki żadnej odpowiedzialności z tytułu korzystania przez niego z mieszkania zakupionego przez Spółkę. Członek zarządu nie korzysta z mieszkania dla celów prywatnych. Z tytułu korzystania z tego mieszkania nie czerpie on również żadnych prywatnych korzyści. Mieszkanie służy jedynie po to, by członek zarządu przenocował w nim podczas pobytu w P. i mógł tym samym wywiązywać się ze swoich obowiązków względem Spółki.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy można obniżyć podatek należny o podatek naliczony z faktur VAT dokumentujących nabycie energii, gazu, usług telekomunikacyjnych i innych związanych z utrzymaniem przedmiotowego mieszkania.

Zdaniem Wnioskodawcy, na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnik ma prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług. Prawo to może zostać spełnione przez podatnika w określonych okresach czasu, ustanowionych w art. 86 ust. 10-13, pod następującymi warunkami:

a.

zakupy będą wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności opodatkowanych,

b.

nie zaistnieje żadna z przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy, w tym przesłanka o niemożności odliczenia podatku naliczonego od wydatków, które w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Zapewnienie noclegu członkowi zarządu (niezależnie od formy tego noclegu) związane jest z działalnością Spółki. Podstawowa działalność Spółki to prowadzenie toru kartingowego. Spółka świadczy wyłącznie usługi opodatkowane stawkami 7% i 22%. Dzięki zapewnieniu noclegu członkowi zarządu może on wywiązywać się ze swoich obowiązków względem Spółki. Prowadzenie spraw Spółki przez członka zarządu jest niezbędne dla prawidłowego świadczenia przez Spółkę swoich usług, czyli do dokonywania sprzedaży tych usług.

Wydatki (energia, gaz, usługi telekomunikacyjne, zakup wyposażenia itp.) ponoszone przez Spółkę na zapewnienie noclegu są więc bez wątpienia związane z czynnościami opodatkowanymi. Zgodnie z argumentacją przedstawioną w pkt 1 niniejszego zapytania (dotyczącą podatku dochodowego od osób prawnych), wydatki na zapewnienie noclegu członkowi zarządu (niezależnie od formy tego noclegu) można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. W związku z powyższym, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że od faktur dokumentujących takie koszty jak: energia, gaz, telefon i inne związane z utrzymaniem mieszkania dla członka zarządu, Spółka może odliczyć VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 cyt. ustawy, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do czynności podlegających opodatkowaniu, podatnikowi o którym mowa w art. 15 przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje zatem wyłącznie podatnikowi podatku od towarów i usług i dotyczy podatku naliczonego wynikającego z zakupów towarów i usług wykorzystywanych do dokonywania czynności opodatkowanych. Odliczyć zatem można w całości podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika.

Stosownie do dyspozycji przepisu art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. Pod pozycją nr 4 wskazanego załącznika jako zwolnione od opodatkowania podatkiem od towarów i usług wymienione zostały - sklasyfikowane pod symbolem PKWiU ex 70.20.11 - usługi w zakresie wynajmowania lub dzierżawienia nieruchomości o charakterze mieszkalnym na własny rachunek, z wyłączeniem wynajmu lokali w budynkach mieszkalnych na cele inne niż mieszkalne.

Z sytuacji przedstawionej we wniosku wynika, że Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej polegającej na prowadzeniu toru kartingowego zakupił mieszkanie, które wykorzystywane jest kilkanaście razy w miesiącu w celu zapewnienia noclegu - niemającemu w Polsce miejsca zamieszkania - członkowi zarządu Spółki. Sposób wykorzystywania przedmiotowego mieszkania wyraźnie wskazuje, iż lokal przeznaczony będzie do celów mieszkaniowych, a więc do zaspokajania potrzeb osobistych członka zarządu. Wydatkom związanym z utrzymaniem przedmiotowego mieszkania nie sposób zatem przypisać atrybutu wpływu na działalność opodatkowaną, świadczenie bowiem przez Spółkę usługi mieszkaniowej - jako wymienionej pod poz. 4 załącznika nr 4 korzysta z przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług przedmiotowego zwolnienia z opodatkowania tym podatkiem. Nabyte zatem w tym zakresie towary i usługi związane są ze sprzedażą zwolnioną.

Wskazać należy, iż uznanie poniesionych wydatków na towary i usługi za koszt uzyskania przychodów w podatku dochodowym nie powoduje automatyzmu powstania prawa do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie powyższych towarów bądź usług, jeżeli bowiem wydatki te nie są związane z czynnościami opodatkowanymi, fakt uznania ich za koszt uzyskania przychodu jest sprawą wtórną i pozostającą bez wpływu na możliwość odliczenia podatku naliczonego.

Reasumując stwierdzić należy, iż mimo uznania poniesionych wydatków w interpretacji Ministra Finansów z dnia 1 kwietnia 2008 r. Nr ITPB3/423-37/08/MT za koszt uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób prawnych, niespełnienie podstawowej przesłanki warunkującej prawo do odliczenia, a więc brak związku poniesionych wydatków ze sprzedażą opodatkowaną, wyklucza możliwość obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących poniesienie kosztów utrzymania przedmiotowego mieszkania.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej - powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl