ITPP2/443-517B/08/RS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 16 września 2008 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-517B/08/RS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 16 czerwca 2008 r. (data wpływu 18 czerwca 2008 r.), uzupełnionym pismem z dnia 17 lipca 2008 r. oraz pismami, które wpłynęły do tut. organu dnia 4 i 11 września 2008 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odliczenia podatku naliczonego z tytułu dostawy towaru, dla której podatnikiem jest ich nabywca - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 czerwca 2008 r. został złożony wniosek, uzupełniony pismem z dnia 17 lipca 2008 r., oraz pismami, które wpłynęły do tut. organu dnia 4 i 11 września 2008 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odliczenia podatku naliczonego z tytułu dostawy towaru dla której podatnikiem jest ich nabywca.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W dniu 9 marca 2007 r. spółka niemiecka (dokonująca dostawy), posiadająca siedzibę na terytorium Niemiec i zarejestrowana w Niemczech dla potrzeb podatku od towarów i usług, zawarła ze spółką "G" umowę na dostawę i instalację w Polsce turbin wiatrowych, przeznaczonych do elektrowni wiatrowych, których wzniesienie w Polsce planowała grupa kapitałowa reprezentowana przez "G". Umowa dostawy z instalacją przewidywała płatność wynagrodzenia na rzecz dostawcy w formie zaliczek pomniejszających ostateczną cenę dostawy. Zaliczki miały być uiszczane w miarę realizacji kolejnych etapów przewidzianych umową, z których pierwszym miał być przywóz elementów konstrukcji na teren przyszłej elektrowni wiatrowej, a ostatnim próbne uruchomienie całości instalacji, tj. sprawdzenie, jak wspólnie funkcjonują wszystkie turbiny. Przedmiotowa umowa określała, iż rozliczenia podatku od towarów i usług z tytułu dostawy i instalacji turbin dokonywać będzie ich nabywca. Spółka dokonująca dostawy nie posiadała i nie posiada na terytorium Polski jakiegokolwiek stałego miejsca prowadzenia działalności, także w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług, a w chwili zawarcia umowy nie była zarejestrowana w Polsce dla potrzeb dla podatku od towarów i usług.

W dniu 21 grudnia 2007 r. spółka nabywająca dokonała cesji praw z przedmiotowej umowy na Spółkę (Wnioskodawcę) z siedzibą w Polsce, zarejestrowaną w Polsce dla potrzeb podatku od towarów i usług, na rzecz której dostawca miał dokonać bezpośrednio dostawy oraz instalacji przedmiotowych turbin. W konsekwencji, Wnioskodawca wstąpił we wszelkie prawa poprzedniego nabywcy w zakresie związanym z dostawą i instalacją turbin. Nabyte turbiny będą stanowiły część elektrowni wiatrowej na terenie Polski, przeznaczonej do produkcji energii elektrycznej, która będzie przedmiotem sprzedaży Spółki. Ponadto wskazano, że instalacja turbin nie polega na prostych czynnościach umożliwiających funkcjonowanie tych turbin zgodnie z ich przeznaczeniem, lecz jest długotrwałym i złożonym procesem, dokonywanym przez dostawców na ich odpowiedzialność, wymagającym szczególnej wiedzy technicznej oraz doświadczenia. Po dokonaniu instalacji dokonywany jest także próbny rozruch całości urządzenia.

W późniejszym okresie, już po podpisaniu przedmiotowej umowy spółka niemiecka (dostawca) podjęła decyzję o rejestracji w Polsce dla potrzeb podatku od towarów i usług. Zgodnie z umową, pierwsza zaliczka z tytułu dostawy i instalacji stała się należna w grudniu 2007 r., zaś druga zaliczka - w styczniu 2008 r. Wnioskodawca dokonał płatności tych zaliczek na rzecz dostawcy. Z tytułu otrzymanych zaliczek spółka niemiecka wystawiła faktury VAT naliczając podatek według stawki 22%, zgodnie z polskimi przepisami podatkowymi. Podatek ten został wykazany przez spółkę niemiecką w deklaracji dla potrzeb podatku od towarów i usług oraz uiszczony na rachunek właściwych organów podatkowych. Zgodnie z zapisami umowy, w miarę jej realizacji, staną się należne kolejne zaliczki na poczet ceny dostawy, które Wnioskodawca będzie uiszczał na rzecz spółki niemieckiej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy kwota podatku VAT należnego w związku z rozliczeniem zaliczek przez Wnioskodawcę stanowić będzie podatek naliczony podlegający odliczeniu, zgodnie z brzmieniem przepisu art. 86 ust. 2 pkt 4 ustawy o VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy kwota podatku należnego w związku z rozliczeniem zaliczek przez Wnioskodawcę stanowić będzie dla Wnioskodawcy podatek naliczony podlegający odliczeniu, zgodnie z brzmieniem przepisu art. 86 ust. 2 pkt 4 ustawy o VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 19 ust. 20 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), przepisy określające obowiązek podatkowy stosuje się odpowiednio do dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, a więc Wnioskodawca, który jako podatnik w przedmiotowej transakcji ma obowiązek rozliczenia podatku.

Powyższe kwestie zostały rozstrzygnięte w uzasadnieniu interpretacji indywidualnej o sygnaturze ITPP2/443-517A/08/RS.

Stosownie do art. 86 ust. 1 powołanej ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Kwotę podatku naliczonego - zgodnie z ust. 2 pkt 4 wskazanego artykułu - stanowi kwota podatku należnego od importu usług, kwota podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz kwota podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Z brzmienia art. 86 ust. 1 cytowanej ustawy wynika, że prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony musi być ściśle związane ze sprzedażą opodatkowaną dokonywaną przez podatnika, którą - zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 tejże ustawy - jest m.in. odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że kwoty wpłacanych zaliczek będą opodatkowywane przez Spółkę na terytorium kraju, stanowiąc podatek należny z tytułu dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca. Wpłacane zaliczki dotyczą turbin będących częścią elektrowni wiatrowej przeznaczonej do produkcji energii elektrycznej, która podlega opodatkowaniu. Wobec powyższego zachodzi związek, o którym mowa w art. 86 ust. 1 ustawy, tj. podatku naliczonego ze sprzedażą opodatkowaną Spółki.

Reasumując, w oparciu o powołane wyżej przepisy, Spółce będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku w kwocie równej wartości podatku należnego wynikającego z zaliczek płaconych tytułem dostawy turbin elektrycznych wraz z ich instalacją, dla których podatnikiem jest Wnioskodawca, o ile nie będą zachodziły ograniczenia, o których mowa w art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej - powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl