ITPP2/443-516/11/AP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 9 czerwca 2011 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP2/443-516/11/AP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 6 kwietnia 2011 r. (data wpływu 7 kwietnia 2011 r.), uzupełnionym w dniach 23 i 30 maja oraz 6 czerwca 2011 r. (daty wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odzyskania podatku naliczonego z tytułu nabycia towarów w związku z realizacją projektu pn.: "Podniesienie jakości kształcenia (...)" - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 kwietnia 2011 r. złożono wniosek, uzupełniony w dniach 23 i 30 maja oraz 6 czerwca 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odzyskania podatku naliczonego z tytułu nabycia towarów w związku z realizacją projektu pn.: "Podniesienie jakości kształcenia (...)".

W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniach, został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Towarzystwo, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013, wykonuje projekt współfinansowany z Funduszu Unijnego pn.: "Podniesienie jakości kształcenia (...)" w ramach osi priorytetowej 3 - Infrastruktura Społeczna, działanie 3.1 - Inwestycje w Infrastrukturę Edukacyjną. Wnioskiem objęte jest wykonanie następujących prac oraz zakup następujących urządzeń:

1.

modernizacja budynku na potrzeby montażu windy,

* przełożenie rury kanalizacyjnej z szybu windowego,

* modernizacja pomieszczeń na parterze,

* prace modernizacyjne samego szybu windowego,

* ocena zgodności dźwigu,

* nadzór nad pracami budowlanymi - umowa zlecenia - inspektor nadzoru,

* zasilanie do windy - projekt,

* opłata przyłączeniowa dźwigu,

* wykonanie sieci elektrycznej zasilania windy,

2.

winda wraz z montażem,

3.

utwardzenie i zagospodarowanie placu przed budynkiem,

4.

modernizacja toalet (sześciu) z dostosowaniem dla osób niepełnosprawnych,

5.

wymiana stolarki okiennej i drzwiowej,

6.

modernizacja pracowni komputerowej,

* sieć logiczna internetowa i elektryczna wraz z szafką sieciową oraz zabezpieczeniami elektrycznymi,

7.

wyposażenie pracowni komputerowej,

* 34 zestawy komputerowe wraz z 19" monitorami LCD,

* serwer,

* oprogramowanie Office - 34 stanowiska,

* oprogramowanie graficzne (np. Photoshop) - 34 stanowiska wraz z nośnikiem oprogramowania

* oprogramowanie graficzne, (np. Corel Draw x4 Classroom) 32 stanowiska wraz z nośnikiem oprogramowania - oprogramowanie - Autodesk Design Academy - pakiet,

* wieszaki na projektory multimedialne - 2 szt.,

* projektory multimedialne - 2 szt.,

8.

modernizacja pracowni kosmetycznej,

* prace modernizacyjne + sieć elektryczna,

9.

wyposażenie pracowni kosmetycznej

* zestaw: fotel elektryczny, taboret z oparciem, stolik TRIO LUX, Wapozon, Biosonic - peeling kawitacyjny, Lampa Lupa - 4 stanowiska,

* frezarka do manicure i pedicure 4 szt.,

* aparat służący do zabiegów kosmetycznych z użyciem prądu 2 szt.,

* biurko z pochłaniaczem do manicure 4 szt.,

* lampki do biurek do manicure 4 szt.

Towarzystwo jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Prowadzi działalność zwolnioną - oświatowo-edukacyjną ("PKWiU 80.42B oraz 85.41Z") oraz opodatkowaną polegającą na wynajmie sal lekcyjnych i pomieszczeń oraz części powierzchni dachu pod instalację anteny telefonii komórkowej (w 2011 r. działalność opodatkowana wynosi 23%). Pracownie, które zostały wyposażone w pomoce naukowo-dydaktyczne, sfinansowane z ww. projektu, nie będą wykorzystywane do działalności opodatkowanej, Wszystkie nabyte urządzenia wykorzystywane będą do zajęć dydaktycznych w ramach Szkoły Policealnej, Kursów, CDN. Środki uzyskane z Funduszu Unijnego nie stanowią środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej, o których mowa w § 8 ust. 3 i 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonywania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 73, poz. 329).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w związku z realizacją opisanego projektu jest możliwość odzyskania podatku od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy, nie ma możliwości odzyskania podatku od towarów nabytych na realizację przedmiotowego projektu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z dyspozycją zawartą w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do treści art. 88 ust. 4 ww. ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20.

Z treści cytowanych wyżej przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia dokonuje czynny podatnik podatku od towarów i usług, a towary i usługi, przy nabyciu których podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku lub niepodlegających temu podatkowi oraz w sytuacji, gdy towary i usługi zostały nabyte przez podmiot inny niż podatnik VAT czynny (z wyjątkiem przypadków przewidzianych w ustawie).

Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług, z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

W rozdziale 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 73, poz. 392) przewidziano przypadki, w których kwota podatku naliczonego może być zwrócona jednostce dokonującej nabycia (importu) towarów lub usług finansowanego ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej, oraz warunki i tryb dokonywania tego zwrotu.

Przepisy powołanego rozporządzenia określają katalog środków, które stanowią ww. środki bezzwrotnej pomocy zagranicznej (§ 8 ust. 3 i 4). Uzyskanie pomocy finansowej pochodzącej ze źródeł, o których mowa w tych przepisach daje prawo do ubiegania się o zwrot podatku w oparciu o przepisy zawarte w rozdziale 9 tego rozporządzenia.

Do dnia 6 kwietnia 2011 r. powyższe kwestie były uregulowane w tożsamych przepisach rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2010 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 246, poz. 1649).

Ze złożonego wniosku wynika, że Towarzystwo w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013, wykonuje projekt współfinansowany z Funduszu Unijnego. Towarzystwo jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Prowadzi działalność zwolnioną - oświatowo-edukacyjną oraz opodatkowaną, która w 2011 r. wynosi 23%. Pracownie, które zostały wyposażone w pomoce naukowo-dydaktyczne, zakupione w ramach ww. projektu, nie będą wykorzystywane do działalności opodatkowanej. Wszystkie nabyte urządzenia wykorzystywane będą do zajęć dydaktycznych w ramach Szkoły Policealnej, Kursów, CDN. Środki uzyskane z Funduszu Unijnego nie stanowią środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej, o których mowa w § 8 ust. 3 i 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r.

Biorąc pod uwagę powyższe oraz treść powołanych przepisów należy stwierdzić, że o ile - jak wynika z wniosku - zakupy dokonane w związku z realizacją projektu nie będą służyć wykonywaniu czynności opodatkowanych, Towarzystwo nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z tymi zakupami. Nie przysługuje również prawo do otrzymania zwrotu tego podatku, gdyż z wniosku wynika, że środki przeznaczone na dofinansowanie projektu nie stanowią środków, o których mowa w § 8 ust. 3 i 4 rozporządzenia. Zatem Towarzystwo nie ma możliwości odzyskania podatku naliczonego z tytułu nabycia towarów i usług związanych z realizacją przedmiotowego projektu.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1, 10-562 Olsztyn, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, 87-100 Toruń, ul. Św. Jakuba 20.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl